Dominik Tobola: Když všichni pracují naplno, je jedno, kdo vstřelí branku

Filip Bazala • 16.09.2013

Vsetínští junioři mají za sebou čtyři zápasy extraligy. V prvních dvou kolech na venkovních hřištích neuhráli ani bod. „Doplatili jsme na hrubé chyby v obraně. Po zápase jsme si řekli, že takhle by to nešlo, a že doma musíme zabrat,“ vysvětluje zatím nejproduktivnější hráč juniorů Dominik Tobola. To se povedlo a svěřenci trenéra Jenáčka vybojovali šest bodů za vítězství nad týmem Českých Budějovic a Jihlavy. „Tým byl nabuzen, přišlo i dost lidí, všechno klapalo. Jsou to veledůležité body, Lapač musí být nedobytná tvrz co nejdéle,“ odvětil veterán mezi juniory.

Dominiku, jak hodnotíš uplynulá čtyři kola extraligy juniorů?
První dvojkolo jsme odehráli v Čechách, ovšem nepovedlo se. Ani v jednom z utkání jsme nebyli o třídu horší, jak vypadalo skóre, ale doplatili jsme na hrubé chyby v obraně. Když jsme měli šanci v Liberci jít na dostřel, ihned dostaneme branku, která nás zlomí. V Boleslavi jsme dokonce vedli a troufnu si říct, že v první třetině jsme měli na to, abychom brali body. Děsná druhá třetina a hrubé chyby nás však znovu srazily. Po zápase jsme si řekli, že takhle by to nešlo, a že doma musíme zabrat. A povedlo se, tým byl nabuzen, přišlo i dost lidí, všechno klapalo a jak utkání s Budějovicemi, tak s Jihlavou jsme si pohlídali. Jsou to veledůležité body, Lapač musí být nedobytná tvrz co nejdéle. Utkání doma budou stěžejní.

K čemu vás nabádal trenér Jenáček před domácími zápasy?
Že hrajeme doma. Tak, ať to tak vypadá. Chtěli jsme hrát důrazně a napadat. Jak se říká, vlítnout na ně. Říkám, povedlo se, uhráli jsme to bojovností i šikovností. Oba dva zápasy jsme vedli od úvodní branky až dokonce, což nám také hodně pomohlo. Důležité bylo hlavně, že jsme na střídačce žili od začátku zápasu až do závěrečné sirény.

Ty sám zatím vedeš bodování týmu, jsi spokojen se svou hrou?
Já nevím, nepřísluší mi hodnotit se sám. Abych řekl pravdu, já jsem nikdy nedával góly tak, že bych to vzal na sebe a projel hřiště. Vyplývá to všechno jen z kvalitní práce celé pětky. Když pracují všichni naplno, a jde to, tak už je jedno, kdo ty góly dá. Nyní to zrovna vychází na mě. Já jsem hlavně rád, že ty utkání doma dopadly tak, jak dopadly. Máme šest bodů, což jsme si všichni přáli, a to je hlavní.

Zápasy juniorů v extralize

kolodatumdomácíhosté
1. pá 6.9.  Liberec  Vsetín 6:1 (1:0, 5:1, 0:0)
2. so 7.9.  Ml.Boleslav  Vsetín 8:2 (2:1, 2:0, 4:1)
3. pá 13.9.  Vsetín  Č.Budějovice 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
4. so 14.9.  Vsetín  Jihlava 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
5. pá 20.9.  Olomouc  Vsetín 17:30
6. so 21.9.  Kometa  Vsetín 12:30
8. so 28.9.  Zlín  Vsetín

V domácích zápasech byl nucen vypomáhat i již stabilní člen A-týmu Báchor. Proč chybí duo Ščotka Zuzaník?
To jsem zapomněl zmínit. Honza Ščotka si ihned ve druhém střídání v Liberci utrhl vazy v rameni a bude chybět ještě asi měsíc. Je to velmi citelná ztráta. Pepa dostal trest ve hře také v prvním utkání a ještě se neví, jak dlouho bude chybět. Vzhledem k tomu, že už loni měl vyšší trest, tak to asi nebude za týden. Stano přišel, uviděl, zvítězil. Byl hodně cítit, jeho podpora vzadu, zkušenost a klid byla stěžejní. Myslím si, že by to bez něj bylo o poznání těžší.

Co nejen do kvality zatím ukázala extraliga juniorů v porovnání s loňskou baráží či nižší juniorskou soutěží?
Rozdíl je především v rychlosti, je to o nějaký ten level výše. Ale je to pořád hokej. Rozdíl je také v atraktivitě soupeřů, jezdí sem česká klubová špička v nejvyšší a nejsledovanější mládežnické kategorii. V podstatě každý tým má ve svém kádru nějakého reprezentanta a také hráče, kteří podle nových pravidel, musí a naskakují do mužské elitní soutěže. Čeho je však méně, což se očekává ovšem, jsou diváci. Na baráž nám chodilo v průměru 1800 diváků, čehož se jen tak nedočkáme. Ale i návštěvy podobné té páteční jsou, myslím si, pořád nejvyšší v celé soutěži. Taky mě mrzí, že nás z ročníku 1993 nemůže v jednom utkání nastoupit více, ale pravidla jsou pro všechny stejná.

Junioři pokračují v tradici vítězného kolečka doprovozeného Vysokým jalovcem.

Byla zde možnost, že za Vsetín vůbec nebudeš hrát, jaká je situace nyní?
Pořád stejná, trénuji a připravuji se čistě s juniorkou, za což jsem rád. V srpnu jsem byl na zkoušce v Technice Brno, ale nevyšlo to. Uvidíme, jak se situace pohne dále. Je tam více možností, 23.9. nastupuji na školu a uvidí se, která z variant bude pro mě nejlepší. Ještě se nechci naplno vyjadřovat, protože sám ještě úplně nevím, jak to bude. Vědět by se mělo na 100% do týdne.

Jsou před vámi tři zápasy hrané na venkovních hřištích, které vygradují 28.9., kdy v derby zavítáte na led zlínských Ševců. S jakými cíli do zápasů půjdete?
Především přivézt nějaké ty body. V pátek hrajeme v Olomouci, která dnes (16.9.) dohrává s Jihlavou, protože oba týmy trápila marodka. Mora ještě neprohrála, takže to bude určitě těžký oříšek, také vzhledem k tomu, že jsme hosté. V sobotu nás čeká utkání v Brně. My, jako nováček, nebudeme asi v žádném utkání favorit, ale určitě na Kometu pojedeme s cílem vyhrát. Ubírat si nemůžeme, protože bychom byli za rok zase zpět. Další sobotu to bude na ostří nože. Doufám, že budu mít tu možnost hrát. Je to derby, které můžeme srovnávat s bitvami pražských "S". V takovém utkání se všechno maže, rozdíl v tabulce a podobné věci. Naposledy jsem hrál se Zlínem v dorostu před třemi lety, takže motivace bude obrovská. Také proto, že náš pan kouč pochází právě odtud, i když tvrdí, že Kudlov již není Zlín (úsměv).

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno