Valaši porazili Havířov a drží teoretickou šanci na první čtverku

Václav Trávníček • 05.02.2012

Skvělé! Ve vyhecovaném nedělním utkání porazili vsetínští hokejisté na domácím ledě Havířov, připsali si důležité tři body a stále drží teoretickou šanci na umístění v první čtverce. Valaši vykročili za vítězstvím už v první třetině, kterou ovládli 2:0. Ačkoliv hosté kousali, byli nakonec nad síly motivovaných hokejistů domácího mužstva. Třemi body (2 + 1) se na konečném vítězství 5:2 podílel nejlepší střelec Vsetína, útočník František Zúbek.

2. liga - 41.kolo ne 5.2.17:30
5:2(2:0, 2:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 3. Zúbek (Vaněk, Heš), 12. Sprušil (Vaněk, Zúbek), 32. Zúbek (Vaněk), 36. Žabčík (Hruška O.), 58. Farda - 37. Říčka, 55. Balčík. Rozhodčí: Volf - Švarc, Velinský. Vyloučení: 4:7, navíc Vrba (HAV) 10 min. OT za nesportovní chování Využití: 3:0. V oslabení: 0:1 Diváci: 970. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Farda, Heš, Žabčík, Spitzer, Hrčka, Hoďa, - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Korčák, Hruška O., Vítek (38. Holík) - Kajaba, Bajtek, Kozák.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Balčík, Machálek, Zientek M., Zientek L., Vydra, Lhotský, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Kraft, Pavlas.

Do duelu šestého Vsetína s druhým Havířovem vstoupili aktivněji hráči domácího celku a již po minutě hry si vykoledovali Rimmelův faul. Výhodu přesilové hry pak Vsetín na jejím sklonku využil a ujal se brzkého vedení. Vaněk našel přihrávkou z rohu hřiště Františka Zúbka a ten tvrdou ranou zblízka trefil odkrytý kout branky. Hosté se pokusili o rychlou odpověď, šikovná teč Sztefeka z minuty páté ale proletěla nad Hromadovou svatyní. Jinak to ale byli I nadále Vsetínští, kdo v úvodních fázích utkání diktoval tempo hry. V sedmé minutě, v další domácí přesilové hře, vychytal tutovku Vaňka bleskově se přemistivší Vrba, na kterého se v polovině třetiny nepřišel ani tvrdě pálící Farda.

V čase 11:48 se už ale domácí podruhé dočkali. Heš, Zúbek a Vaněk rozebrali hostující obranu na atomy a z brankoviště zakončující Antonín Sprušil střílel de facto „do prázdné“. O minutu později mohl ještě zvýšit Hruška, kterého uvolnil Kočák, Vrba si ale se střelou z pravého křídla poradil. Ve zbývajících minutách třetiny se iniciativy postupně začali ujímat hosté, pozorně hrající domácí je ale do výraznějších příležitostí nepouštěli. Výjimkou byla osmnáctá minuta a rychlá akce AZetu, po níž vznikl na Hromadově brankoviště velký závar, domácí brankář ovšem, i s trochou štěstí, odolal. A protože se těsně před sirénou neujala ani teč Zúbkova na straně druhé, odcházely celky do kabin za domácího vedení 2:0.

Druhá třetina plynule navázala na závěr první. Hostující hráči byli sice častěji na návštěvě v blízkosti vsetínské branky, dobře pracující defenzíva VHK je však nepouštěla do větších šancí. Když už se Havířov dostal do zakončení, bylo to povětšinou z větší vzdálenosti a Hromada si s těmito střelami poradil. Domácí hrozili především z rychlých protiútoků, ani oni se ale dlouho do výraznější šance nepropracovali. Až v polovině třetiny se tváří v tvář Vrbovi ocitl Zúbek, vítězem souboje se ale protentokrát stal hostující gólman. O minutu později se do dobré šanci tlačil Vítek, v tísni bekhendem ale nezakončil přesně. Na konci dvaatřicáté minuty už se ale skóre měnilo. Vaněk po přechodu útočné modré nabil Františku Zúbkovi, jehož pumelice zamířila někam do prostoru břevna. Hlavní rozhodčí si nechal poradit brankovým kolegou a na jeho popud nakonec posoudil tuto spornou situaci jako vsetínský gól. Spustil tím vlnu Havířovských protestů, branka však platila.

