Vsetín sestřelil Havířov v přesilovkách

Radek Bařina, Filip Bazala • 13.11.2011

Vsetín ukončil neporazitelnost Havířova, když doma porazil prozatimního suveréna soutěže 2:1. Kupodivu to byly právě vsetínské přesilovky, kdy Valaši dávali branky, jelikož ty se jim letos nedaří. Valaši vyrukovali na favorita s Jiřím Kozákem v sestavě. Díky čemuž se po dvouleté pauze dala dohromady úspěšná dorostenecká formace Kozák – Podešva – Kajaba. Utkání, doprovozené skvělou atmosférou na obou stranách, vyhráli domácí díky brankám Vítka a Bajtka. Další zápas sehraje Vsetín ve středu v Opavě.

2. liga - 19.kolo ne 13.11.17:30
2:1(0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 29. Vítek, 52. Bajtek (Vaněk, Podešva) - 41. Maruna (Klimša, Prokop). Rozhodčí: J.Škach - P.Dučák, R.Poláček. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1361. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Spitzer, Tesařík, Heš, Farda, Hoďa, Hrčka - Zúbek, Vaněk, Bajtek - Kubo, Hruška O., Vítek - Kozák, Podešva, Kajaba.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Zientek L. - Krisl, Balčík - Machálek, Zientek M. - Vydra, Rimmel - Klimša, Najdek, Maruna - Stránský, Potočný, Kraft - Brezani, Pechanec, Kopún - Daneček, Říčka, Sztefek.

Po delší době výborná atmosféra, o níž se staraly oba fanouškovské tábory, atraktivní hokej, drama až do poslední vteřiny. To vše přineslo na Lapači utkání domácího Vsetína s lídrem tabulky z Havířova. Od úvodu byl k vidění rychlý a důrazný hokej. Oba celky sice vycházely ze zajištěné obrany, přesto se diváci rozhodně nenudili. Již na sklonku první minuty se do velmi dobré příležitosti dostal vsetínský Bajtek, dorážku z mezikruží ale lapil Vrba. Poté i hosté několikrát zvířili vzduch před Hromadou, vážnější práci ovšem domácímu muži s maskou nepřipravili.

V polovině úvodního dějství si Vsetín zahrál první přesilovku utkání, krom dvou Spitzerových ran od modré se ale do výraznější šance nedostal. Následně si převahu jednoho muže v poli vyzkoušeli i hosté, pohotovou ránu Najdeka ale Hromada vyrazil a z úhlu si na domácí brankáře nepřišel ani Balčík. V 16. minutě se do výborné šance protlačil agilní Bajtek, střelou z otočky ale přemisťujícího Vrbu nepřekonal a v brankářově výstroji skončila dorážka. A protože se v závěru úvodní dvacetiminutovky neujala ani přesilovková rána Vaňka, odcházely oba celky do šaten za bezbrankového stavu.

Vstup do druhého dějství patři Havířovu. Klimša s Prokopem byli po chybě domácí obrany sami před Hromadou, druhému jmenovanému ale při kličce brankáři dezertoval puk do rohu. Valaši se z varování poučili a znovu zpřesnili defenzívu. Přesto mohli prohrávat, utěšená dělovka Potočného z 26. minuty ale skončila pouze na levé tyči domácí klece. O chvíli později putoval na trestnou lavici Macháček a Vsetínští svou třetí přesilovku v zápase dokázali zužitkovat. Brankář Vrba předvedl skvělý semafor proti Hešově ráně z pěti metrů, zrádný puk se mu ale vykutálel z lapačky a pohotový David Vítek byl za svůj výborný výkon odměněn brankou z dorážky (1:0).

Hostující hráči se ihned pustili do honby za vyrovnáním a záhy si vytvořili výrazný tlak. Říčkovu střelu ale Hromada vyrazil a pokus Prokopa od modré sice domácímu brankáři proklouzl mezi betony, o pár centimetrů ale domácí branku minul. Vzápětí si Havířov zahrál dlouhou přesilovku čtyři na tři, krom dlouhého zámku a několika střel z větší vzdálenost ale nevymyslel nic. Nejinak tomu bylo i v klasické početní výhodě AZetu od 35 minuty. Domácí pozorně bránili, a pokud se Havířovští ke střele dostali, byl na místě bezchybný Hromada. V samém závěru třetiny dokázal brankář VHK vykopnout i tečovanou střelu Balčíka, po dvou třetinách tudíž vedl Vsetín 1:0.

Co se hostům nepovedlo v tlaku druhé třetiny, dokázali již po sedmadvaceti vteřinách třetiny třetí. Domácí propadli v útoku a po bezchybné kombinaci v přečíslení tři na dva prostřelil přemisťujícího se Hromadu přízemní střelou Jan Maruna (1:1). Vsetín mohl o minutu později odpovědět v početní výhodě, krom Tesaříkovy šance zakončené bekhendem do betonu Vrby si ale větší šanci nevytvořili. V dalších minutách strhující tempo hry přeci jen opadlo. Oba týmy si dávaly především pozor na zadní vrátka, přeci jen se ale zdálo, že domácí mají o něco větší touhu strhnout stav znovu na svou stranu.

Těsně před polovinou třetiny se do výborné šance dostal Bajtek, místo přihrávky na zcela volného Vaňka ale volil překvapivé zakončení z úhlu a poslal puk jen do boční sítě. V 51. minutě šel Havířov do čtyř a Vsetín přesilovku po necelé minutě využil. Důrazný Vaněk se za hostující brankou protlačil k puku, obratem jej poslal na zcela zapomenutého Filipa Bajtka a domácí útočník se přesnou střelou k opačné tyči přeci jen dočkal (2:1).

Očekávalo se, že Havířovští znovu zatlačí Valachy do defenzívy, tentokrát se tak ale nestalo. Vsetínští hráli pozorně, rychlými výpady neustále zaměstnávali hostující obranu a zdálo se, že Havířovští již nemají dostatek energie k vytvoření souvislejšího tlaku. Až v samém závěru přeci jen zavřeli zelenožluté u jejich branky a po odvolání Vrby vytvořili před Hromadou obří závar. Domácí hráči však za pomoci všech použitelných končetin udrželi puk před brankovou čarou. Víc příležitostí už si Havířov nevytvořil a Vsetínští tak po nejlepší výkonu v sezóně porazili, v utkání nadstandartní úrovně Havířov 2:1. AZ si připsal teprve druhou porážku v sezóně.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): "Havířov má nejlepší mančaft v soutěži, každého poráží. My jsme se připravovali na to, že se s nimi nebudeme nikam honit a budeme pečlivě hlídat střední pásmo, což se nám dařilo. Chtěli jsme tak hrát i v Prostějově, ale tam se nám to nepovedlo. Dnes si dali kluci říct, hráli zodpovědně, trpělivě, k zápasu přistoupili úplně jinak než k tomu minulému a výsledek se dostavil. Soupeř samozřejmě šance měl, ale Hrouda to pochytal, obětavě jsme padali do střel... Ubojovali jsme to, umlátili a já jsem za to strašně rád."

Jan Daneček (trenér Havířova): "Máme za sebou šňůru třinácti zápasů bez porážky. V mnoha z nich jsme měli štěstí a to se k nám dnes poprvé otočilo zády. Ve druhé třetině jsme třikrát trefili tyč a nepodařilo se nám dát gól ani ve chvíli, kdy už puk mířil do brány a odrazil se ani nevím od čeho. Mohli jsme druhou třetinu vyhrát tři nula, ale z převahy jsme nedokázali skórovat. Domácí bojovali, my jsme taky nepředvedli špatný výkon, myslím, že by zápasu slušela remíza. Bohužel jsme dali o gól méně a proto je soupeř šťastnější a vyhrál."