Generálku před play off obstará duel s Břeclaví

Jan Tajzler • 21.02.2014

Letošní ročník 2. ligy skupiny východ spěje do finále své základní části. Tabulka soutěže je mimořádně našlapaná a až na jednu čtvrtfinálovou dvojici je vše otevřené. Vsetínští po porážce v Prostějově ztratili ze svých rukou první čtverku, i tak májí stále naději, že se mezi nejlepší kvarteto procpou. Jisté však je, že se ve Vsetíně mohou těšit opět na play off, než tomu tak nastane střihne si Vsetín generálku s Břeclaví.

Je to boj, Valaši ve druhé polovině základní části předváděli úžasné výkony, připsali si sérii deseti výher v řadě a body sbírali i po jejím přerušení ve Frýdku-Místku. Právě tato sbírka bodů vrátila zelenožluté do bojů o elitní čtveřici a možnost startovat play off doma. Jenže, východní skupina je opravdu vyrovnanou soutěží, během poslední čtvrtiny se ztenčil i náskok Poruby, Ostravané ovšem mohou děkovat první polovině sezony, kdy si vypracovali dostatečný náskok a udrželi druhou příčku. Formu však ladí všechny týmu před play off, vítěznou šnůru mají Zubři z Přerova, pozadu nezůstává ani Technika Brno, sekunduje také Hodonín a vše zamotává i Opava, která v posledních zápasech tak trochu klopýtá. Jediná jistá dvojice pro vyřazovací boje je Prostějov vs. Frýdek-Místek. Další jistotou je fakt, že Bobři z Valašského Meziříčí zamíří po roce znovu do baráže.

Zelenožlutí jeli do Prostějova s cílem překvapit lídra, jejich plán začal dobře, když se zásluhou Reného Kajaby dostal Vsetín do vedení. Domácí Jestřábi ovšem obrátili ještě do konce první třetiny a i když Vsetín dotahoval skóre, zvítězit na ledě lídra se mu nepodařilo. Zaváhání Valachů využil Přerov a ulovil čtvrté místo, Zubři navíc mohou poskočit ještě o stupínek výš, neboť Opava doma nestačila na Techniku Brno, Hodonín si splnil povinnost ve Val. Meziříčí, což nám dává celkový rozdíl mezi třetím a sedmým místem pouhých pět bodů. Valaši si nemůžou dovolit připustit překvapení, případná porážka by mohla znamenat sešup na sedmé místo, naopak při vítězství a shodě výsledku se nakonec mohou svěřenci trenérů Hlobila a Weintritta dostat na kýžené čtvrté místo. Vše je otevřené, jen ve vlastních rukou to Vsetínští nemají. Soupeře pro play off nám tedy odhalí až sobotní večer. Splní Vsetín povinnost proti břeclavským lvům?

Břeclav si před dvanáctou zajistila záchranu

Když se celek Břeclavi a Vsetína potkal naposledy, dělilo je v tabulce deset bodů. Za více než měsíc se však situace změnila, z týmu, který proti Valachům bojoval o naději na play off se stal otloukánek ligy. Břeclav postupně skláněla hlavu přede všemi ligovými soupeři a propadala se do těch nejspodnějších pater tabulky. Zlomové utkání ve Valašském Meziříčí přiblížilo Jihomoravany k baráži na rozdíl tří bodů. Bobři z Valašska však možnosti dohnat Břeclav nevyužili a pak přišlo utkání s Orlovou, které žlutomodří ovládli celkem jednoznačně 7:0. Lvům tak spadl obrovský kámen ze srdce a do Vsetína tak pojedou svěřenci trenéra Konečného s klidnou hlavou.

Pokud nahlédneme na sobotního soupeře Valachů ze statistického okénka, pak zjistíme, že pouze jeden hráč dosáhl hranice třiceti bodů. Jedná se o Dominika Piskoře (16+14), toho však trenér Konečný vyřadil z kádru po hrubé chybě, kterou se břeclavský kanonýr prezentoval v klíčovém duelu s Valašským Meziříčím. Klubové produktivitě tak vládne Tomáš Popolanský (14+13), mezi hráči, kteří vsítili alespoň deset branek najdeme ještě Lukáše Bolfíka (11+8). Za zmínku pak stojí největší zkušenost mezi Lvy a to extraligou ošlehaný Radek Haman (7+7). Defenzivním řadám Jihomoravanů velí Marek Dora (3+17) společně s Jakubem Šaurem (8+9). V brankovišti protočila Břeclav již pět maskovaných mužů, největší šanci však dostává Michal Šurý s průměrem 3,5 branky na jedno utkání.

Jihomoravanům se v průběhu sezony dařilo držet na dostřel elitní osmičky, zlom však přišel po novém roce, v tu chvíli jakoby žlutomodrým začali ubývat síly a přišel strmý pád, hrozbě v podobě baráže se Břeclavi podařilo vyhnout až v utkání proti Orlové. Lvům to navíc letos na Lapači šlo, na podzim ve Vsetíně vyválčili vítězství 2:0, Vsetínští však naopak zvítězili dvakrát na ledě soupeře a vždy to bylo těsné, výsledky 2:1 a 3:2 hovoří za vše. Potrápí břeclavští lvi opět žlutozelenou partu?

Utkání startuje v sobotu od 17:30, pokud se nechystáte na vsetínský Lapač přímo, pak můžete využít připravovaného online přenosu.

Předpokládané sestavy:

VHK Vsetín: Hromada (Plšek) – Hurtík, Vrba L., Vrba F., Báchor, Žák, Tichý, Kajaba, Neuwirt, Ambruz, Tesařík, Ševčík, Mikšovský, Zúbek, Podešva, Vítek, Kývla, Daněk, Farda, Hruška.

HC LVI Břeclav: Šurý – Dora (A), Šaur, Novák, Höss, Kovář, Nekoranec – Kučera, Bolfík (A), Buhaj, Zháňal, Haman (C), Popolanský, Medřický, Blaha, Bartoš, Hrbatý, Průdek.