Deváťáci znají formát soutěže: Rychlá základní část i boj o extraligu

Helena Hegeďová • 04.08.2022

Mezi mládežnické soutěže nově přibyla Liga 9. tříd, která se osamostatnila v rámci žákovských kategorií. Deváťáky, tedy hráče ročníku 2008, v ní čeká krátká základní část, nadstavba, play-off i boj o extraligu, která by se měla z nejlepších celků soutěže vytvořit v sezoně 2023/24.

Svůj rozpis už zná i Liga 9. tříd. Že jste o ní ještě neslyšeli? Samostatná soutěž deváťáků je novinkou letošní sezony a hned první ročník bude pro účastníky velmi podstatný. Od sezony 2023/24 je totiž v plánu dvoustupňový systém soutěží této kategorie a právě nadcházející měsíce rozhodnou o tom, kterých 24 celků se stane součástí nové Extraligy 9. tříd.

Jaký je systém Ligy 9. tříd?

71 týmů bylo rozděleno do desíti skupin, Vsetín odehraje základní část ve skupině číslo 9 spolu s Přerovem, Šumperkem, Olomoucí, Kroměříží, Novým Jičínem a Prostějovem. Zajímavostí je, že se celky utkají pouze jednokolově a deváťáky tak v základní skupině čeká jen šest zápasů.

Brzy vykrystalizují skupiny nové, do kterých se nebudou přenášet výsledky z první části.

• Do nadstavby postoupí první dva týmy z každé skupiny a čtyři nejlepší ze třetích míst. Těchto 24 týmů bude podle územního principu rozděleno do tří skupin, v nichž se čtyřikrát utká každý s každým.
  • Zbývající týmy se rozdělí do šesti skupin o umístění po sedmi až osmi účastnících a rovněž se utkají čtyřikrát každý s každým.

V nadstavbě se bude bojovat o play-off, které si zajistí první dva týmy každé skupiny a dva nejlepší ze třetích míst. Čtvrfinále, semifinále a finále budou hrány na dva zápasy, rozhodovat bude součet skóre.

Kdo si zajistí účast v Extralize 9. tříd?

Šest nejlepších týmů z každé ze tří nadstavbových skupin bude mít své místo v nové nejvyšší soutěži jisté. Sedmé a osmé týmy těchto skupin se spojí s prvními týmy skupin o umístění a vytvoří tři nové skupiny po čtyřech, v nichž se utkají dvoukolově každý s každým. První dva týmy každé skupiny postoupí do extraligy.

Rozpis Ligy 9. tříd, sk. 9:

1., so 10.9.2022 Vsetín - Přerov
2., so 17.9.2022 Šumperk - Vsetín