Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Je to tady! Vsetín v premiéře WSM Ligy vyzve ústecký Slovan

Jan Tajzler • 07.09.2017

Hokejové Valašsko je na nohou, po deseti letech se do Vsetína vrací profesionální soutěž – WSM Liga. Vsetín měl původně zajíždět na led Ústí nad Labem, ale po dohodě vedení obou klubů, přistoupili zástupci ústeckého Slovanu na změnu pořadatelství. Obnovenou prvoligovou premiéru tak Vsetínští odehrají před netrpělivým a nažhaveným publikem. Start utkání je vzhledem k probíhajícímu Valašskému záření naplánován již na 16:00.

Partner utkání: STÍN KOVO s.r.o.

Sponzorem utkání mezi VHK ROBE Vsetín a HC Slovan Ústí nad Labem je společnost Stín Kovo s.r.o. Česká firma s dlouholetou tradicí založena v roce 1991. V rámci českého trhu jde o největšího výrobce stínící techniky a doplňků. Společnost neustále zdokonaluje výrobní technologii. Stín Kovo s.r.o. sídlí ve Vsetíně v bývalém areálu Zbrojovky. Webové stránky společnosti najdete pod tímto odkazem. 

WSM Liga po 23 letech znovu ve Vsetíně

Po rozdělení československé federace přichází také vznik samostatné 1. Ligy. Její oficiální jméno tehdy znělo 1. Liga ČR, postupně se druhá nejvyšší tuzemská soutěž jmenovala 1. DZ Liga, 1. ČP Liga, 1. Liga ČR a od roku 2015 nese název WSM Liga. V samostatné historii České republiky hrál Vsetín tuto soutěž pouze jednou a to hned v její premiérově sezoně 1993/1994, pod názvem HC Zbrojovka Vsetín se stal jejím prvním vítězem a společně se Slavií Praha zamířil do nejvyšší soutěže, kde se zrodila nezapomenutelná vsetínská éra. Po administrativním vyloučení z nejvyšší soutěže v roce 2007 Vsetínu nebyl uznán nárok hrát 1.ligu ČR a klub byl na jednu sezonu zcela smazán z hokejové mapy. Po deseti letech strávených ve 2.lize se tak konečně plní sen fanoušků i vedení, posunout vsetínský hokej zpět na profesionální úroveň a zahrát si WSM Ligu.

Když už jsme zmínili historii naší druhé nejvyšší soutěže, je třeba se v tomto aspektu zaměřit také na vsetínského soupeře v 1. kole. Ústí nad Labem se se Vsetínem střetlo v semifinálové sérii ve zmiňované postupové sezoně Zbrojovky, Valaši tehdy sérii ovládli 3:0 na zápasy. Hokej v Ústí nad Labem poté kolísal a musel si zakusit i hořkost pádu do 2.ligy. Slovan se však dokázal vzchopit a od roku 2005 začal šilhat po postupu do nejvyšší soutěže. První pokus ústeckého Slovanu přišel v baráži 2006, kdy hájil extraligovou příslušnost Vsetín. Přes favorizování Severočechů, uspěli ve vypjaté sérii bojovní Valaši. Ústí nad Labem se stalo vítězem 1. Ligy celkem čtyřikrát, což jej řadí společně s Chomutovem mezi nejúspěšnější kluby druhé nejvyšší soutěže. Kýžený postup do extraligy se v Ústí nad Labem podařil v roce 2007, tento rok se nehrála baráž, a Slovan tak slavil přímý postup. Jenže o rok později Ústí nad Labem nestačilo v baráži Mladé Boleslavi. Žlutomodří se pak ještě dvakrát marně pokoušeli do nejvyšší soutěže probojovat, ale vyhrát baráž jim zkrátka nebylo souzeno. Na druhou stranu, možná i díky tlaku ústeckého klubu se dnes mezi Tipsport extraligou a WSM Ligou hraje čtyřčlenná baráž, ve které si však Slovan už nezahrál. Klub postihly ekonomické problémy, ze kterých se vzpamatovává dodnes.

