Vstupenky online

Jan Srdínko: Moc jsme si přáli finále, trápila nás efektivita v zakončení a přesilovky

Redakce • 11.04.2021

Základní část atypické „covidové“ sezony zakončili na pátém místě, pak z cesty odklidili Ústí nad Labem a Vrchlabí. Pouť vsetínských hokejistů vyřazovacími boji skončila v semifinále. Dál šel protivník z Jihlavy, který bude hrát o přímý postup do nejvyšší soutěže proti Kladnu. „Soupeře jsme mnohdy přestříleli, ale naše efektivita v zakončení byla hrozně nízká. Chyběl nám větší důraz v předbrankovém prostoru, navíc nám úplně nešly přesilové hry,“ ohlíží se za uplynulým ročníkem Chance ligy trenér Jan Srdínko.

Trenére, už z vás vyprchalo bezprostřední zklamání z konce sezony?
Ještě to asi nějakou chvíli potrvá. Člověk si musí vyhodnotit, co se mohlo udělat jinak. Důležitá je sebereflexe, abychom věděli, čeho se v příštím play-off vyvarovat. Musíme si udělat interní hodnocení. Je to standardní postup, bavíme se takto po každém zápase, ať už vyhraném, nebo prohraném. Člověk o hokeji přemýšlí neustále.

Uplynulá sezona byla v mnoha ohledech atypická. Drtivá většina utkání se uskutečnila bez fanoušků na tribunách, v jednu chvíli se soutěž dokonce úplně zastavila a nevědělo se, kdy bude pokračovat. Sportovní kluby se musely vypořádat s řadou restrikcí a omezení. Byla to vaše nejnáročnější sezona v roli trenéra?
Nebyla až tak náročná co se týče práce samotné, spíš ohledně těch věcí okolo. Ať už šlo o testování nebo hraní bez fanoušků. Lidé na Vsetíně hokejem žijí, a byla obrovská škoda, že jsme je alespoň na play-off neměli v ochozech. Jsem přesvědčený, že by nám jejich podpora hrozně moc pomohla. Takže ano, byla to těžká sezona, ale ne zase tak těžká pro nás trenéry, spíše pro hráče to bylo nepříjemné. Neustále se připravujete a nevíte, kdy se začne hrát, byla to taková malá neznámá. Ale myslím, že po této stránce jsme to zvládli.

Chyběli vám fanoušci zejména ve vyrovnaných zápasech, ve kterých by vám pomohli překlopit utkání na vaši stranu?
Přesně tak. Když jsme se v utkání dostali do vedení, nedařilo se nám přidat další dva tři góly a soupeři odskočit. Měli jsme jenom pár zápasů, kdy nám to tam napadalo, jinak jsme si každé vítězství museli hodně vydřít. Stejně tak jsme se nadřeli na každý gól.

Nakolik základní část ovlivnilo seškrtání původního počtu zápasů na konečných čtyřiatřicet?
Je fakt, že jsme vždycky měli stoupající výkonnost, začali jsme hrát dobře. Pak přišlo nějaké přerušení, třeba na tři týdny, a člověk z toho zase vypadne. Jiné mančafty dobijí baterky a jede se od nuly. Po této stránce to bylo těžší. Kdybychom v základní části odehráli standardně přes padesát zápasů, síla mančaftů by se projevila naplno.

Pozitivní věci ze sezony je určitě fakt, že velký prostor dostali na ledě odchovanci klubu a rozhodně se neztratili, souhlasíte?
Nebylo to úplně od samotného začátku, kluci nemůžou všechno dostat na podnose, o svoji roli se musí rvát. Když šance přišla, začali se toho postupně zhosťovat. Byli jsme s jejich prací spokojení. Nicméně s klukama jsme se bavili, je to jenom na nich. Jsou mladí, hokejový život je poměrně krátký. Je potřeba, aby neusnuli na vavřínech a měli cíle a ambice něčeho dosáhnout. Každá sezona je jiná, budou ještě těžší sezony. Čím větší cíle si člověk bude dávat, tím více se na to bude muset připravovat. Věříme, že u kluků nedojde k žádnému uspokojení, že tady zůstanou a budou dál tvrdě pracovat.

Základní část jste zakončili na 5. místě a do čtvrtfinále jste se museli probojovat z předkola proti Ústí nad Labem. V sérii hrané na tři vítězství rozhodoval každý detail, že?
Play-off včetně předkola je krátkodobá soutěž a rozhoduje momentální forma. V Ústí se nehrálo vůbec snadno. Soupeř měl šikovné, kvalitní hráče v čele s Vrdlovcem nebo Trávníčkem. Bojovali, brali nás jako favorita, takže hráli urputnou obranu. Zahustili střední pásmo a čekali na naše chyby. Tlačili jsme se dopředu, chtěli soupeře přehrát. Ten čekal, až uděláme chybu, a v zakončení byl nekompromisní. Předkolo se hrálo na tři vítězství. V momentě, kdy vám nevyjde jeden dva zápasy, jste jednou nohou mimo play-off. Rozhodně to nebylo nic jednoduchého.

