Vsetínské tažení nezastavila ani Poruba. Valaši jdou na druhé místo

Tomáš Kopecký, Helena Hegeďová • 27.12.2018

Pět gólů, první nula v sezoně pro Gábu a posun na druhé místo ligové tabulky. Vsetínu se poslední zápas kalendářního roku 2018 vydařil na výbornou. Na Porubu Valaši zkrátka umí. Svého soupeře porazili potřetí v této sezoně a celkově podesáté za sebou. Vše odstartovali v první třetině Roman Rác s Ondřejem Koptou, po čtyřiceti minutách vedli zelenožlutí už 4:0 a bylo zřejmé, že tři body zůstanou opět na Lapači, který i nadále zůstává až na výjimky nedobytnou pevností. Pátou branku přidal v závěru Jonák. Vsetín prodloužil vítěznou sérii na 6 zápasů, další zápas odehraje 3. ledna proti Benátkám.

CHANCE LIGA - 39.kolo čt 27.12.17:30
HC RT TORAX Poruba 2011
5:0(2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Rác (Kucharczyk), 16. Kopta (Theoret, Pitule), 34. Pitule (Slováček, Theoret), 40. Pechanec, 52. Jonák (Vítek, Gába). Rozhodčí: Doležal, Barek – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 9:7, navíc Dolejš, Pastor 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 44:20. Diváci: 4460.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Jenáček, Mikuš, Teper, Slováček, Rudl, Hryciow, Ondračka – Rác, Kucharczyk, Karafiát – Rob, Pechanec, Jonák – Theoret, Pitule, Kopta – Vítek, Šilhavý, Hořanský.
HC RT TORAX Poruba 2011: Dolejš – Slavík, Ovčačík, Urbanec, Matějíček, Pastor, Šnajnar, Padrnos – J. Káňa, Kanko, Guman – Alexejev, Vymazal, Dufek – Ollender, Illéš, Václavek – Fojtík, Häring.

První minuty úvodní třetiny přinesly z obou stran vyrovnanou hru. Oba dnešní soupeři, Vsetín i Poruba, se bez problému a s odhodláním dostávali do útočného pásma, lépe to však střílelo domácím. Mezitím, co střelba hostujícího celku nebyla přesná, na druhé straně měl gólman Dolejš opravdu hodně práce. I přes aktivitu v ofenzivě první branka utkání ne a ne přijít. Domácím se navíc naskytla možnost přesilové hry, gól z jejich strany ale padl minutu a půl po jejím skončení. Roman Rác se uvolnil na pravém kruhu útočného pásma, obešel dva obránce a zvedl puk do vzdálenějšího horního rohu.

Pro Valachy byl gól odměnou za snahu a odměněn byl i Ondřej Kopta, který zakončil pohlednou kombinaci před brankovištěm, na které spolupracovali ještě Mitchell Theoret a Tomáš Pitule. Dvoubrankové manko změnilo hru Poruby. Ostravané se nahrnuli do útočného pásma a během chvíle zasypali gólmana Gábu střelami a dorážkami zblízka. Velmi aktivní byl v těchto chvílích Káňa, branka do vsetínské sítě ale nepadla.

Vsetín začal druhou třetinu v přesile a mohl své vedení velmi rychle navýšit. Jonák trefil tyč. Následně se po vyloučení Theoreta ocitla v početní výhodě Poruba. Hned po jeho návratu na led se Valaši ocitli v pěti proti čtyřem, a tak to pokračovalo. Šance byly k vidění na obou stranách ledové plochy a jejich počet se moc nelišil od počtu zblokovaných střel, jelikož obrany dnešních soupeřů dělaly opravdu vše, co bylo v jejich silách. Když se druhá třetina přehoupla do své polovina, byla hra často přerušována, mimo jiné kvůli zranění Jonáka. Nevylučovalo se, nicméně Valaši se opět prosadili.

Pitule poslal na útočné modré čáře do brejku Mitchella Theoreta, který napálil Dolejšovy betony. Od nich se puk dorazil zpět do hry, kde čekal v dobrém střeleckém úhlu právě Tomáš Pitule. Ten tak z první Dolejše překonal. Podobná situace se opakovala ještě jednou, to však Pitule minul. Poslední brejk druhé třetiny, a zároveň poslední branku druhé třetiny, měl na svědomí Antonín Pechanec, který v úniku v oslabení zasadil kotouč mezi Dolejšovy betony.

Jestliže měli na začátku druhé třetiny výhodu přesilové hry domácí, na začátku třetího dějství to byli hosté, kdo si zahrál v pěti proti čtyřem. Tato přesilovka byla následována další početní výhodou hostujícího celku, ale více v ní byli vidět domácí, když se například šikovně uvolnili Rob s Pechancem. Vsetín dostal soupeře pod tlak a Poruba se tak vepředu ukázala jen v individuálních výpadech. Netrvalo dlouho a karta se obrátila, Valaši byli pod tlakem Poruby, což vedlo k faulu Vítka. Aktivní byl obránce Pastor, jenž byl u modré čáry vidět po celou dobu zápasu, a jeho střely často následovaly rychle za sebou.

David Gába proti těmto střelám ale ve většině případů zasahovat nemusel a v jednom z klíčových okamžiků se dokonce rozhodl pro riskantní přihrávku přes pásmo. Ta ale přesně našla hůl Davida Vítka, po jehož vyražené střele se trefil Vít Jonák. Do konce duelu zbývalo necelých deset minut a do závěrečné sirény byly na Lapači k vidění ještě dvě přesilovky, které dokázaly oba celky úspěšně ubránit. Žádná další branka tak nepadla a domácí se mohli radovat z vítězství 5:0.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Dneska to bylo speciální utkání, stejně jako vždycky, když se na Vsetíně hraje mezi svátky. Přišlo hodně lidí, byla tu největší návštěva sezóny. Vic lidí než na televizní utkání s Jihlavou. Byla tu sváteční atmosféra a nepamatuju si, kdy jsme naposled takový zápas prohráli. Jsme rádi, že jsme to potvrdili i dnes, vyhráli jsme za 3 body a naši sérii jsme zase natáhli o jeden korálek, jeden zápas. Výsledek 5:0 je hlavně pro gólmana, protože si to zasloužil. Jedinou kaňkou bylo to, že jsme byli moc vylučovaní, pak se nehrálo v pěti a bylo to rozhrkané. Myslím si, že kdybychom hráli v pěti, tak dáme ještě víc gólu. I tak je třeba klukům poděkovat za celý rok a věřím, že budeme ve stejném duchu a stylu pokračovat i v roce následujícím. Hned 3. ledna tady máme Benátky, takže doufám, že na to navážeme.

Aleš Flašar (HC RT Torax Poruba 2011): V první řadě chci pogratulovat soupeři. Dnes určitě rozhodlo to, že jsme neproměnili žádnou šanci. Sice jsme jich moc neměli, ale něco jsme si vypracovat dokázali. V podstatě rozhodly první dvě třetiny, kdy jsme jim 3 ze 4 gólů naservírovali a oni mají vyzrálý tým, který toho dokázal využít. Je to skvělý tým a dneska jsme na ně bohužel neměli.