Ústí nad Labem snížilo rozpočet, ambice však nikoliv

Hokej v Ústí nad Labem si v nedávné době prošel nelehkými situacemi. Neúspěšné bitvy o postup do nejvyšší soutěže si vybraly svou daň, což se projevilo na obrovském zadlužení klubu. V létě 2013 se dokonce spekulovalo, zda se v Ústí vůbec podaří udržet 1. Ligu. Díky místnímu patriotovi a olympijskému vítězi Janu Čalounovi se v Ústí podařilo odvrátit nejhorší a na severu Čech se tak i nadále chodilo na prvoligový hokej. Byl to ovšem těžký restart, klub sužovaly obrovské dluhy, což se projevilo na kvalitě kádru, který stačil pouze na účast v play-out. 

Ovšem v sezoně 2014/2015 už se Ústí opět zařadilo mezi celky, které pravidelně nastupují v play-off. V ročníků následujícím, tedy 2015/2016, se bojovníkům se lvem na prsou dokonce povedlo zavzpomínat na úspěšná léta, když ve čtvrtfinále play-off postoupili přes favorizované Kladno a v semifinále trápili i jihlavskou Duklu. Fakt, že hokej v Ústí nad Labem je na dobré cestě potvrdila i loňská sezona, tentokrát se Slovan sice do semifinále neprobojoval, ve čtvrtfinále jej totiž tentokrát Rytíři z Kladna dokázali vyřadit nejkratším možným způsobem, ale 6. místo po základní části se určitě na severu Čech bral jako úspěch. Dalším důležitým faktorem ke zlepšení hokeje v Ústí je i postupné oddlužování klubu, dluh rok od roku klesá. „Dluh, který si stále táhneme z minulosti je 1,2 mil Kč. Postupně se z toho vzpamatováváme a jsme momentálně na této částce. V letošní sezoně bychom ho rádi smazali,“ sdělil pro oficiální stránky ústeckého Slovanu Ing. Jiří Zdvořáček.

Slovan sice před startem letošní sezony sáhl ke snížení rozpočtu, ale rozhodně neubral na sportovních ambicích. "Tým jsme skládali podle možného rozpočtu. My jsme strašně rádi, že i když jsou podmínky skromné, hráči chtějí hrát a jsou tady spokojení,“ ocenil přístup hráčů sportovní manažer Vladimír Evan. Ústí nad Labem navíc bude v letošní sezoně ještě více těžit ze spolupráce s extraligovou Mladou Boleslaví, rozhodně však nehodlá být farmou.

Ústecký tým určitě bude spoléhat na kvality velezkušeného Jaroslava Roubíka, jenž je klubu maximálně loajální už od dob, kdy se v něm začaly projevovat ekonomické trable a ve WSM Lize už nyní dosáhl na zajímavé mety co se kanadského bodování i počtu odehraných utkání týče. Zkušeného barda by měli po odchodu opor doplnit především mladí hráči, hlavně tedy z partnerské Mladé Boleslavi. Vsetínského fanouška bude určitě zajímat fakt, že za Ústí nad Labem momentálně nastupuje také Daniel Vrdlovec, jenž se vsetínskou juniorkou vybojoval titul v roce 2007 a vedle Roubíka patří k důležitým oporám týmu. Zalepit odchody kanonýrů Jaroslava Kasíka (Slavia Praha) či Zdeňka Doležela (Slavia Praha) se Slovan pokusí s Pavlem Smolkou, jenž má zkušenosti se střílením branek z Mostu. Těsně před startem sezony by mohl defenzívu Slovanu vyztužit rovněž z Mostu Ondřej Havlíček.

Defenzíva sobotního soupeře vsetínských hokejistů je tvořena převážně mladými hráči. Zkušenosti by měl mladíkům dodat třiatřicetiletý Martin Vágner, jenž přišel jako posila z Mladé Boleslavi. Talentem disponuje David Bernad, tvrdit muziku by měl Patrik Husák. Navíc na poslední chvíli se v Ústí spekuluje o příchodu Vladimíra Emingera, pětadvacetiletý bek v loňské sezoně nastupoval za Spartu Praha a v dresu Ústí odehrál i generálku proti Děčínu.

