Barážové milníky: Na severu Čech ovládli úvodní utkání brankáři

Dominik Tobola, Radek Bařina • 16.03.2013

První barážový duel o extraligu juniorů je za námi, druhý už ovšem rázně klepe na dveře. V úvoním utkání prolínací soutěže Valaši až po nájezdech podlehli extraligovému Ústí nad Labem. Co duel rozhodlo? Kdo byli jeho hrdinové a smolaři? A s čím přijede na Valašsko Hradec Králové, druhý barážový soupeř VHK. To vše se dočtete v prvním díle barážových milníků.

Klíčový okamžik: Kuchynkův proměněný nájezd
Byl to zápas brankářů a střelecké nemohoucnosti obou celků. Přes velký počet šancí se oba celky rozešly po pětašedesáti minutách hry smírně 0:0. Fotbalový výsledek, jak už bylo zmíněno, však úplně necharakterizuje obraz hry. Došlo se tedy k samostatným nájezdům, kde se radovali domácí. V utkání opravdu se síť vlnila pouze jedinkrát. Loterii v nájezdech rozhodla opora Slovanu, Štepán Kuchynka, který překonal Kohna střelou mezi betony.

Hvězda: Oba brankáři
Když se podíváte na konečný stav, asi nejde nikoho jiného vyzdvihnout. Jak Novák na domácí straně, tak Kohn v kleci hostů předváděli zákroky té největší kvality. Ovšem, strážci branek by nestačili na vše nebýt svých obranných řad. Oba týmy se snažily ze všech sil bránit své území, a to i za cenu obětavých zákroků, po nichž se obličeje zasažených velmi křivily. Obětavost gradovala hlavně v oslabení hostů 4 na 3, kteří v prodloužení schytali několik nepříjemných ran.

Smolař: Jakub Matai
Hráč se zkušenostmi z KHL a především člen základního kádru A-týmu Ústeckých Lvů byl jednou z úhlavních postav utkání, ovšem ne tak, jak by se zdálo – tedy pozitivně. Nadějný mladík se nechal ihned v první třetině vyloučit na deset minut za nesportovní chování. Svůj „kousek“ poté zopakoval v polovině třetího dějství, čímž automaticky dostal trest do konce zápasu a svůj tým tím v důležité fázi značně oslabil.

Co zaujalo: „Domácí prostředí“ Valachů ve Zlatopramen Aréně
Tady je nejvíce vidět, jak kdo prožívá baráž. Je rozdíl, když jdete z posledního extraligového místa a z prvního místa Ligy. Fanoušci, rodiče a kamarádi vsetínských hokejistů si připravili pro své miláčky překvapení v podobě vypraveného autobusu. Všichni zúčastnění se velmi činili a vlajkami, transparenty a věcem tomu podobným vytvořili zelenožluté peklo. To by chtěli fans VHK zopakovat i příští týden na kladenském stadioně.

Číslo dne: 61
To byl počet celkový počet střel na obě svatyně. Z tohoto počtu se ujala pouze jediná. Šancí na to, aby nezůstalo pouze u této branky, bylo ovšem nespočet. Za zmínku především stojí šance VHK ve druhé třetině, kdy se nejprve ocitl v následně neproměněném brejku Zvonek a následně se netrefil do poloprázdně svatyně Šiafutdinov. I domácí se nenechali zahanbit, jejich největší tutovku spálil dvě minuty před koncem základní hrací doby pozdější střelec vítězného nájezdu Kuchynka.

Další zápas: První domácí bitva
V neděli od 17:00 čeká juniory Vsetína první zápas na domácím ledě. Do cesty se jim postaví Hradec Králové, který zatím potvrzuje, že patří k největším barážovým favoritům. Vstupné na tento zápas činí symbolických dvacet korun a fanouškům bude k dispozici, mimo jiné, i oblíbený občerstvovací stánek VHK.

Příští soupeř: Královští lvi Hradec Králové
Vítěz ligové skupiny střed se letos netají postupovými ambicemi. Pro Východočechy je to již čtvrté barážové představení za posledních pět let, přičemž předchozí tři byly pro Hradec neúspěšné. Letos jsou ale v Královští lvi odhodláni udělat pro postup možné i nemožné, což je vidět i na některých prohlášeních zástupců Hradce, týkajících se Vsetína. Připomeňme, že v týmu Miloše Říhy mladšího nastupují hned dva hráči, kteří předloni působili na Valašsku. Jde o Štědrého a Bridu. Více informací o barážových soupeřích Vsetína, včetně Hradce Králové, naleznete zde.

Barážové výsledky: Hradec dobyl Kladno
Hradec Králové odehrál první barážové kolo na ledě soupeře. Uspěl více než Vsetín, z ledu PZ Kladno totiž přivezl výhru 6:2. Utkání se rozhodlo na přelomu první a druhé třetiny. Hostům se podařilo ustát vstupní nápor domácího celku a poté sami vstřelili tři branky. Ve zbytku zápasu si náskok s přehledem pohlídali a do tabulky si připsali úvodní tři body. Na Valašsko tudíž Východočeši dorazí nabiti sebevědomím.

Očekávání: Zápas odkryje karty
Je bod z Ústí nad Labem úspěchem nebo ztrátou? Jsou postupové ambice Hradce oprávněné? Odpovědi by mělo naznačit právě nedělní utkání. Výsledky prvního kola zřetelně naznačily, že oba celky mohou v baráži mířit hodně vysoko, přímý souboj VHK a Hradce Králové tak bude nejen velice důležitý, ale bude se nejspíš jednat o jeden z vrcholů baráže. A nejen pro hráče. Oba mančafty se mohou chlubit největší diváckou podporou a souboj fanouškovských táborů by mohl být atraktivním kořením nedělního souboje. Z Hradce Králové by měly dorazit až dva fanouškovské autobusy a zahanbit se snad nenechají ani větní vsetínští fans. V neděli od 17:00 zkrátka bude na Lapači k vidění veleatraktivní představení.