Vsetín zvládl první finálové utkání na výbornou

Jan Tajzler, Kristýna Zigmundová • 23.03.2017

První finálový zápas se Vsetínu vyvedl skvěle. Domácí tým se již od úvodních minut pustil do svého soka z Poruby. Brankáře Čecha v úvodním náporu nejprve zachránila několikrát branková konstrukce, ale pak se zaplněný Lapač přeci jen radoval. Valaši nejprve využili přesilovou hru a do konce první třetiny vybudovali dvoubrankový náskok. Poruba v prostředním dějství zabrala, ale radoval se znovu pouze Vsetín. Závěrečná třetina přinesla pojistku na 4:0 z hole Vladimíra Luky, jenž prolomil střelecké trápení. Vsetín tak ovládl první finále 5:1. Série se nyní přesune do Ostravy, kde se v RT Torax aréně odehraje druhý finálový zápas, stane se tak v sobotu od 17:00.

2. liga - F1 čt 23.3.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
5:1(2:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Čuřík (Čech, Kajaba), 14. Šilhavý (Čuřík, Kajaba), 32. Vávra (Janáček), 44. Luka (Finsterle), 59. Kucharczyk (Luka) – 55. Orság (Tomčák). Rozhodčí: Fiala, Kašík – Bojda, Gančarčík. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4320. Střely na branku: 37:29. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.

VHK ROBE Vsetín: Šurý – Mojžíš, Hryciow, Janáček, Ostrčil, Teper, Čech, Jeník – Finsterle, Kucharczyk, Luka – Kolařík, Vávra, Zúbek – Kajaba, Šilhavý, Čuřík – Hořanský, Pokorný, Vítek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Čech J. – Slavík, Peslar, Puškár, Kaluža, Puzič, Bail, Rudl, Dresler, Adamík – Ballner, Kafka, Piecha, Vaněk, Jáchym, Orság, Tomčák, Slováček, Zachar, Sztefek, Seidler.

První finálový zápas mezi Vsetínem a Porubou se povedl lépe domácímu týmu. Ten už od prvních minut ukazoval svou dominanci, kterou ještě umocňovala domácí kulisa, kterou fanoušci na Lapači vytvořili. V první šanci byl hned v první minutě Radim Kucharczyk, jehož pokus zastavila až branková konstrukce. Na tuto povedenou akci se snažili Porubští odpovědět. Na Šurého ale nevyzrál Dominik Kafka ani při dalším pokusu David Ballner. Vsetín si, jako první celek, zkusil hru v početní výhodě a k překvapení všech fanoušků Valaši skórovali. René Kajaba poslal kotouč od levého mantinelu na sjíždějícího Jakuba Čuříka, který měl volné pole působnosti a střelou nad levý beton otevřel skóre zápasu. Zápas se tedy hned od prvních minut vyvíjel pro Vsetín lépe než předchozí zápasy semifinále. Valaši po této střele Porubu do útoku vůbec nepustili, ba naopak, další branku měl na hokejce Lukáš Finsterle. Radim Kucharczyk sjížděl mezi kruhy, a mohl pálit. Na poslední chvíli se ale rozhodl nahrát Finsterlemu do lepší pozice, který měl volnou cestu. Jeho pokus se ale zastavil o brankovou konstrukci.

Valaši se ale ani po těchto nepovedených pokusech nevzdali. Naopak se do útoku hnali o to horlivěji. Porubě se moc nedařilo. Když už se dostala do útoku, tak byla zastavena domácími obránci, nebo Šurým. Tlak Vsetína vůbec nepolevoval, což vyústilo v druhou branku utkání. Třetí formace předvedla své nejlepší kvality, když se z levého kruhu prosadil Vojtěch Šilhavý. Jeho střela byla poněkud nenápadná, cestu do brány si ale našla. Domácí ale i přes dvoubrankový náskok nepolevovali a Porubu do útočného pásma vůbec nepouštěli. V samotném závěru se zimní stadion radoval z branky třetí. Už už to vypadalo, že Valaši znovu skórovali, ale pečlivé oko rozhodčího správně vidělo, že se kotouč za brankovou čáru ani zdaleka nedostal.