O čtyři minuty později bylo s hosty ještě hůř, neboť se domácí podruhé v zápase prosadili z přesilovky. Tomáš Žabčík napřáhl od modré a jeho projektil si našel cestu houštinou těl až do sítě. S Havířovem to v tu chvíli vůbec nevypadalo dobře, o necelou minutu později se mu ale přeci jen podařilo vykřesat jiskřičku naděje. Hromada neudržel puk ve své výstroji a v nastalém zmatku se nejlépe zorientoval Robert Říčka, který vydoloval puk a bez váhání jej poslal do opuštěné branky. V závěrečných čtyřech minutách třetiny si AZ vynutil velký tlak, důležitou druhou branku již ale vsítit nedokázal, přestože minimálně jednu velkou příležitost si vytvořil. Pechanec ovšem neprotlačil puk zblízka přes Hromadův beton. Do šaten tak odcházel AZ s tříbrankovým mankem.

V úvodu závěrečného dějství dohrával Havířov přesilovou hru a po Lhotského teči, která se otřela o tyč domácí svatyně, divže nesnížil. Domácí svatyně ale odolala a odolávala i dalším hostujícím výpadům. AZtu sice rozhodně nechyběla snaha, jeho útočníci si ale nevěděli rady se zformovanou domácí defenzívou. Na druhé straně zastavila Sprušila, v rychlé akci domácích, Vrbova vyrážečka, neúspěšný byl při svých dvou pokusech z bezprostřední blízkosti též Hruška. Za Havířov zahrozil Krisl, Hromadu ale neprostřelil.

V jedenapadesáté minutě hráli hosté přesilovku a Vydra trefil z úhlu tyč domácí klece. Jinak toho Havířovští v přesilovce moc nevymysleli. Co se jim ale nepovedlo v ní, dokázali při následujícím oslabení. Valaši totiž pustili Havířov do přečíslení dva na jednoho a Martin Balčík umístil svou křížnou střelu přesně k levé Hromadově tyčce. Dosažená branka však byla už pouze labutí písní hostujícího boje o body. Závěrečnou desetiminutovku v pohodě hrající domácí kontrolovali, na hostech byla navíc stále více patrná frustrace. Ta se projevila i u poslední branky. Dva havířovští hráči si v rohu kluziště vyřizovali účty s ležícím Bajtkem, zatímco zcela osamocený Jiří Farda měl moře času posunout si puk do palebné pozice a pak bombou z levého kruhu vymést horní růžek Vrbovy svatyně. Vsetín tak i podruhé v sezóně dokázal Havířov na svém ledě porazit a dál si udržuje slabou naději na umístění v první čtverce. Havířov zůstává na druhé příčce tabulky.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „Potřebovali jsme takový zápas, abychom se zvedli. Doufám, že nám to pomůže, protože v posledních zápasech jsme nehráli dobře, byli jsme strašně utrápení. Dneska tam byly krásné akce, i když z nich třeba nepadly góly, tak se nám dařily kombinace na jeden dotek, bylo hodně střelby navíc jsme se dnes tlačili do brány, což bylo hodně důležité. Konečně se nám povedly i využít přesilovky, dnes jsme využili myslím tři. V play-off budou rozhodovat, tak doufám, že jsme to dnes nastartovali. Dnešní zápas už byl na úrovni play-off, myslím, že takto nějak se ty zápasy budou hrát.“

Jan Daneček (trenér Havířova): „Nebudu se vám k tomu vyjadřovat. Jděte do p…“