Vstupenky online
  80. narozeniny

Čtvrtfinále zvedá oponu! Ofenzivně laděná série startuje na Lapači

Jan Tajzler • 28.02.2019

Je to tady! Dlouho očekávané play-off míří na vsetínský Lapači. Valaši budou v domácím prostředí vstupovat do čtvrtfinálové série proti prostějovským Jestřábům. Bitva mezi Valachy a Hanáky slibuje atraktivní ofenzivní podívané. Oba kluby z tradičních hokejových měst se netají vysokými ambicemi. Mimo lité boje na ledové ploše se očekává také boj v hledišti, jak Vsetínští tak i Prostějovští fanoušci dokáží svému týmu vyjádřit maximální podporu. Kdo se bude radovat v prvních dvou dílech série, které hostí valašská pevnost Lapač?

Vzájemné zápasy? Můj dům, můj hrad

Prostějov i Vsetín vzájemným utkáním otevírali základní část Chance ligy. Oba kluby před začátkem ročníku prohlásily, že jejich cílem je postoupit do semifinále play-off. Málokdo by tedy tehdy 9. září 2018 očekával, že se Valaši s Hanáky potkají již v prvním kole play-off, stalo se, pojďme se nyní ve zkratce ohlédnout za dosavadními vzájemnými zápasy v letošní sezoně, ve kterých hrálo velkou roli domácí prostředí. 

1.KOLO SO 8.9.18:00

Prostějov – Vsetín 6:5p (3:2, 0:2, 2:1 – 1:0)

Branky a nahrávky:

15. Dvořáček (Venkrbec, Havlík), 16. Prokeš (Matýs), 17. Divíšek (Nouza), 46. Divíšek (Havlík, Nouza), 59. Divíšek (J. Zdráhal, Račuk), 62. Račuk (J. Zdráhal, Dvořáček) – 13. Theoret (Rác, Karafiát), 14. Vávra (Podešva, Ondračka), 37. Teper (Pechanec, Slováček), 38. Jonák (Rob, Slováček), 53. Theoret (Rác, Mäkinen).

16.KOLO SO 20.10.17:30

Vsetín – Prostějov 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 

12. Karafiát (Theoret, Rác), 23. Kuronen (Pitule), 35. Kuronen (Pitule), 37. Rob (Teper, Pechanec), 50. Teper (Pechanec, Slováček), 60. Kopta (Kucharczyk, Holomek) – 7. Prokeš, 18. Dvořáček (J. Zdráhal), 48. Matýs (Venkrbec, Starý).

31.KOLO ST 5.12.18:00

Prostějov – Vsetín 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Žálčík (Zdráhal, Račuk), 39. Starý (Račuk, Žálčík), 46. J. Zdráhal (Žálčík, Starý), 48. Karpov (Rašner, Divíšek) – 25. Jonák (Pechanec, Rob), 56. Vítek (Slováček, Pechanec).

46.KOLO PO 14.1.17:30

Vsetín – Prostějov 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Kopta, 20. Rác (Mikuš, Theoret), 22. Rob (Jonák, Pechanec), 57. Pitule – 35. Račuk (Žálčík, Mikliš).

Prostějov: Čtvrtý pokus Jestřábů čelí zelenožluté překážce

Jestřábi z Prostějova létají v první lize již pátou sezonu. Klub z Hané každý rok navyšuje své ambice, tou letošní byla a stále je účast v semifinále, do kterého se Prostějovští marně pokoušeli dostat již v předchozích třech případech. Jenže základní část tak úplně nedopadla podle představ červenobílých a Jestřábi před play-off určitě toužili zahnízdit ve vyšších patrech tabulky, než bylo konečné 7.místo. Prostějov přitom začal celkem slibně a až do nového roku se držel ve hře o první čtverku. Poté ovšem výsledky Jestřábů postrádaly stabilitu a Hanáci se tak trochu houpali, nakonec se Prostějov musel obávat i o setrvání v elitní osmičce. V posledních pěti utkáních dlouhodobé fáze pak Prostějovští dokázali naplnit roli favorita pouze ve třech případech, a právě proto jdou do play-off až ze 7. pozice.

Staré známé klišé o tom, že play-off je jiná soutěž naplňuje příznivce klubu z hanáckého města optimismem. Vždyť Jestřábi mají ve svém středu zkušené borce, kteří už prošli nejednou náročnou sérii ve vyřazovací části a to zdaleka ne pouze v prvoligovém play-off. Příkladem za všechny budiž Tomáš Divíšek, devětatřicetiletý matador patří stále mezi největší hvězdy Chance ligy, což dokázal vyjádřit i svou mimořádnou produktivitou. S celkovým ziskem 63 kanadských bodů se umístil na třetím místě produktivity a pozadu nezůstal ani jeho brankový příspěvek, 27 tref v podání prostějovského borce stačilo na 5. místo v království střelců. Prostějov disponuje mimořádně ofenzivním kádrem a jeho nejlepší střelec překonal i Divíška, je jím Lukáš Žalčík, jenž se umístil na druhém místě za vsetínským Robem, na stříbrnou pozici bylo třeba nastřílet 32 branek. Mimořádně produktivní trio uzavírá Marek Račuk, jenž se s počtem 46 asistencí dostal na pozici druhého nejlepšího nahraváče Chance ligy. Opomenout bychom však určitě neměli ani Tomáš Nouzu (24+24). Výše zmínění tvoří vizitku třetího nejproduktivnějšího útoku základní části.

Co se týče defenzivy zde bychom našli jedno méně pochopitelné rozhodnutí, Prostějov totiž před koncem přestupního termínu uvolnil do Pardubic Jana Zdráhala, jenž je stále ve statistikách Jestřábů veden jako nejproduktivnější bek (4+24). Jeho místo po jeho odchodu zaujal Ondřej Mikliš (5+10). Produktivitě Jestřábů se pak vyplácela přítomnost na ledě v podobě Ladislava Havlíka, jenž mimo zisk 16 kanadských bodů zaznamenal 18 kladných bodů v tabulce +/-.

