Vstupenky online

Gajdušek: Přál bych si, aby se stadion stal městským do konce roku

Václav Trávníček, Eva Stejskalová • 03.11.2008

V s e t í n - Přestože se zdálo, že je dohoda na spadnutí, zimní stadion stále není majetkem města. Vsetínská radnice doposud nenalezla společnou řeč se společností ZETEX, která halu na Lapači vlastní. „Dosud nedošlo ke společnému konsenzu v oblasti právně – technických kroků. Každá strana má svoji představu o podmínkách realizace převodu a ačkoliv se zdálo, že dohoda je blízko, zatím nedošlo k průniku představ obou subjektů," řekl v písemném rozhovoru vsetínský místostarosta Lubomír Gajdušek. Vzápětí dodal, že by si přál převést stadion pod křídla města do konce roku. Podaří se to?

UVNITŘ: REKAPITULACE PRŮBĚHU JEDNÁNÍ

Město Vsetín i společnost ZETEX v médiích deklarovaly snahu o převedení zimního stadionu pod křídla města. Proč se tak doposud nestalo?
Dosud nedošlo ke společnému konsenzu v oblasti právně – technických kroků. Každá strana má svoji představu o podmínkách realizace převodu a ačkoliv se zdálo, že dohoda je blízko, zatím nedošlo k průniku představ obou subjektů.

Jaké kroky hodláte činit k tomu, aby se stal stadion skutečně městským?
V současné době mám představu nabídky kupní ceny dle znaleckého posudku, který se vypracovává.

Gajdusek/
Lubomír Gajdušek
Kdy předpokládáte, že dojde k převodu stadionu na město?
Bylo by mým přáním, aby se to podařilo ještě letos.

Máte vymyšlen „plán B“, kdyby jednání a spolupráce se společností ZETEX nedopadly pozitivně?
Ano, pokud nedojde k převodu vlastnického práva, je dle mého názoru jediné řešení – garantovaná nájemní smlouva mezi ZETEXem a městem. Jinou variantu nevidím.

Jestliže se stane městským, co bude se stadionem dál? Projde rekonstrukcí? V jakém časovém horizontu?
O tomto se můžeme bavit až v okamžiku, kdy budeme vlastníkem objektu, nicméně už teď víme, jakou investici musíme provést nejdříve – rekonstrukci strojovny.

Ozývají se hlasy, že nežli stadion rekonstruovat, bylo by lepší postavit rovnou nový. Co na to říkáte?
Všechno je o penězích. Zatímco rekonstrukce se bude pohybovat v řádech desítek milionů korun, stavba nového stadionu by se pohybovala v řádech stovek milionů korun.

V jaké fázi je spor Vsetínské hokejové s ČSLH?
Věc je stále u městského soudu v Praze.

Sledujete výkony hokejistů VHK v letošní sezóně?
Ano, snažím se navštěvovat každý zápas, který se hraje na Vsetíně.

Převod zimního stadionu na město dosud není dořešen

Převod zimního stadionu na Lapači na město dosud není dořešen. Tato problematika byla předmětem jednání vsetínských radních. Zástupci vsetínské radnice jednají o převodu zimního stadionu s jeho majitelem, kterým je společnost ZETEX potažmo TJ Zbrojovka Vsetín, intenzivně již několik měsíců. V poslední době přitom obě strany řešily variantu, při níž by byl souběžně převeden jak zimní stadion tak i házenkářská hala. Při projednávání tohoto řešení ale obě strany narazily na několik problémů, které uskutečnění této varianty prakticky znemožňují.

Tím nejzásadnějším je snaha TJ Zbrojovky Vsetín vyjednat pro své členy dlouhodobou garanci využití 1100 z celkového počtu 1800 hodin ročně, a to za roční poplatek 85 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že kalkulace nákladů na jednu hodinu činí přibližně 800 korun, město by tak dotovalo vybranou skupinu občanů částkou ve výši přibližně 800 tisíc korun ročně. „Požadavky na zvýhodnění provozu sportovní haly není možné akceptovat, protože by to bylo diskriminační pro ostatní sportovce, navíc takto dlouhodobý závazek ani nemůžeme přijmout s ohledem na funkční období zastupitelů,“ shodují se zástupci města.

Vedení města se proto na základě stanoviska zastupitelů rozhodlo vrátit k původní variantě, která předpokládala pouze převod zimního stadionu, a to na základě provedeného tržně znaleckého posudku. Ten by měly obě strany vypracovat do 12.11., kdy se má uskutečnit další společné jednání. Obě strany potvrdily, že stále věří ve společnou dohodu.

Rekapitulace průběhu jednání

2.5.2007 – Výkonný výbor TJ Zbrojovky Vsetín (která je stoprocentním vlastníkem společnosti ZETEX) posílá na MěÚ Vsetín stanovisko k uvažovanému převodu zimního stadionu. Nabízí v něm převod za podmínek, že se město bude finančně podílet na rekonstrukci sportovní haly, přičemž náklady jsou odhadovány na 6,7 až 7,2 milionů. Kromě toho však požadují podporu města na provoz sportovní haly ve výši 500 – 600 tis. ročně, a to při současných cenách energií

12.11. 2007 – TJ Zbrojovka Vsetín doplňuje své stanovisko k převodu zimního stadionu: požaduje příspěvek města na rekonstrukci sportovní haly na Lapači ve výši 7,2 milionů korun a po dobu 15let smluvně potvrzený příspěvek na provoz sportovní haly ve výši 600 tisíc korun ročně upravovaný o inflaci

30.11.2007 – Záležitostí se zabývá Rada města Vsetína, která požadavky ZETEXu odmítá, protože stadion potřebuje investice v řádech desítek milionů korun. Rada vyjadřuje jednoznačnou vůli stadion převzít včetně zodpovědnosti za jeho rekonstrukci, ovšem za podmínek, za nichž TJ zbrojovka Vsetín potažmo ZETEX stadion v minulosti získal od tehdejšího městského národního výboru – to jest bezplatně

11.12.2007 – převodem zimního stadionu na město se zabývá zastupitelstvo, které taktéž požadavky ZETEXu odmítá, nicméně s ohledem na budoucnost vsetínské hokejové mládeže doporučuje zástupcům města dál vyjednávat o podmínkách převodu.

