Bitva o Valašsko, díl osmý

J.Kubják, F.Bazala, V.Trávníček • 13.11.2010

Vstávajte ogaři, bitva začíná. Bitva o Valašsko. Derby Vsetína s Valašským Meziříčím napíše v neděli večer už osmé pokračování vyhecovaných zápasů. Šestinásobnému šampiónovi nejvyšší soutěže se proti Bobrům nedaří – za dosavadních sedm vzájemných zápasů nedokázal ani jednou vyhrát. Změní se pro Vsetín nelichotivé skóre tento víkend? Zdá se, že tentokrát hrají okolnosti do karet mužstvu z Lapače. Jak utkání dopadne? Fenomén dvou měst na řece Bečvě ožije v neděli v 17:30 na vsetínském zimním stadionu.

Nedělní soupeř Vsetína je po sedmnácti odehraných zápasech na osmé příčce tabulky se ziskem 27 bodů. Po odchodu tandemu Sochorek – Šebesta táhne klub především předsezónní posila Lukáš Bacul a zkušený harcovník Jan Matějný. Právě na tuhle dvojici si budou muset dát vsetínští obránci obzvlášť pozor. V obraně již vše nestojí na Luďku Růčkovi, ale zdatně mu sekunduje kapitán mužstva Přemysl Vašut. V brance netřeba představovat dlouholetou oporu v podobě Michala Krumpocha. Svěřencům trenéra Romana Sedláka se proti Vsetínu již tři sezóny velmi daří a z dosavadních zápasech dosud nepoznali hořkost porážky.

Vsetín naopak oproti předchozímu vzájemnému duelu posílil jak v útoku, tak v obraně. Své první derby proti nejatraktivnějšímu soupeři si připíše Radim Tesařík, druhé pak Marek Dubec. Dirigent vsetínské obrany Radim Tesařík bude podporovat útoky zelenobílých a jeho střelba od modré by mohla vylepšit i dosavadní čísla z přesilových her, které Juríkově družině v minulém zápase moc nešly. Silový útočník Marek Dubec bude chtít udržet si svůj standard bodu na zápas, ale hlavně pomoci klubu vzhůru tabulkou. Své první starty proti Valašskému Meziříčí by mělo zaznamenat i trio třineckých juniorských útočníků Řezáč, Bajtek, Rufer.

Utkání začíná od 17:30 na zimním stadionu Na Lapači.

Vsetínský Daniel Vaněk: Půjdeme po nich už od začátku

Věří, že tentokrát už to vyjde. Vedoucí muž kanadského bodování vsetínské kabiny, útočník Daniel Vaněk, si pamatuje loňská i předloňská derby s Valašským Meziříčím. Jeho tým nikdy v soutěžním zápase nedokázal zvítězit. „Ze statistického hlediska by to mělo vyjít, ale z reálného hlediska už to v neděli prostě vyjde,“ říká odhodlaně Vaněk, který doufá, že Vsetín naváže na středeční bodový úspěch proti Uherskému Hradišti.

Šumperku jste sice po velkém boji podlehli, Uherské Hradiště jste už ale jednoznačně přejeli. Graduje mužstvu forma?
Myslím si, že ano. Proti Šumperku jsme hráli dobrý zápas, dokázali jsme soupeře dostat pod tlak a vypracovali si několik tutovek. Já sám měl dvě. Kdybychom je proměnili, mohli jsme jednoznačně vyhrát. Proti Hradišti jsme nastupovali zase jako favoriti, tak jsme se do nich tlačili a napadali. Naštěstí nás Hrouda podržel zkraje utkání, my dali tři rychlé branky a poté už jsme se dostali do pohody a utkání v pohodě kontrolovali.

Připravujete se na nedělní derby nějak speciálně?
Nijak zvlášť, připravujeme se jako na normálního soupeře. Spíš je to o tom, že se hraje o šest bodů a o příčky play off.

V čem spočívá síla Valmezu v této sezóně?
První vzájemný zápas u nich hráli Bobři přímočaře, mají rychlé útočníky a byli v tom zápase hodně produktivní. V tom si myslím, že byli lepší než my.

Najdeš v sestavě Bobrů nějaký slabý článek?
Těžko říct, teď nevím. Ale kdybychom to věděli, tak si to necháme pro sebe.

Co bude na Valmez v neděli platit?
My jim budeme chtít vnutit náš styl, půjdeme po nich už od začátku. Vítězství ale povede jen přes zodpovědnou obranu a disciplínu.

