Třetí derby sezony těsně pro Zlín, rozhodly samostatné nájezdy

Jan Tajzler • 06.01.2024

Naplněný Lapač, elektrizující atmosféra, drama až do konce. I tak vypadalo třetí derby letošní sezony mezi Vsetínem a Zlínem, které v sobotu hostil Lapač. Jako první šli do vedení hosté, kteří už ve třetí minutě po trefě Michala Gaga otevřeli brankový účet. Za domácí zkraje druhého dějství srovnal Pavel Klhůfek. Vyrovnaný stav rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých o druhém bodu pro Berany rozhodl Jakub Šlahař.

CHANCE LIGA - 35.kolo so 6.1.17:00
Berani Zlín
1:2sn(0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Klhůfek (Holec, Kern) – 3. Gago (P. Sedláček), rozh. náj. Šlahař. Rozhodčí: Svoboda, Mejzlík – Malý, Král. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5000. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1.

VHK ROBE Vsetín: Žukov – Smetana, Š. Jenáček, Staněk, Ďurkáč, Kojo, Hryciow, Larsen – Jonák, Bērziņš, Rob – Holec, Dědek, Klhůfek – Hořanský, Kern, R. Půček – Šuhaj, Kratochvil, Š. Bláha.
Berani Zlín: Huf – Hrbas, Salonen, Čáp, Warg, Husa, Zbořil, M. Novotný – Šlahař, Kindl, Paukku – Novák, Werbik, Salmio – Tomi, Süss, Keränen – Köhler, Gago, P. Sedláček.

Na startu úvodního dějství se jako první do vážnější příležitosti dostali Berani, Jenáček zaváhal při rozehrávce a Süss zpracoval puk na hranici vsetínského brankoviště, Žukov byl ale pozorný a prostor mezi betony si pohlídal. Následně se děly věci, psala se 3. minuta utkání a Luboš Rob v útočném pásmu vybídl na modré čáře ke střele z voleje Staňka, vsetínský obránce orazítkoval tyčku Hufovy brány a puk se odrazil od ledu mimo, na Lapači ale slavili diváci i přihlížející útočník Berzinš, rozhodčí však rozpažil a z následné protiakce se prosadil Michal Gago, když překonal Žukov po jízdě z pravého křídle zakončením pod beton. Rozhodčí se poté radili u videa a posuzovali střelu Staňka, dle dostupných kamerových záběrů však puk nepřešel brankovou čáru, a tak se z vedení radoval Zlín.

Vsetín si následně tvořil územní převahu, jeho aktivitu umocnila nejprve klasická přesilová hra, která se dokonce na 29 vteřin stala dvojnásobnou početní výhodou, ale Vsacané úspěšní nebyli. Při klasické početní výhodě měl po přihrávce Jonáka slibnou příležitost Berzinše, ale Huf byl pohotovým zákrokem proti vyrovnání. Přesilovou hru si do první sirény zkusil také Zlín, ale v početní výhodě byl neškodný.

Druhou třetinu zahajoval Vsetín v další přesilové hře, ale šance na navýšení skóre měl soupeř. Salmio využil zaváhání v obranném pásmu domácích a řítil se na Žukova z pravého křídla, vsetínský brankář však svůj tým podržel. Za nedlouho přišla pro domácí další možnost početní výhody, slibnou palebnou pozici měl Rob, ale Huf opět čaroval a nepřipustil vyrovnání. Navíc ve vlastním oslabení se Zlín dostal do další velké šance, samostatný únik Jakub Husa dokonce proměnil, ale dle rozhodčích to bylo rukou, což pak opět muselo potvrdit i video. Ještě v téže přesilové hře pak Vsetín přeci jen slavil. Holec poslal puk na levý kruh, kde se do kotouče opřel Pavel Klhůfek a nenechytatelnou střelou s pomocí horní tyče vyrovnal.

Valaši měli po vyrovnávací brance více ze hry a tvořili si další slibné příležitosti. Hořanský dokonale uvolnil Kratochvila a vsetínský útočník už byl před Hufem sám, ale i tentokrát si strážce zlínské svatyně poradil. Následně předvedl rychlou individuální akci Bláha, natlačil se až před Hufa a stačil i zakončit, zlínský brankář ale své spoluhráče nadále držel na vyrovnaném stavu. Ve zbytku druhé třetiny byl Vsetín nadále aktivnějším týmem, znovu hrál přesilovou hru, ale další branky se nedočkal. Blízko ke gólu do šatny měli domácí i v poslední minutě druhé třetiny, kdy Huf neudržel puk po střele Larsena, Berzinš si byl vědom, že zlínský brankář nemá kotouč pod kontrolou, ale rozhodčí hru předčasně přerušil.

Na startu třetí třetiny se opět dostal do slibné šance Salmio, jehož Žukov vychytal pohotovým zákrokem betonem, finský útočník sice neproměnil svou šanci, ale získal pro svůj tým přesilovou hru. Zlínu se ale početní výhody na Lapači vůbec nedařily. Vsetín měl blízko k obratu ve 48. minutě, nejprve Hufa protáhl po individuální akci Dědek, zlínský brankář ovšem vytáhl svou pohotovou lapačku. Vzápětí vypálil od modré čáry Smetana, Huf pouze vyrazil a na bekhend se chystal Půček, který měl před sebou odkrytou zlínskou svatyni, leč navrátilci do vsetínské sestavy zakončení vůbec nesedlo.

Zbytek třetí třetiny přinesl tuhou a vyrovnanou bitvu, za Zlín byl blízko ke vstřelení branky Čáp a také Süss i vsetínský brankář ale ukázal kvalitu a držel svůj tým. Berani nepotrestali ani čtyřminutový trest Jenáčka. S přibývajícím časem bylo jasné, že utkání míří do prodloužení. V nastaveném čase se oba celky pokoušely hrát spíš opatrně, ke střele se dostal Jenáček a na druhé straně Kindl, ale nic vážnějšího co by mělo brankáře rozhodit hráči obou týmu nepředvedli. Vůbec poprvé tak na Lapači v rámci letošního ročníku přišly na pořad dne samostatné nájezdy.

Pro Vsetín to bylo první utkání, které dospělo do samostatných nájezdů, naopak Zlín šel do této dovednostní disciplíny už posedmé v ročníku. Klíčová byla druhá respektive třetí série, ve které se prosadil Jakub Šlahař a hned po něm i Zdeněk Čáp, oba zamířili mezi betony brankáře Žukova. Ze vsetínských nájezdníků nebyl úspěšný ani jeden, a tak třetí derby získal na svou stranu Zlín.