Prostějov se sice může pochlubit mimořádným útokem, ovšem jeho obrana v základní části byla nejhorší ze všech celků elitní osmičky. I přesto si jednička Jestřábů - Jakub Neužil dokázal udržet slušná čísla, úspěšnost zákroků 91,09%, průměrně pak inkasoval 2,83 branek na jedno utkání. Hanákům může v důležitých bojích sezony pomoci také Tomáš Šturala, jenž v extraligovém Zlíně odchytal pouze 4 soutěžní zápasy, a pravidla mu povolují nastoupit do play-off i v dresu Prostějova.

Vsetín: Bude domácí prostředí výhodou v úvodu série?

Valaši splnili cíl, který si určili pro základní část. Tím bylo získat do tabulky 100 bodů, právě tuto hranici měli ve svých hlavách trenéři Luboš Jenáček s Jiřím Dopitou, když kalkulovali umístění do 4. místa, které zaručuje start play-off na domácím ledě a navíc výhodu rozhodujícího zápasu před vlastními diváky. Vsetín splnil nadplán a v posledním kole v přímém souboji o druhé místo skolil České Budějovice. Vsetínský Lapač, jenž je druhým nejnavštěvovanějším stadionem v Chance lize, se tak může těšit na domácí víkendový start dlouho očekávaného play-off.

Souboj Vsetína s Prostějovem musí lákat příznivce ofenzivního hokeje. Pokud jsme se rozplývali na ofenzivních kvalitách prostějovského týmu, pak v tom vsetínském najdeme vítěze kanadského bodování a nejlepšího střelce soutěže - Luboše Roba (39+26). Prvoligový kanonýr měl po boku také nejlepšího nahrávače dlouhodobé části a to Antonína Pechance, k tomu bylo zapotřebí asistovat přesně 43x. Stejně jako Prostějov i Vsetín měl v elitní desítce kanadského bodování tři zástupce, tím je současný kapitán Valachů - Vít Jonák (19+34). Vsetínský úspěch v základní části však nebyl podpořen pouze druhou útočnou formací, v pravou chvíli dokázal vždy týmu pomoci velezkušený Radim Kucharczyk, jenž ve spolupráci s Romanem Rácem umí pořádně zatopit soupeřovým obranám.

Snovou sezonu prožívá také vsetínský odchovanec Ondřej Slováček, jenž se s úctyhodnou sbírkou 39 kanadských bodů stal nejproduktivnějším obráncem základní části, k tomu všemu si poctivě plnil i své defenzivní činnosti, což dokazuje 22 plusových bodů v tabulce +/-. Vedle Slováčka je pevnou oporou zadních řad Jakub Teper, zkušenosti zelenožlutým budou ve vyřazovací části rozdávat Peter Mikuš s Jiřím Drtinou.

Rébus pro vsetínský trenérský tandem čeká na pozici brankáře. Valaši nasazovali Davida Gábu i Jana Šelepněva do rovnoměrné zátěže, oba maskovaní borci pak mají téměř totožné výkazy v úspěšnosti svého řemesla. Nyní je otázkou, zda se trend ze základní části přenese i do play-off nebo zda se trenéři Dopita s Jenáčkem odhodlají k určení jasné jedničky.

Čtvrtfinálová série mezi Vsetínem a Prostějovem slibuje atraktivní bitvy, kde můžeme očekávat vysoký počet branek. Neméně důležitým faktorem této série budou také fanoušci, jak ve Vsetíně tak i v Prostějově se příznivci svých klubů umí vyhecovat v důležitých chvílích k maximální podpoře a není pochyb o tom, že jejich umění bude ozdobou nejen této série, ale i celého prvoligového play-off. První díl uvidí vsetínský Lapač v pátek od, ve Vsetíně již tradičních, 17:30. Nástup domácího týmu doprovodí tradičně klubová hymna, tu Českou národní pak zazpívá Magdalena Malaníková. Pokud se na začátek čtvrtfinálové série nemůžete na Lapač dostavit, pak vám nabízíme možnost sledovat dění z Lapače prostřednictvím onlajn přenosu v režii vsetínské redakce a nebo využít služeb portálu hokejkatv.cz a sledovat tak litý boj mezi Valachy a Jestřáby v přímém přenosu.

Opět se můžete těšit na bohatý přestávkový program!

O první přestávce vás čeká znovu tradiční střelba na branku s firmou BR Servis, ve které můžete soutěžit o vouchery do našeho fanshopou v hodnotě 500, 1000 a 2000Kč. Ve druhé přestávce bude vrcholit tipovací soutěž s naším partnerem Autocentrum Lukáš z Valašského Meziříčí, kdy se vyhlásí vítěz, který vyhraje dvě vstupenky na Mistrovství světa v hokeji 2019 hrané na Slovensku. Během druhé přestávky vás také čeká kulturní zážitek v podobě krasobruslařského vystoupení!

Sestavy v posledním kole základní části:

Prostějov: Neužil – Havlík, Čáp, Žovinec, D. Kolář, P. Krejčí, Husa, Mikliš – L. Volf, Divíšek, Nouza – Starý, Račuk, Žálčík – L. Luňák, Hanták, Pšenička – Venkrbec, V. Meidl, Prokeš.

Vsetín: Gába (od 21. Šelepněv) – Mikuš, J. Drtina, Slováček, Teper, Frolo, Jeřábek, Rudl – Březina, Kucharczyk, Rác – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Pitule, Karafiát – Hořanský, Šilhavý, Vítek.