Proč si myslíš, že se vám Bobry zatím ještě nepodařilo porazit?
Vůbec nedokážu odpovědět, už budu hrát asi desáté derby a pořád jsme nevyhráli. Ale často jsou to, hlavně u nás doma, vyrovnaná utkání až do konce. Troufnul bych si říct, že Valmez je většinou lepší v produktivitě. Věřím, že se nám v neděli podaří navázat na dobrý výsledek z utkání proti Uherskému Hradišti

Z čistě statistického hlediska by to už tentokrát mohlo vyjít, co?
Ze statistického hlediska by to mělo vyjít, ale z reálného hlediska už to v neděli vyjde. Vsetínský fanoušek nám k tomu určitě pomůže.

Jakou očekáváš v neděli na Lapači návštěvu?
Doufám, že bude co nejbouřlivější atmosféra, že se vsetínský Lapač naplní, a že si fanoušci tento zápas užijí.

Meziříčský Martin Varga: Budeme hrát zodpovědně odzadu

Hrát ze zabezpečené obrany a hrozit brejky, na které ostatně mají vhodné typy hráčů. Taková zřejmě bude taktika Bobrů v nedělním derby. „Bezhlavě útočit? To by se proti Vsetínu nemuselo vyplatit,“ říká meziříčský útočník Martin Varga, jenž se svými bratry Davidem a Miroslavem prošel mládežnickými výběry Vsetína. „Při derby si na ta hezká léta vždy vzpomenu,“ přiznává Martin před nedělním střetem obou soupeřů na Lapači.

Martine, co si vybavíš, když řeknu hokejové derby Vsetín – Valmez?
V prvé řadě hlavně skvělou diváckou kulisu a také spoustu hezkých vzpomínek na léta, která jsem strávil na Vsetíně.

Nyní je to opět před tebou. Jak se těšíš na tento zápas?
Těším se na to hrozně moc, protože je to něco jiného než jakýkoliv jiný zápas, má to specifickou atmosféru a obě města tím žijí, jak před samotným utkáním tak i třeba týden po něm. Navíc na Vsetíně mám spoustu přátel, se kterými jsem se dlouho neviděl, takže se na ten hokejový svátek těším.

Zatím jste vždy nad Vsetínem zvítězili a někdy to bylo i velkým rozdílem. V čem myslíš že to je, že se vám v těchto duelech tak daří?
Vsetín nám jako soupeř sedí, jelikož se snaží hrát útočný hokej a tak je tam více prostoru pro naše útočníky, které diváci ženou dopředu. Kluci se tak někdy nechají unést útočením a zapomínají na zadní vrátka, ale svou roli samozřejmě hraje i aktuální forma a štěstí.

Váš tým letos doznal velkých změn a už se nemůžete spoléhat na zkušené duo Šebesta – Sochorek, ale i tak se vám podařilo poskládat silný tým. S čím půjdete do nedělního zápasu?
Máme za sebou sérii ne moc vydařených utkání, takže bychom si přáli zase naplno bodovat. Ale určitě na Lapač nepojedeme bezhlavě útočit, to by se proti Vsetínu nemuselo vyplatit. Budeme se snažit hrát zodpovědně odzadu a budeme čekat na soupeřovy chyby, které se budeme snažit proměnit v branky.

Jak jsi už zmínil, v mládežnických kategoriích jsi hrával za Vsetín a určitě se s pár kluky z momentální sestavy zelenožlutých znáš. Napíšete si před derby? Je tam nějaké to zdravé hecování?
Určitě, s některými hráči jsem v kontaktu prakticky celou sezónu, například s Davidem Kaprem, který je dokonce můj soused, takže sem tam přijde i řeč na to, jak se vzájemně těšíme na derby. Co se týče toho hecování, tak to bude hlavně až v neděli těsně před utkáním, jak už půjde do tuhého.

Jaké jsou tvé pocity a dojmy na ledě při bouřlivé atmosféře, která tradičně panuje při valašském derby? Jak se ti ve řvavě fanoušků hraje?
Mně osobně se hraje lépe v nabité husté atmosféře, než kdyby tam bylo ticho jako v divadle při představení. Takové pořádné fandění z hlediště mi hodně pomáhá dostat ze sebe totální maximum.

Historické okénko: Bobři v derby zatím neporaženi

úterý 28.10.2008

Vsetín - Valašské Meziříčí 4:5sn (0:0, 2:2, 2:2 – 0:0)
Branky: 22. Černý (Podešva), 24. Ašer (Štraub, Gajdošík), 42. Hrňa (Vaněk, Černý), 47. Knebl (Mikeš, Zavrtálek) - 28. Šebesta (Dvořák), 36. Varga, 46. Martinik (Dědek), 50. Zientek (Martinik), rozh. nájezd Sochorek.