Trenéři Mach a Mareš evidují na soupisce hned kvarteto brankářů. Největšími zkušenostmi oplývá Martin Volke, extraligové zkušenosti z Litvínova se určitě ústeckému brankovišti budou hodit. Opomenout ovšem nesmíme Jakuba Soukupa ten ve věku 22 let odchytal už tři prvoligové sezony, dále jsou k dispozici dva Janové Dlouhý a Růžička.

Ústecký hokej se v posledních sezonách prezentoval ofenzivním stylem hry. Otázka zůstává, zda tento obraz hry budou Severočeši uplatňovat i po odchodu svých ofenzivních es. Ústí nad Labem je však mladým týmem, kterému určitě nebude chybět dravost a nasazení.

Podaří se Vsetínu vykročit pravou nohou?

Velké očekávání budí start nováčka ze Vsetína. Valaši se po bujarých oslavách z postupu pustili velmi rychle do letní přípravy a s postupem do vyšší soutěže logicky přišla mohutná obměna kádru. Do mateřského oddílu se vrátilo hned několik odchovanců. Jedná se především o zkušené borce, jako jsou Radim Hruška, Martin Podešva, Tomáš Frolo a v neposlední řadě také Ondřej Slováček či obránce Ondřej Holomek. Vedle vsetínských navrátilců se na Lapači budou prohánět také dva exjihlavští hráči, útočník David Březina a obránce Filip Dundáček. V letní přípravě se slibně uvedl Jaroslav Markovič.

Proti Ústí nad Labem to bezesporu bude zajímavý zápas pro Tomáše Vávru a již zmíněného Ondřeje Holomka, oba totiž za Ústí nastupovali už v juniorské kategorii a první zkušenosti s WSM Ligou mají oba hráči právě ze severu Čech.

Kapitánem vsetínského týmu v jeho premiérové prvoligové sezoně bude Radim Hruška vítěz hlasování hráčů v kabině se ovšem proti Ústí nad Labem s céčkem na hrudi nepostaví, neboť jej nadále sužuje zranění. Jeho roli tak proti Slovanu převezme první asistent Tomáš Frolo. Odpověď už známe také na otázku brankářské jedničky, minimálně pro start soutěže jím bude Luboš Horčička, rovněž také velezkušená posila Valachů.

Při zápase bude v provozu od 15:30 hodin dětský koutek

Navzdory velkému očekávání a možná i lehce nadhodnocených soudů ostatních medií zůstává vedení vsetínského hokeje pevně na nohou, nicméně ve WSM Lize nehodlá Vsetín hrát druhé housle a cílem klubu je postup do play-off. V nabité soutěži bude tento cíl nesmírně těžké splnit, dle zkušeností z loňska je WSM Liga vyrovnanou soutěží, ve které se o posty do vyřazovací části bojuje až do posledního kola.

Vsetín i celé Valašsko je již od jara ponořeno do hokejové euforie, netrpěliví fanoušci jezdili za týmem i za hranice České republiky, domácí zápasy pak dokonce konkurovali atmosféře, jakou Lapač běžně zažívá během základní části. Dá se očekávat, že domácí premiéra na Lapači proběhne se vší parádou a ochozy vsetínského stadionu budou opět naplněny k prasknutí. Už jen fakt, že Vsetín dokázal prodat přibližně 1000ks permanentních vstupenek svědčí o tom, jak moc se Valaši na novou soutěž těší.

Premiéra Vsetína ve WSM Lize po 23 letech se uskuteční v sobotu 9.září, v rámci probíhajícího Valašského záření startuje utkání již v 16:00, pokud se na Lapač přeci jen nedostanete, pak budete mít možnost sledovat podrobný textový online přenos a v případě uhrazení poplatku 90,-Kč budete moct sledovat i přímý přenos prostřednictvím TV COM.

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Horčička – Ostrčil, Frolo, Teper, Janáček, Holomek, Dundáček – Březina, Kucharczyk, Markovič – Vávra, Podešva, Slováček – Vrána, Šilhavý, Kajaba – Hořanský, Pokorný, Finsterle, Karafiát.

Ústí nad Labem: Volke – Husák, Bernad, Vl. Brož, Macek, Zdvořáček, Eminger, Mlčoch – Severa, Roubík, Melka - Havlíček, Vrdlovec, Merta - Dufek, Volf, Kousal - Markulinec, Gengel, Mical.

Zdroj foto: www.slovanusti.cz