Boj o play-off neutuchá, Valaši míří na zrádný led Opavy!

Dominik Tobola • 29.01.2013

Valaši sice přejeli lídra tabulky z Havířova, v sobotu rozhodli o svém vítězství ihned v první třetině. Avšak! Boj o play-off v žádném případě tímto triumfem nekončí. Naopak, nyní přijde nejspíše nejklíčovější zápolení o osmičku postupujících. Vsetínští před sebou mají dvě utkání pravdy, nejprve ve středu zajíždějí na led nevyzpytatelné Opavy, poté se svým divákům představí proti Novému Jičínu. Zítřejší utkání ve Slezsku začíná úderem 18. hodiny. Z utkání bude připraven pravidelný onlajn přenos. Odvezou zelenožlutí první body z opavského ledu v této sezóně?

Jak již bylo zmíněno, Zbrojovka dokázala obrat o body lídra a nutno dodat, že jako všechny body z doposud odehraných utkání jsou to body s cenou toho nejdražšího zlata. Hráči Vsetína, uvědomující si důležitost utkání, vletěli na favorita bez respektu a ihned v úvodní třetině rozhodli o svém triumfu a třech bodech do tabulky.

"Vyhráli jsme za tři body, což je samozřejmě dobře, pro nás je teď každý bod zlatý. Co se týče průběhu zápasu, myslím si, že nejdůležitější bylo to, že jsme přežili počáteční tlak Havířova. První minuty na nás vletěli, motali nás tam v pásmu, myslím, že to byl zlomový bod, že jsme to přežili bez obdrženého gólu. Celkově myslím, že jsme všichni podali dobrý výkon, hlavně Petr Hromada v bráně nás podržel. Rozhodl týmový výkon, díky tomu máme tři body," zhodnotil utkání Petr Hruška, jeden ze střelců branek Valachů.

Utkání také pomohla další věc, jíž byla hra na čtyři útoky, která se osvědčila především kolem Vánoc. Útok složený z juniorů se trenéru Viktoru Hlobilovi brankou na 3:0, kterou trefil Martin Kývala. Ten po přihrávce Fardy rozjásal Lapač potřetí v krátkém sledu. "Už v posledním kole na ledě Karviné jsme hráli na čtyři pětky, ale hra byla rozkouskovaná a nedokázali jsme se tolik dostat do tempa. Dneska to ale plynulo. Byla tam nějaká vyloučení, ale Štrbíkův útok se dostával pravidelněji do hry," mnul si ruce lodivod valašského celku.

Nyní čeká zelenožluté utkání na ledě nepříjemné Opavy, kde Valaši brali tři body za poslední dvě sezóny pouze jedinkrát. V předposledním utkání základní části zde zvítězili díky skvěle zvládnuté první třetině (5:1). Jinak se Zbrojovce na Slezanu vůbec nedaří, v probíhajícím ročníku zde nebrali ani bod a skóre 11:3 je velice výmluvné. Ovšem, každá série jednou končí, pro Vsetín by byla tato chvíle asi nejpříhodnější čas k prolomení. Bude se výběr trenérů Hlobila a Jenáčka radovat?

Opava: Klíč k bodům? Šafránek v brance a dobře pracující obranná řada

Slezan zažehnal svou sérii proher, která trvala po sedm utkání. Paradoxně ta začala po vítězství na Lapači, Opavští zde tenkrát vyučili domácí a svým jedinečným a osobitým stylem bráněná brali tři body za výhru 3:1. Poté však přišla šokující prohra na domácím ledě proti beznadějně poslednímu Valašskému Meziříčí 2:5. A aby toho nebylo málo, v tomto utkání se červenobílým zranila jejich modla a neoddiskutovatelná brankářská jednička Dušan Šafránek. Do zápasů byl tedy na postu prvního brankáře nominován junior Kober, který ovšem nestačil svého staršího protějška ani trochu nahradit a Slezan prohrál sedm po sobě jdoucích utkání.

Zlom přišel v pravděpodobně nejzáhadnějším utkání za poslední řádku let v druhé lize. Opava prohrávala ještě v 33. minutě 0:6. Domácí ovšem dokázali do konce třetiny snížit na 3:6 a ve třetí třetině připravili necelým třem stovkám přihlížejících nevídaný obrat. Čtyři branky v rozmezí čtyř minut otočili skóre, které poté korunoval trefou do prázdné svatyně Chapula, jenž tak završil hattrick. "V polovině utkání jsme prohrávali 0:6, ale nastartoval nás gól Jardy Bednárka. Ve druhé polovině zápasu jsme už byli jasně lepším týmem. Hrál se pěkný hokej, ale soutěž je dlouhá a nás ve středu čeká další utkání ve Frýdku-Místku. Musíme stát nohama na zemi," pochvaloval si a zároveň nepřeceňoval vítězství trenér Karel Suchánek.

Právě tento šokující zvrat nastartoval opavské hráče k sérii výher, která trvá po tři utkání. Nejprve minulou středu vyhráli na ledě trápícího se Frýdku-Místku a poté v sobotu na domácím ledě porazili nedávného přemožitele VHK, Karvinou. Takže do závěrečné fáze sezóny vstupují s velkou psychickou vzpruhou a pohodou, kterou ovšem bude chtít jejich soupeř z Valašska zlomit. To můžete sledovat od šesté hodiny večerní SELČ ve středu 30.1.?

Produktivita ve slezském celku je starostí především nejlepšího střelce Petra Chalupy, který se letos trefil celkem dvaadvacetkrát, k čemuž přidal 12 asistencí a tak vládne statistikám svého celku. Na druhém, respektive třetím místě jsou také letité opory Bohumil Herman (9+17) a Tomáš Měch (8+17). Další oporou je hráč "otužilý" Extraligou a svým dlouholetým působením v Třinci. Zdeněk Pavelek (5+13) sice již ve svých devětatřiceti letech není tak bodově potentní, avšak o to více dodává týmu klid a zkušenosti. Produktivitě obránců vévodí další zkušený zadák David Galvas (4+16). Tvrdost dodává obraně Slezanů především Josef Tichý (5+12). Brankářská jednička, jak již bylo několikrát zmíněno, je více než jasná. Bez Dušana Šafránka mezi třemi tyčemi mají Opavští velké problémy bodovat.

Pravděpodobné sestavy: Farda je opět na marodce, k dispozici nebude ani Vrána

Letos je to už takové cliché. Jiří Farda je po sobotním střetu v první třetině s Havířovem opět mimo hru. Už šestou pauzu v letošní sezóně způsobil otřes mozku. Tvrdý obránce schopný podpořit útok nebude k dispozici ani v sobotním domácím utkání proti Novému Jičínu. Dalším obráncem mimo hru je Patrik Vrána, který nejspíše vsetínský klub opustí. DO hry určitě zasáhne i navrátilec z Třince a junior Kamil Šiafotdinov.

Vsetín: Plšek – Žabčík, Vrba, Tichý, Vodák,Tesařík,, Hoďa - Zúbek, Vaněk, Mikšovský - Hruška P., Hruška O., Vítek - Brezáni, Holík, Kajaba - Šiafotdinov.

Opava: Šafránek – Tichý, Kukol, Galvas, Tůma, Bednárek, Mosler, Vrabel – Kocián, Chalupa, Herman – Černý, Mlýnek, Vítek – Pavelek, Svoboda, Wolf.