První vzájemné derby byla opravdová láhůdka pro oko fanouška. Zcela zaplněný stadion viděl velkolepou bitvu, kterou už asi další derby nepřekonají. Kde kdo zavzopomínal na derby se Zlínem, která tradičně bývala vyprodaná a vyhecovaná právě jako s Valaškým Meziříčím. Utkání bylo velmi vyrovnané, ale byli to právě hosté, kdo vždy dotahoval náskok soupeře. První branka padla ve druhé třetině po střele Černého. Na 2:0 zvyšoval o dvě minuty později Ašer a zelenožluzí byli na koni. Valmez dokázal vyrovnat brankami Šebesty a Davida Vargy. Další branka padla z hole Hrni, na kterou záhy odpovídal Martiník. Poslední gól vsetínských vstřelil Marek Knebl po akci 2na1 s Pepou Mikešem. Vyrovnávací branku vstřelil Zientek. Utkání došlo až k samostatným nájezdům, kdy až v deváté sérii vstřelil vítězný nájezd Dalibor Sochorek.

sobota 3.1.2009

Valašské Meziříčí - Vsetín 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)
Branky: 45. Sochorek (Kratěna), 47. Tatarčík (Matějný), 53. Kratěna (Šebesta, Růčka), 60. Martiník (Glas) - 40. Marek (Šenkeřík, Matula), 57. Haschka (Hrňa, Šimek).

Druhé derby se odehrálo na přeplněném stadionu ve Val. Mez., kde bylo k dispozici pouhých 1500 míst, po kterých se jen zaprášilo i přes předraženou cenu lístků, kterou nelibě nesli hlavně fanoušci Vsetína. Na to také vyjádřili svůj názor a po zahájení utkání totálně zaházeli ledovou plochu kofetami. Utkání se vyvíjelo poklidně až na šarvátku mezi Krislem a Zavrtálkem za niž oba dostali od rozhodčího 5+KO. První branka utkání padla v poslední minutě druhé třetiny, kdy se trefil Pavel Marek. Bobry inkasovaná branka spíše nastartovala a tak se děly ve třetí třetině velké věci. Ve 45. minutě srovnal Sochorek, který oslavil svůj gól na mantinelu před hostujícími fanoušky a vysloužil si tak nálepku nenáviděného hráče. O dvě minuty přidal vedoucí branku Tatarčík a Valmez byl na koni. Na 3:1 zvyšoval bratr slavnějšího Ondřeje Kratěny – Ivo a pro Vsetín to nevypadalo dobře. Tři minuty před koncem snížil Haschka a v následné power-play pečetil výsledek 4:2 Martiník.

středa 14.10.2009

Valašské Meziříčí - Vsetín 8:2 (2:1, 4:0, 2:1)
Branky: 7. Matějný (P.Dvořák), 12. P.Dvořák (J.Blažek, Růčka), 27. Lhotský (Růčka), 37. Brunec, 38. L.Bokroš (Šebesta), 40. Sochorek (Šebesta, L.Bokroš), 41. Lhotský (P.Dvořák, Vašut), 53. L.Bokroš (Šebesta) - 18. Knebl, 59. Korčák (Matějka, Matula).

Třetí derby už nebylo tak atraktivní jako ta první předchozí, ale stále jako všechna mělo svou kvalitu a diváckou kulisu. Vsetín posílen zlínskými hráči jako např. Bořutou, Mokrejšem nebo Finsterlem možná tušil, že to půjde nějak samo. Valmez ovšem zelenožluté totálně přehrál a díky časté nedisciplinovanosti hostů nastřílel branky z přesilových her. Vsetín zde totálně vybouchl a Bobři tak mohli slavit již třetí vítězství ve třech zápasech prosti svému rivalovi.

středa 2.12.2009

Vsetín - Valašské Meziříčí 3:4p (2:0, 1:2, 0:1 – 0:1)
Branky: 1. Hrňa (Mokrejš, Sakrajda), 19. Ševčík, 35. Mokrejš (Horák, Rajnoha) - 25. Sochorek (Vašut), 30. Vaněček (Sochorek), 44. Sochorek (Šebesta, Vašut), 64. Matějný (Dvořák P., Růčka).

Jak moc se vytratil zájem o utkání s Valmezem, bylo vidět právě v tomto utkání, kdy se prodalo oproti prvnímu utkání “pouhých“ 2378 lístků. Byl to zápas hlavně Dalibora Sochorka, který se dokázal skvěle namotivovat a k velké nelibosti vsetínských fanoušků zařídil všechny branky bobrů, které padly v základní hrací době. Vsetín s navrátilcem Hrňou byl v tomto utkání oproti předešlému va Val. Mez. Mnohem vyrovnanějším soupeřem, ale opět byl trestán v přesilovkách soupeře, ve kterých Bobři dokázali vstřelit tři branky. Utkání rozhodl v prodloužení Jan Matějný, který tečí na hranici pravidel překonal Plška a Valmez se mohl radovat už po čtvrté.

středa 20.1.2010

Valašské Meziříčí - Vsetín 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky: 9. Dvořák P. (Matějný, Lhotský), 12. Ovšák (Sochorek, Šebesta), 21. Matějný (Blažek, Lhotský) - 40. Mičulka (Vaněk), 59. Štraub (Mokrejš, Tesařík).

Páté derby se hrálo opět na pro Vsetín zakletém ledě Bobrů. Utkání taky tak vypadalo, Valašské Meziříčí hrálo to co potřebovalo a zelenožlutí místy až zbytečně hráli s velkým respektem. Ten domácí proměňovali v branky. Po vypracování náskoku 3:0 přešli Bobři na pohodový styl hry a málem toho litovali. Vsetín po brance Mičulky vycítil šanci a pokoušel se utkání srovnat. V 59. minutě snížil na rozdíl jediné branky Štraub, ale víc už hosté nestihli a Valmez se tak stal už po páté za sebou vítězem derby.

středa 3.3.2010

Vsetín - Valašské Meziříčí 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Branky: 55. Zavrtálek - 17. Šebesta (Sochorek), 20. Dvořák P., 29. Šebesta (Ovšák, Kovář).

Třetí derby na vsetínském ledě s něco přes dvoutisícovkou přihlížejících už zdaleka neokypovalo takovým nábojem, jaký bylo možné vidět první sezónu. Nicméně utkání byl velký boj, ve kterém Valmez předvedl velice zkušený výkon, který hlavně vycházel z perfektně zabezpečené obrany, přes níž se Vsetínští nedokázali vůbec dostávat a to mělo za následek branky na druhé straně. Poprvé to byl Šebesta a na konci první třetiny přidával druhou branku Petr Dvořák. Druhou třetinu opět hosté ze soutoku bečev paerfetkně ubránili a to i díky skvěle chytajícímu Krumpochovi, který tradičně proti Vsetínu podával nejlepší výkony. Ve 29. minutě pečetil brankový příděl domácích svou druhou brankou Pavel Šebesta a valmez už si zbytek utkání pohlídal. V závěru utkání jen snížil Pavel Zavrtálek a Valmez vykročil pravou nohou do posledních utkání sezóny, kterou nakonec pečetil vítězstvím ve druhé lize.

sobota 18.9.2010

Valašské Meziříčí - Vsetín 6:1 (4:1, 1:0, 1:0)
Branky: 2. Kostelňák (Růčka), 10. Varga Mir (Bacul), 11. Bacul (Fojtík T.), 16. Fojtík J. (Martiník), 30. Bokroš, 55. David Varga (Matějný) - 8. Tesařík.

Sedmé derby v pořadí máme ještě v živé paměti. Valašské Meziříčí prošlo velkými změnami, ale i tak poskládalo kvalitní výběr s gólmanem Vlachynským, který právě v tomto utkání ukázal, jaký je jeho potenciál, když ve třetí třetině likvidoval jednu gólovku vsetínských za druhou. Utkání začali domácí skvěle, už ve druhé minutě se trefil Kostelňák, čímž nakopl hosty k vyrovnání. To se podařilo Tesaříkovi, ale na neštěstí Vsetína jim vydržela radost jen pár vteřin. V desáté minutě poslal Valmez do vedení Miroslav Varga a po odraženém kotouči od brusle Bacula přímo do svatyně Hromady už to bylo 3:1. Hosté šokováni průběhem totálně přestali hrát a tak přišli ke slovu znovu bobři a J. Fojtík brankou na 4:1 vytvořil pro domácí dostatečný náskok. Ve druhé třetině přidal další branku Bokroš a Vsetín už jen dohrával. Ve třetí třetině, ale hosté překvapivě zabrali a jen díky dobré obraně a velkému štěstí neinkasovali další branky a naopak ještě jednu vstřelili a byl to právě David Varga, kdo pečetil skóre utkání na konečných 6:1.

Předpokládané sestavy nedělního duelu:

Vsetín: Hromada (Plšek) - Šafařík, R. Tesařík (37. Tyralík), Spitzer, Kapr, Zavrtálek, Žabčík - Kubo, Bajtek, Rufer - Dubec, Vaněk, Ševčík - Řezáč, Brynecký, D. Tesařík.

Valašské Meziříčí: Vlachýnský (Krumpoch) - Balga, Bokroš, Dvořák, Fojtík, Kostelňák, Martiník, Matějný, Matuštík, Musil, Palík, Růčka, Tatarčík, Varga Mir., Varga D., Varga Mar., Vašut.