Dobývání bobří hráze: Sága pokračuje

Václav Trávníček • 16.09.2011

První valašské derby nové sezóny je tady. Podaří se Vsetínu navázat na letní přípravu, během níž dokázal soupeře z Valmezu dvakrát porazit? A nebo do kolonky „derby“ přidají další vítězný zářez svěřenci trenéra Stuchlíka? Statistiky jsou nemilosrdné: Vsetín Bobry v mistrovském utkání ještě nedokázal porazit a také proto je v táboře zelenožlutých o motivaci postaráno. Úvodní derby prvního letošního derby bude vhozeno v sobotu v 17:00 na meziříčském stadionu.

Vsetínský trenér Viktor Hlobil připsal během pátečního odpoledne na soupisku jméno Antonína Sprušila, posily z Přerova. Šestadvacetiletý útočník však sobotní derby nestihne, kvůli nezbytným formálním procedurám zasáhne až do středečního klání Vsetína s Uherským Hradištěm. Do sestavy by se naopak měli vrátit uzdravení marodi Daniel Tesařík a Daniel Dědek. Otazník visí nad startem Jiřího Korčáka a Davida Hodi a koleno si po těžké operaci dává dohromady Petr Hruška. Ten by třaskavý duel nerad vynechal. „Bude to vlastně mé první derby s Valmezem. Pokud koleno do soboty vydrží, tak se budu na utkání rozhodně těšit. A věřím, že ve Valašském Meziříčí uspějeme,“ uvedl.

Valašské Meziříčí spoléhá na nového kouče

Ve Valašském Meziříčí loni zažívali podobné zklamání, jako ve Vsetíně. Tým, který před dvěma lety bušil na brány 1.ligy, se tentokrát nedokázal probojovat ani do play-off. Zklamání se v bobří zátoce vážilo na kilogramy. „Příčin neúspěchu je více: nestabilní výkony brankářů, do Vánoc skoro žádný obranný systém celého týmu, průměrná kvalita beků, zranění… Také nám chyběl vůdce typu Pavla Šebesty, který tým dovedl vyhecovat a sám jít na ledě i mimo něj příkladem,“ vyjmenoval meziříčský manažer Petr Kovář aspekty neúspěchu. „A musím přiznat, že i v kabině už nebyla taková parta, jako minulé sezóny,“ dodal.

Bobři chtějí letos loňské 9. místo odčinit. Pomoci by tomu měl nový trenér Jaroslav Stuchlík se zkušenostmi z extraligového Zlína a také jeho hrající asistent Robin Bacul. Ten se rovněž může pochlubit působením v nejvyšší soutěži. Naději vlévají meziříčským fanouškům do žil výsledky přípravných zápasů. Bobři v jejich rámci prohráli pouze se slovenskými Piešťany a dvakrát s regionálním rivalem ze Vsetína. Mimochodem - v prvním vzájemném utkání na ledě Bobrů to bylo vůbec poprvé, co šestinásobný mistr extraligy od vyloučení z nejvyšší soutěže ve Valmezu vyhrál.

Kromě nové trenérské dvojice je v týmu Valašského Meziříčí velkou posilou bezesporu obránce Milan Ovšák, jenž by rád viděl svůj nový tým co nejvýš v tabulce. „Cílem je jednoznačně play-off. Myslím, že bychom se mohli pohybovat do čtvrtého místa,“ tvrdil optimisticky během přípravných zápasů. V prvním zápase sezóny dokázali Bobři porazit na domácím ledě Opavu 4:3, ovšem rozhodovalo se až v samostatných nájezdech. Vítěznou penaltu sobotního klání zaznamenal Lukáš Bokroš, jenž tak dokonal zápasový hattrick. „Nevím, jestli se proměněný samostatný nájezd do hattricku počítá, ale snad jo. Důležitější však je, že máme dva body. Trošku mrzí, že nemáme všechny, chybělo opravdu málo,“ říkal po utkání. „Příští zápas se to snad podaří.“

Příští zápas? V sobotu proti Vsetínu.

Přípravná utkání ovládl Vsetín

26. srpna, příprava
HC Bobři Valašské Meziříčí – VHK Vsetín 2:7 (1:2, 1:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 12. Ambruz (Bokroš), 31. Musil (Ovšák, Bacul) - 2. Kubo (Vaněk, Vítek), 9. Vaněk (Korčák), 26. Kubo, 29. Hruška (Mečiar), 44. Vitek (Vaněk, Šimek), 48. Vaněk, 57. Korčák (Spitzer)

Zaznělo po zápase: „Na to, jaké dnes bylo horko, to utkání mělo dobré tempo po všechny tři třetiny. V koncovce jsme dnes měli trochu více štěstí než domácí. První a třetí třetinu jsme odehráli celkem dobře, ale posledních osm minut ze druhého dějství jsme si nedrželi svá místa, létali jsme nahoru a dolů a soupeř nás dostával pod tlak. Měli jsme však více šancí než domácí a dokázali je proměnit. Proto jsme dnes vyhráli.“ Viktor Hlobil, trenér Vsetína

2. září, příprava
VHK Vsetín – HC Bobři Valašské Meziříčí 6:5 (0:0, 3:3, 3:2)
Branky a nahrávky: 26. Spitzer (Hruška O., Kubo), 27. Šimek (Vaněk , Hrčka), 34. Vaněk (Hoďa), 44. Mečiar (Vaněk), 50. Spitzer (Zúbek, Hruška), 60. Šimek (Jánský, Vaněk) - 27. Bokroš (Martiník), 28. Balga (Matuštík), 29. Linduška (Ambruz), 58. Bokroš, 59. Růčka (Bokroš).

Zaznělo po zápase: „Dneska to byl výborný zápas, minimálně první dvě třetiny. Hrajeme jako tým, což bylo hezky vidět ve druhé třetině, kdy kluci skvěle sehráli útočnou akci a bylo z toho během pár sekund vedení 2:0. Pak ale přišla na led naše třetí lajna a hned jsme dostali gól. To se nesmí stávat. Valmezu jsme tak dali impuls a nakopli ho k vyrovnání. V sezóně si tohle nesmíme dovolit, mohlo by nás to stát důležité body.“ Jan Podešva, útočník Vsetína

Předpokládané sestavy: Vrací se marodi

Valašské Meziříčí: Vlachynský - Ambruz, Bacul R., Balga, Blažek, Bokroš, Dostál, Dvořák, Hartmann, Kopecký, Linduška, Martiník, Matuštík, Mikel, Musil, Ovšák, Růčka, Varga D., Varga M., Varga Mir., Vašut.

Vsetín: Hromada - Šimek, Mečiar, Hrčka, Spitzer, Žabčík, Farda, Tesařík, Hoďa - Zúbek, Hruška O., Rufer- Kubo, Vaněk, Vítek - Jánský, Bajtek, Hruška P.

Fotografie: Marek Netolička, Martin Pavlík