6.5.2008 – Zastupitelé dostávají ucelenou zprávu k zimnímu stadionu, v níž jsou specifikovány veškeré pozemky a budovy včetně jejich vlastníků, dále organizace působící na zimním stadionu, náklady na provoz zimního stadionu a výnosy zimního stadionu. Zastupitelstvo dostává informaci, že rozdíl mezi náklady a příjmy je cca 9,5 milionů korun, což je částka, kterou bude muset město v případě převodu zimního stadionu hradit z vlastních prostředků.

5. 5.2008 - vsetínská starostka Květoslava Othová se schází s předsedou TJ Zbrojovka Vsetín Josefem Goldefusem a navrhuje, aby Zetex upravil své požadavky tak, že se cena za převod stadionu bude pohybovat mezi 5 a 6miliony korun, přičemž o této částce budou následně jednat zastupitelé

15.5.2008 - starostka Květoslava Othová obdržela upravenou nabídku. ZETEX vyčíslil náklady nutné na opravu sportovní haly na 7,42 milionů korun a požaduje též spoluúčast města na provozu sportovní haly ve výši 600 tisíc korun ročně bez uvedení doby podpory.

21.5.2008 – Na společném jednání mezi zástupci města a ZETEXu dochází k posunu. Obě strany si vyjasnily všechny varianty převodu zimního stadionu na město, hledaly způsoby financování oprav sportovní haly včetně možnosti čerpání dotací z evropských strukturálních fondů. Zástupci města a ZETEXu se dohodli, že zpracují více variant převodu, o nichž bude následně jednat zastupitelstvo města a že budou hledat cestu, která je schůdná pro obě strany

17.6.2008 – Zastupitelé města se zabývají variantami převodu zimního stadionu na město a společně se ZETEXem dochází k závěru, že nejschůdnější formou převodu je uzavření nájemní smlouvy s následným darováním nemovitosti. Zastupitelé tedy ukládají radě města dále jednat o výši nájmu a nájemních podmínkách. Na tomto jednání se také poprvé nahlas uvažuje o možnosti převzetí spolu se zimním stadionem i sportovní haly na Lapači, protože zástupci ZETEXu uznávají, že využití evropských prostředků není pro obchodní společnost ZETEX optimální. Obě strany deklarují ochotu se co nejrychleji dohodnout.

Červenec 2008 – Jsou nastartována pravidelná společná jednání, která od této chvíle probíhají téměř každý týden a mají za cíl připravit převod zimního stadionu na město. V jejich průběhu se obě strany dohodly, že budou postupovat cestou souběžného převodu zimního stadionu a házenkářské haly. Během těchto jednání se projednávají detaily smluv, vyjasňují se požadavky obou stran a podobně.

Srpen 2008 – zdá se, že jednání spějí ke společnému konsenzu, jsou zpracovány návrhy darovací a nájemní smlouvy, upřesňují se veškeré záležitosti týkající se provozních nákladů, aby město mohlo stanovit, za jakých podmínek bude moci sportoviště provozovat. Zpracovává se plán investic do obou sportovišť, řeší se změna podmínek grantového systému na podporu sportu, protože radnice si uvědomuje, že převod sportovišť bude pro něj znamenat finanční zátěž. Obě strany deklarují snahu uskutečnit převod co nejdříve.

Září 2008 – ZETEX odkládá převedení pozemků kolem zimního stadionu na město, které to ale neakceptuje, protože v případě jakýchkoliv oprav, rekonstrukcí či údržby by muselo žádat souhlas vlastníka. Město stále neobdrželo revizní zprávu na zimní stadion ani na jeho strojovnu, a to i přesto, že obojí je ve špatném technickém stavu. TJ Zbrojovka Vsetín nechce, aby se na jejím pozemku rekonstruovalo chladicí zařízení (strojovna) a požaduje její vybudování na jiném místě. ZETEX trvá na tom, že i přes převod házenkářské haly na město a její následnou rekonstrukci financovanou městem bude chtít garanci po městu 1100 hodin ročně (z celkového počtu 1800 hodin), přičemž by za tuto garanci platilo maximálně 85 tisíc korun (vzhledem k tomu, že kalkulace nákladů na jednu hodinu činí cca 800 korun, město by tak dotovalo vybranou skupinou občanů částkou 800 tisíc korun ročně)

7.10.2008 – zastupitelé města se schází na svém pracovním jednání, aby se seznámili s výsledky jednání a doporučili vedení města vrátit se k původní variantě, a to převodu pouze zimního stadionu

20.10.2008 – zástupci města informují ZETEX, na čem se zastupitelé shodli na svém pracovním jednání dne 7.10. Obě strany se dohodly, že do 12.11. nechají zpracovat tržně znalecký posudek na zimní stadion včetně pozemků a následně budou vyjednávat o ceně.

30.10.2008 – Záležitostí se zabývá rada města, která je informována o tom, že město zadalo vypracování tržně znaleckého posudku na zimní stadion soudnímu znalci Ing. Cvejnovi.

casino