Za první nulou stojí týmová hra, říká David Gába

Josef Kutěj • 28.12.2018

Vánoce trávil s rodinou doma v Písku. Aby stíhal utkání s Porubou nestihl se ani pořádně najíst. A vyplatilo se. Proti Porubě pokryl všech 20 střel a udržel tak první čisté konto ve Vsetínském dresu, "První nula, už jsem myslel, že se nedočkám (směje se)." Ale jak sám s pokorou říká, "Dnes to jde hodně za klukama. Zblokovali velké množství střel a co ke mě došlo jsem viděl.Díky jim za to."

Poslední utkání roku 2018, jak byste jej zhodnotil?

Dopadlo to nejlépe jak na konci roku mohlo. Jak týmově, kdy jsme rok zakončili na druhé příčce tabulky, tak v dnešním utkání výsledkově.

Ohňostroj sice nestíháte, ale jeden důvod navíc k oslavě tu je.

První nula, už jsem myslel, že se nedočkám (směje se). Dnes to jde hodně za klukama. Hráli jsme ve druhé třetině oslabení 5 na 3, i spoustu dalších oslabení od půlky utkání, ale kluci to super odbránili. Zblokovali obrovské množství střel a v oslabení 5 na 3 ke mě snad nedoletěla jediná střela a já tak nemusel zasahovat. Dnes musím opravdu vyzvednout kluky, že mi hodně pomohli. Padali do střel, výborně bránili a když už něco prošlo, tak jsem viděl a zaplať pánbůh to za mě nespadlo.

Jak říkáte, opět velké množství oslabení. Co si brankář v tu chvíli myslí?

Co jsem si myslel? No popravdě já už si raději nemyslím nic. Je to bohužel smutné, ale je to každý zápas. Takovéhle kolikrát i zbytečné fauly jsou něco, co nám nemůže nikdy pomoci. Samozřejmě jsou tam fauly vznikající v obraně, ale těch zbytečných se musíme opravdu vyvarovat, obzvlášť faulů s holí a těch kdy jsme lemplové a místo toho abychom udělali krok navíc, tak si zbytečně pomůžeme hokejkou. Ale říkáme si to pořád, tak snad to bude od nového roku lepší.

Velké množství zblokovaných střel a pomoc obránců. Říkáte k tomuhle něco spoluhráčům v průběhu utkání?

Ano, říkal jsem jim to. Vychvaloval jsem je průběžně během přestávek. Hlavně, ale po té druhé třetině, kdy tam parádně odbránili oslabení. Ale i teď na konci utkání jsem jim poděkoval a říkal, že to dnes byla super práce. Že to jde dnes i za nimi a patří jim za to velké dík.

Když se přeneseme do utkání. Jaký jste typ brankáře? Snažíte se co nejvíce hru zezadu organizovat, nebo to spíše necháváte na hráčích?

Řvu. Snažím se řvát hodně. Ale tady na Vsetíně je to hodně těžké. Není tady slyšet pomalu vlastního slova, ale řvu. Občas jak jsou v utkání emoce se i přistihnu, že to někdy je až za hranou kolikrát, ale potom si to s klukama v kabině vyříkáme a řekneme si co já jsem z mého pohledu viděl a co mohli udělat jinak. Ale každý z nás má na rozhodnutí se jen okamžik a občas se stane, že to rozhodnutí není správné, ale i to k hokeji patří.

Utkání proti Porubě ve vánoční atmosféře. Přes 4500 fanoušků, jak se hrálo?

Hrálo se skvěle. Prostě tady ti lidi tím žijí. Je tu rachot. Už na rozbruslení jich tady bylo spoustu a věřil jsem, že dnes bude perfektní návštěva a ještě lepší atmosféra. A to se potvrdilo. Hnali nás dopředu a patří jim velký dík za to v jakém chodí počtu a věřím, že to vydrží i do dalších utkání.

V minulém utkání s Porubou jste také vedli 2:0, nicméně přišel zvrat a boj o vítězství. Co bylo dnes jinak?

V první třetině jsme odskočili o dvě branky a dalo by se říct, že asi ta výhoda domácího prostředí. Kolikrát vyjedeme za Vsetín a zapomínáme trochu hlavy doma. Ale tady si myslím, že ti diváci při nás stojí a ženou nás. Neříkám, že ven s námi nejezdí ve velkém počtu, ale doma je doma. Ta atmosféra a ti lidi jsou tady jedineční a nám to obrovsky pomáhá.

Vánoce, vy přece jen nejste ze Vsetína. Trávil jste Štědrý den s rodinou?

Ano trávil jsem Vánoce doma v Písku. 23. jsme ještě měli ráno trénink a pak jsme hned s Lubošem Robem jeli domů. V Budějovicích mám ještě byt, tak jsem si tam sbalil nějaké věci, a pak jsem vyhodil Luboše doma a jel jsem domů do Písku. Tam míváme každoročně takový turnaj v ping pongu s kamarády. Štědrý den jsem trávil doma s rodinou a 25. jsem Luboše zase nabral a jeli jsme zpět na Lapač, takže toho času nebylo ani tolik abychom se pořádně najedli (směje se).

Zmínil jste kamarády, vnímají vaše působení na Vsetíně?

Určitě vnímají. Přivezl jsem jim slivovici a mámě frgály. Vnímají to dost, fandí mi a sledují to dost. Jsou to vesměs kluci, kteří se točí kolem hokeje a hokejbalu, takže to sledují a doufám, že se sem za mnou někdy vydají.

Říkáte, že na salát, kapra a cukroví příliš nebyl čas?

Něco určitě bylo, ale v rámci mezí. Člověk ví, že utkání jdou teď rychle po sobě a už nejsme malí kluci abychom se někde u babiček přecpávali vánočním cukrovím. Ono je to možná prkotina, ale v tomhle tempu jak jdou utkání za sebou to můžete velmi rychle poznat.

Teď máte trochu zápasový klid až do 3.1., jaký je program?

Teď po zápase máme takový posezonní malý týmový večírek, kde si dáme nějaké dárečky co jsme si tady vylosovali a trochu se pobavíme, ale nic velkého. Potrénujeme a 31.12. -1.1. máme volno a pak se na to zase po novém roce vrhneme a budeme doufám pokračovat tak, jak jsme skončili.

Silvestr opět doma v Písku?

Silvestr plánuji, že zůstanu tady na Vsetíně s přítelkyní. Budu si užívat takové té domácí pohody u televize a asi si uděláme něco dobrého k jídlu a budu trávit Silvestra poprvé mimo jižní Čechy.

Nějaké předsevzetí, nebo vzkaz fanouškům?

Předsevzetí si asi nechám pro sebe (směje se), ale vzkaz pro fanoušky je jednoduchý. Ať furt chodí v takovém počtu. Ať jim to vydrží a hlavně ať jsou na konci sezóny spokojení, ať si můžeme říct, že jsme za tu sezónu všichni udělali maximum. A samozřejmě přeji všem do nového roku jen to nejlepší.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno