Vsetín ovládl první derby sezony

Jan Tajzler • 07.10.2023

V sobotu 7. října bylo na Lapači k vidění regionální derby mezi celky Vsetína a Zlína. Berani přijeli na Lapač podpořeni sérii pěti vyhraných zápasů v řadě a dobře začali i na Valašsku. Vsetín však ještě do první sirény skóre otočil a pak už Berany do vedení nepustil. Rozdílovou třetí branku a nakonec i vítěznou obstaral v přesilové hře Pavel Klhůfek. Ve třetí třetině Vsacané nepustili Berany do náporu a pojistku do prázdné branky přidal Luboš Rob. Vsetín tak přerušil vítěznou sérii Zlína a raduje se z triumfu v derby Zlínského kraje.

CHANCE LIGA - 9.kolo so 7.10.17:00
Berani Zlín
4:2(2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Rob (Ondračka), 20. Dědek (Ondračka, Kratochvil), 29. Klhůfek (Smetana, Kratochvil), 60. Rob (Jonák) – 7. Čáp, 39. Novák (Kindl, Salmio). Rozhodčí: Skopal, Jaroš – Veselý, Tvrdý. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4682. Střely na branku: 27:18. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.

VHK ROBE Vsetín: Žukov (Romančík) – Staněk, Ďurkáč, Smetana (A), Ondračka, Hryciow, Š. Jenáček, Petrovický – Bērziņš, Rob (A), Půček – Klhůfek, Hrňa (C), Hořanský – Jandus, Kern, Jonák – Kratochvil, Dědek, Vaňo.
Berani Zlín: Huf (Kořének) – Salonen, Hrbas (A), M. Novotný, Čáp, Suhrada, Zbořil, Talafa – Salmio, Werbik, Paukku – Šlahař, Kindl, M. Lang – Novák, Vlach, Süss – Köhler (C), Gago, P. Sedláček (A).

Berani se hned v první útočné akci dostali do zajímavé příležitosti, Kindl přihrál do slibné pozice Šlahařovi a brankář Žukov musel hned v 1. minutě vytáhnout důležitý zákrok pro domácí tým. Pak se ozvali i Vsetínští, bylo to při hře čtyři na čtyři, kdy Ondračka poslal puk na levé křídlo Vítu Jonákovi, ten z kruhu trefil horní tyč zlínské branky. Otřepané pravidlo nedáš dostaneš se potvrdilo ještě při hře čtyři na čtyři. Z vlastního obranného pásma vyvezl kotouč Zdeněk Čáp, poté co překonal útočnou modrou čáru napřáhl a trefil růžek vsetínské branky.

Vsetínu na odpověď stačily pouhé dvě minuty. Luboš Rob nabral rychlost na pravém křídle, dostal se už do ostrého úhlu vůči zlínské brance, přesto zkusil zakončit a nachytal brankáře Hufa, který si nepohlídal prostor u bližší tyče a puk skončil za jeho zády. Domácí byli pak nebezpečnějším týmem, další slibnou pozici měl po přihrávce Hořanského Jandus, ale tentokrát zlínský brankář úspěšně zasáhl. Následně museli Vsacané bránit početní výhodu Zlína, ve které znovu prudce pálil Čáp, ale tentokrát si na Žukova nepřišel. Početní výhodu si zkusil také Vsetín, Zlínu znovu pomohla branková konstrukce, kterou po nahození Staňka trefil Berzinš.

Valaši byli v závěru první třetiny aktivnějším týmem a hledali prostor v útočném pásmu ke kombinacím, nakonec se jim aktivita vyplatila. Potřebnou kuráž a následný důraz předvedl obránce Tom Ondračka, když si od mantinelu z levé strany najel až před Hufa, zlínský brankář nejprve puk vyrazil, ale dezorientovaná obrana Zlína nezabránila tomu, aby vsetínský obránce přeci jen puk dostal do branky. Po první třetině tak Vsetín vedl nad Zlínem 2:1.

Z kraje druhé třetiny mohl Vsetín navýšit své vedení v přesilové hře, ale opět zůstala početní výhoda domácích nepotrestána. Vsetínu pak podobně jako Zlínu v první třetině pomohly tyčky. Nejprve orazítkoval po přihrávce Gaga horní tyč z mezikruží prudkou střelou Köhler. Vzápětí nebylo přáno Langovi. Zlín se o možný nápor připravil vyloučením Denise Kindla. V přesilové hře nejprve Berzinš po výzvě Roba zamířil nad zlínskou branku, ale nakonec se Vsetín přeci jen radoval. Střelu Smetany Huf nedokázal zkrotit a z dorážky se prosadil Pavel Klhůfek.

Vsetínský útočník Klhůfek mohl Valachy poslat i do tříbrankového trháku, výborně jej v útočném pásmu uvolnil Hrňa, ale v tváří v tvář zlínskému brankáři nebyl úspěšný. Přesilovou hru si záhy zkusil i Zlín a po něm znovu Vsetín, ani jedna početní výhoda ale ke změně skóre nevedla. To se změnilo až v závěru druhé třetiny. Na trestnou lavici putoval Šimon Jenáček a jeho vyloučení Berani potrestali. Střelu Langa Žukov ještě vyrazil, o dorážku se pokoušel Salmio, ale puk bekhendem za záda vsetínského brankáře uklidil až Martin Novák. Zlín se tak před druhou sirénou dostal na kontakt.

Třetí třetina přinesla opatrnou hru z obou stran, bylo znát, že ani jedno mužstvo se nechce dopustit chyby, která by mohla mít na výsledek utkání rozhodující vliv. Důkazem byl i fakt, že ani jeden z celků nepřipustil tomu druhému další početní výhodu. Postupně se však ukazovalo, že víc sil měl domácí tým Vsetína, který se snažil hosty ze Zlína dostat pod tlak. Vypjatý byl až závěr utkání, když v 59. minutě po obloučkovém nahození Kerna ujížděl vstříc Hufovi Jandus, oba borci se však srazili a Janduse šel okamžitě napadnout Čáp, pěstní potyčku však ovládl vsetínský útočník. Zlín pak přeci jen sáhl ke hře bez brankáře, ale poslední slovo v prvním derby sezony měl Luboš Rob, který pečetil vítězství Valachů nad Zlínem v poměru 4:2.