Vsetín počtvrté v sezoně porazil přerovské Zubry, rozhodla třetí třetina

Jan Tajzler, Tomáš Kopecký • 23.02.2019

V posledním domácím utkání hostil Vsetín v pikantním derby přerovské Zubry. Valaši toužili Hanáky skolit i ve čtvrtém vzájemném utkání, aby nadále drželi druhé místo v tabulce. To se domácím opravdu povedlo. Přerov sice otevřel skóre jako první, ovšem Vsetínští dokázali otočit na začátku druhé třetiny. Zubři ještě dokázali na druhou branku Valachů odpovědět, ale ve třetí třetině už se střelecky neprosadili, naopak domácí po dvou trefách definitivně rozhodli o osudu utkání. Vsetín tak drží druhé místo v tabulce, k jeho udržení mu stačí v Českých Budějovicích remizovat. Utkání na jihu Čech je v plánu v úterý od 17:30.

CHANCE LIGA - 59.kolo so 23.2.17:30
HC ZUBR Přerov
4:2(1:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. Pechanec (Jonák, Rob), 21. Slováček (Pechanec, Jonák), 44. Vávra (Šilhavý, Vítek), 51. Slováček (Pechanec, Jonák) – 4. Š. Kratochvíl (Moučka, M. Kratochvíl), 25. T. Doležal (M. Novotný, R. Černý). Rozhodčí: Čech, Skopal – Beneš, Komínek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3740. Střely na branku: 47:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, J. Drtina, Slováček (A), Teper, Frolo, Jeřábek, Hryciow – Březina, Kucharczyk (A), Rác – Jonák (C), Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Karafiát – Vávra, Šilhavý, Vítek.
HC ZUBR Přerov: Šurý – R. Černý, M. Novotný (A), Pala (C), M. Pohl, Weinhold, Malina – T. Doležal, Pšurný, Navrátil – Davídek, F. Dvořák, Tomi – M. Kratochvíl, Moučka, Š. Kratochvíl – Goiš, Gago, Vachutka.

V předposledním kole základní části se bojovalo o důležité konečné postavení v tabulce Chance ligy, oba týmy však od úvodu rozhodně nechtěly taktizovat a v první třetině se hrál pohledný hokej. Iniciativy se chopili Valaši, kterým se v prvních minutách nedařilo překonat Michala Šurého, gólmana, který Vsetín dotáhl k postupu do první ligy a ještě loni válčil v brance svého sobotního protějšku. Byli to ale Zubři, kteří otevřeli brankový účet zápasu, když ve 4. minutě střílený pas Moučky tečoval mezi betony Gáby Šimon Kratochvíl. Domácí pokračovali v aktivitě z úvodu a okamžitě se snažili na první gól zareagovat, Šilhavý však z pravého kruhu nevyužil chytrou přihrávku Drtiny. Dobrou práci první formace poté nezužitkoval David Březina, který jen otestoval připravenost přerovského brankáře. Třetí a čtvrtá formace hostů si ve 12. minutě připravila tlak v útočném pásmu, ale po faulu Goiše bylo vše zapomenuto a Valaši hráli přesilovou hru. Tečované nahození Slováčka ještě gólem neskončilo, o chvíli později se Vsetínu podařilo srovnat na 1:1, když Jonákův pas přes šířku útočného pásma využil Antonín Pechanec a vstřelil svůj 21. gól v sezoně. Ihned po dalším vhazování se faulem provinil Jeřábek a hosté hráli početní výhodu. V té nevymysleli nic a naopak blízko skórování byl Kucharczyk, který při neshodě obránce se Šurým mohl střílet do úplně odkryté klec, leč přestřelil. Závěr první periody patřil hostům, kteří měli k dispozici hned dvouminutovou přesilovku 5 na 3, Šimon Kratochvíl ale druhý gól nepřidal, když ve vyložené pozici netrefil. Vsetínští se s vypětím všech sil ubránili a do kabin se šlo za stavu 1:1.

Úvod druhé periody sedl Vsetínu na jedničku. Hned po 57 sekundách Pechanec vyprášil Šurého betony, dorážkou do prázdné branky pak uspěl Ondřej Slováček a Valaši šli poprvé v utkání do vedení. Vsetínské vedení mohl navýšit Vítek, ale po Vávrově přihrávce jej vychytal přesouvající se Šurý. Hosté poté zvedli svou aktivitu v útočném pásmu a odměnou jim byla vyrovnávací branka, která nepříliš nelišila od té úvodní, jen tentokrát to byl Tomáš Doležal, který tečoval Novotného nahození. Během dalšího střídání si mohl Vsetín vzít vedení zpět, v přečíslení dva na jednoho našel Slováček Vítka, ten mířil pod horní tyč, ale přestřelil. Po chybě Mikuše se v předbrankovém prostoru dostal k zakončení Navrátil, ale z bezprostřední blízkosti se proti němu zaskvěl Gába. Z pohledného hokeje se v závěru druhé třetiny stal boj, na jaký jsme v souboji těchto týmů zvyklí.

Ve třetí třetině bylo oběma celkům jasné, že každý další gól může být osudový. Aktivně se prezentovali hosté, trefil se však Vsetín. Rychlý protiútok ve 44. minutě zahájil Vojtěch Šilhavý, bekhendem odrazil puk o betony Šurého a Tomáš Vávra bez komplikací dorazil. Zápletka byla na světě. Zubři museli otevřít obranu, ale nemohli si vypracovat tlak. Zlobili tak stále domácí, Šurý musel být v pohotovosti proti nájezdu Šilhavého, jeho míchání s kotoučem v konečném důsledku ke gólu nevedlo. Pojistku pro Vsetín přidal v 51. minutě Ondřej Slováček, který ve hře 4 na 4 předvedl výpad od levého mantinelu a se štěstím procedil kotouč za záda gólmana hostů. 3740 diváků mohl ještě potěšit Pechanec či Kopta, ale oba neuspěli. Přerovský tlak v závěru nepřišel, Valaši se ubránili a po výhře mají zajištěno třetí místo v tabulce. Hanáci jsou naopak stále blízko konečné páté příčce.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Jsme rádi, že jsme poslední domácí utkání základní části zvládli. Po takovém vlažnějším rozjezdu jsme se postupně zlepšovali a našim pohledem byla nejlepší poslední třetina. Tam jsme soupeře výrazněji zatlačili a od třetího gólu jsme hru kontrolovali a do větších šancí jsme je nepouštěli. Tím pádem si myslím, že zaslouženě bereme tři body. Tím, že Budějovice vyhráli v Porubě, tak si to tam jedeme s nimi rozdat o druhé místo a já věřím, že když jsme na něm teď tak dlouho pobývali, tak to druhé místo tam urveme a byl by to skvělý výsledek po základní části. Teď budeme čekat, kdo na nás vyjde na čtvrtfinále play-off. Je to stále velice zamotané, ve hře je pět týmu, na které můžeme narazit. My si ale nebudeme nikoho vybírat, teď si jedeme vybojovat druhé místo a já věřím, že tímto zápasem se dobře připravíme na pátek a sobotu, abychom tyto zápasy zvládli.