I v druhé třetině to byli domácí, kdo určoval tempo hry. Poruba se ale po prvotním šoku trošku oklepala a párkrát se i probojovala do útoku. Nejblíže vstřelení brance byl Dominik Kafka, který dostal nabito od Davida Ballnera na levý kruh. Jeho pokus ale zneškodnil Šurý výstrojí. Hostujícím hráčům se ale navalovala chyba na chybu a ještě dvakrát dali domácím příležitost hrát v početní výhodě. Vsetínu se ale podařilo skórovat pár sekund po skončení druhé početní výhody. Filip Čech poslal tvrdou ránu do modré. Do trajektorie ale vložil svou hůl ještě Tomáš Vávra, který se tak stal autorem třetí branky. Na druhou stranu se do útoku probojoval David Zachar, ale i s jeho střelou si Šurý poradil.

Ve 34. minutě si i Poruba zahrála poprvé hru v početní výhodě. Slibnou kombinaci uzavírala přihrávka Marka Slavíka na Martina Piechu, který mohl pálit do prázdné. Pohotový Šurý se ale stihl včas přesunout a udržel tak čisté konto. V následné hře 4 na 4 se mohl do tabulky střelců zapsat i Vladimír Luka, který dostal slibnou přihrávku od Finsterleho. Jakub Čech ale bravurně zachytal a podržel tak svůj tým. V samotném závěru třetiny byla na ledě asi nejvíce vidět třetí formace, jmenovitě dvojice Šilhavý a Čuřík. Druhá třetina byla, z pohledu střel na bránu, ta nejvyrovnanější.

V posledním dějství se oba týmy jevily vyrovnané, Porubu ale srazila další branka Vsetína. Lukáš Finsterle už delší dobu kombinoval s Vladimírem Lukou. První jmenovaný nakonec zůstal s kotoučem na pravém kruhu, aby mohl následně přihrát připravenému Vladimíru Lukovi do mezikruží. Ten se poprvé od čtvrtfinále trefil a Vsetín se tak dostal do čtyřbrankového vedení. V poslední desetiminutovce mohl skórovat do domácí svatyně Vaněk, i s jeho pokusem ale neměl domácí gólman Šurý problém.

V samotném závěru poslední třetiny si ale Poruba nenechala odepřít své kvality a Šurému čisté konto vzala. Tuto symbolickou branku se podařilo vstřelit Jakubu Orságovi. Ten se i přes to, že padal, dokázal trefit mezi betony Šurého. Do závěrečného hvizdu se ale Valachům podařilo využít další přesilovku. Vladimír Luka poslal parádní přihrávku na Radima Kucharczyka, který od levé tyčky zakončoval do prázdné. To pro hráče jeho kvalit nebyl problém.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Dnešní výsledek je určitě pozitivní, i hra dopředu byla slušná, ale s defenzivou spokojeni nejsme.

Roman Kotala (HC RT TORAX Poruba 2011): Vsetín začal podle našeho očekávání náporem. Domácí ale z velkého tlaku nakonec díkybohu vytěžili pouze dvě branky, několikrát nám dokonce pomohla branková konstrukce. Ve druhé třetině jsme se sice zvedli, své šance jsme ale nedokázali využít, čímž se Vsetín dostal na koně, dal třetí a následně i čtvrtý gól. Na Lapači se takový výsledek již těžko otáčí, doma ale začneme zase od nuly a musíme hrát podstatně lépe než v tomto zápase, kdy nám chyběl jak důraz do branky, tak i samotná střelba na ni, ale také pohyb. Kdybychom možná z těch šancí ve druhé třetině vstřelili kontaktní branku, tak ten zápas se mohl vyvíjet úplně jinak. Vsetín nás v tomto duelu přehrál.