Nehrálo vám paradoxně do karet širší kluziště v Ústí nad Labem?
Co se týče té tuhé obrany, kterou Ústí praktikovalo na Lapači, pro nás bylo v tomto ohledu malinko lepší jejich širší kluziště. Bylo tam víc prostoru dostat se do pásma. Na druhou stranu musíte být schopen z nabídnutých šancí dát gól, což se nám zase nějak extra nedařilo. Ale byla to dobrá série. Každý takový zápas posouvá kluky v jejich kariéře dál.

Sérii jste zvládli 3:1 a postoupili do čtvrtfinále proti Vrchlabí. Překvapilo vás, jak moc byla tato partie vyhrocená?
Bylo to vyhecované. Vrchlabí skončilo po základní části na čtvrtém místě a šlo rovnou do play-off. V kádru měli hráče vyloženě pro vyřazovací boje. Heřman, Mrňa, v obraně Linhart, ti vědí, jak se play-off hraje a umí se dostat hráčům pod kůži. Pro Vrchlabí byli nesmírně platní. Zase se budu opakovat, žádná jednoduchá série to nebyla, stála nás hodně sil. Nicméně s přibývajícími zápasy jsme měli víc navrch, soupeře jsme přebruslovali.

V podobném duchu se neslo i semifinále s Jihlavou. Není výsledek 0:4 na zápasy pro vás až příliš krutý?
Je to určité kruté, ale to je sport. Myslím, že podobného názoru je i trenér Dukly Viktor Ujčík. Byla to vyrovnaná série, rozhodovaly maličkosti. Soupeř v nich byl vždycky o ten gól lepší, možná i chvílemi šťastnější. Ale kvalita na straně Jihlavy taky byla, měli výborné řešení gólových situací. Z nabídnutých šancí dávali góly a trestali naše chyby.

Nerozhodl sérii s Jihlavou už první zápas? Vedli jste 3:1, soupeř ale skóre otočil a potom jste už nikdy nebyli tak dominantní…
Sérii vždycky rozhodne ten poslední zápas. Ale úvodní utkání je v jakékoliv fázi play-off velice důležité. Měli jsme to parádně rozehrané, měli jsme dobrý pohyb, byli jsme všude, měli jsme šance, vedli jsme 3:1. Pak jsme se bohužel dopustili hloupých chyb. Jihlava měla rozdílové hráče, kteří nabídnuté šance dokázali potrestat. Pak už to byl vabank. Dva zápasy ze čtyř se rozhodly v samostatných nájezdech, štěstí se ve výsledku přiklonilo na stranu Jihlavy. Moc jsme si přáli finále, z kabiny to bylo cítit. Když pak prohráváte 0:3 na zápasy, je to těžké. Ale kdo zápasy viděl, mohl usoudit, že ani v tom posledním utkání nemohla být řeč o nějakých sklopených hlavách. Kluci se k tomu postavili, jak nejlépe mohli. Bylo vidět, že si za tím jdeme a nikdo si nepřipouští, že by měl být konec sezony. Zápas tak i vypadal. Bohužel, i když jsme se do nějaké šance dostali, na jeden gól se hrozně těžko vyhrává.

Efektivita v zakončení vás delší dobu trápila, že?
Soupeře jsme mnohdy přestříleli, ale naše efektivita v zakončení byla hrozně nízká. Chyběl nám větší důraz v předbrankovém prostoru. Nedařilo se nám dávat tolik gólů, kolik bychom si představovali. Navíc nám úplně nešly přesilové hry, které jsou jedním z důležitých faktorů pro play-off. Proto i ty série byly takové, jaké byly. Naše zápasy byly upracované a na góly jsme se hodně nadřeli.

Do finále proti Kladnu postoupila Jihlava, v konečném účtování jste skončili na třetím místě. Jak takový výsledek vnímáte?
Vzhledem k tomu, jak sezona probíhala, a kolik mladých hráčů dostalo příležitost, to rozhodně nevnímám jako neúspěch. Vezměte si, že do utkání může nastoupit devatenáct hráčů, z toho sedm mělo minimální zkušenosti s Chance ligou. A v žádném případě nepropadli. Myslím, že každý, kdo zápasy viděl, to bude s odstupem času hodnotit pozitivně. Jsme vděční za to, že partneři klubu při nás celou sezonu stáli a vsetínský hokej podporovali. Chtěl bych jim za sebe i za celý mančaft poděkovat. Bez nich by se tato sezona v takovém stavu nedala uskutečnit. Hluboce před nimi smekám.

Jak bude vypadat váš nejbližší program?
V pátek jsme měli pohovory s jednotlivými hráči, hodnotili jsme sezonu. Jednání o nových smlouvách je nyní na vedení, my trenéři jsme k dispozici. Teď si odpočineme a následovat bude letní příprava, kdy do toho zase naskočíme.

Budete sledovat finále Chance ligy, nebo to už jde mimo vás?
Sleduji všechny soutěže, které se objeví v televizi a budou mi dostupné. Určitě se budu dívat jak na finále Chance ligy, tak na play-off Tipsport extraligy nebo KHL.