Junioři po roce opět ve čtvrtfinále, vyzvou pražskou Slavii

Michal Kubáň • 05.03.2007

V s e t í n – Stejně jako minulý rok se junioři probojovali do čtvrtfinále, kde na ně čeká pražská Slavia. Svěřenci reprezentačního kouče Pešouta měli letos 12 hráčů v reprezentačních výběrech. Vsetínští si proti Slavii věří, stejně tak věří v podporu diváků. Čtvrtfinálové zápasy nabídnou i souboj střelecký kanonýrů. Knebl a Růžička, oba vyhráli kanadské bodování svých skupin. Zástupce vsetínských barev vyhrál dokonce bodování celé soutěže. Vsetín postoupil přímo do čtvrtfinále, a tak měl deset dní volno. Naopak Slavia se musela utkat o postup s Opavou, přes kterou nakonec s menšími škrábanci prošla. Pražané mají na odpočinek jen dva dny. Podepíše se vyšší počet odehranných zápasů na únavě ve čtvrtfinálové sérii?

Slavia v základní části

Ač trenér pražské Slavie Martin Pešout chtěl se v svým týmem již před Vánocemi obsadit první nebo druhou příčku, nakonec jeho svěřenci vstoupili do předkola play-off ze třetího místa. Ze 44 zápasů svěřenci reprezentačního kouče do osmnácti let získali smolných 93 bodů. Proč smolných? Neboť o jeden bod více mělo druhé Kladno a stejný počet i první Karlovy Vary. Tyto čísla jasně vypovídají o velké vyrovnanosti české skupiny. Slavia přišla přímý postup do čtvrtfinále až porážkou s Hradecm Králové v posledním kole základní části.

Celkové skóre pražské klubu bylo 152:107. Ve srovnání se Vsetínem (200:145) Valaši jednoznačně vycházejí lépe, přesto oba týmy měli úplně jiné soupeře. Valachům na druhou příčku v základní části stačilo jen 89 bodů. Ze 45 zápasů odešli svěřenci trenéra Turka neporaženi ve 24 zápasech. Martin Podešva, druhý nejproduktivnější v kanadském bodování, si přál do čtvrtfinále pražskou Slavii, a tak se mu jeho přání vyplnilo. „Není moc na výběr. Jestli chceme titul, tak musíme porazit každého. Nerad bych ale narazil na Karlovy Vary, na druhou stranu bych se rád utkal třeba se Slávií. Hraje technický hokej, který nám sedí,“ zdůraznil útočník.

Předkolo play-off: Opava – Slavie 0: 2

Vzhledem k tomu, že Vsetínští postoupili do play-off ze druhé místo měli tak deset dní oddych. Naopak Slavie se o postup utkala s opavským Slezanem. Severomoravský tým, který opustilo průběhu sezóny několik opor, např. druhý nejproduktivnější útočník moravské části Polok, byl hlavně v prvním utkání rovnocenným soupeřem Slavie. Úvodní branku vstřelil v půlce zápasu opavský Tichý a Pražané se začali strachovat o výsledek. Ve třetí části srovnal slavistický Bartošek a v prodloužení Stoklasa posunul hosty blíže do čtvrtfinále. V druhém zápase už Slavisté dvěma brankami dali jasně najevo svou převahu na ledě a druhý zápas vyhráli s přehledem 5:2 a celkově sérii 2:0.

Souboj elitních střelců: Knebl vs. Růžička ml.

Velmi pikantní nádech bude mít čtvrtfinálová série vzhledem k přítomnosti dvou elitních střelců na obou stranách. Vsetínský forvard Marek Knebl vyhrál s 68 body (39+29) kanadské budování v moravské části a celkově i celé juniorské soutěže. Vladimír Růžička ml. pro změnu vyhrál bodování české skupiny s 55 body (24+31). Syn hlavní kouče pražské Slavie v prvním zápase v předkole play-off nehrál, v druhém se pak jednou brankou podílel na postupu svého týmu do čtvrtfinále.

Reprezentační okénko - 4 vs. 12 - Slavie jednoznačně vítězí

Oba týmy mají početné zastoupení v reprezentaci. V celkovém srovnání Slavie značně dominuje. Valašské hokejovou školu na mezinárodním poli letos zastupovali obránce Matěj Stříteský („17“) a Radim Ostrčil („18“). Jednou okusil mezinárodní led s dvacítkou Marek Knebl. Obránce Tomáš Mikuláštík hájil barvy Valachů ve reprezentaci šestnáctiletých. Zatímco pražský celek se hlavně v reprezentaci osmnáctiletých doslova zabydlel. Více než jednu pětku včetně gólmana pozval slavistický trenér Martin Pešout do reprezentace osmnáctiletých.

Můžeme výhrát i prohrát. Takové je play-off. Nikdy nevíš, co se může stát a zápasy v play-off jsou vždycky nevyzpytatelné.
— Matěj Stříteský

Brankář Dominik Durch, obránci Jiří Jebavý, Jaroslav Hertl, Vladimír Roth a čtyř útočníci v čele s Vladimírem Růžičkou; Marek Indra, Petr Stoklasa, Jakub Kachlík. I reprezentace dvacetiletých nebyla ochuzena o hráče v červenobílém dresu, jmenovitě: Lukáš Lang, Anton Drbohlav. Jakub Česnek, jenž přišel před sezónou ze Znojma, a Jaroslav Hafenrichter reprezentovali v kategorii sedmnáctiletých.

Pohled do kabin

Výhodou i nevýhodou Vsetína je desetidenní herní pauza zapříčiněná přímým postupem do play-off. Podle slov Martina Podešvy tým trénoval pravidelně jako v průběhu sezony. Nic se v kabině neměnilo. „Nebude to pro nás jednoduché, protože Vsetín teď deset dní odpočíval.“ Prohlásil těsně po vítězném zápase s Opavou kouč Slavie Pešout. První zápas se hraje v úterý ve 17:30 na vsetínském zimním stadionu. Jako každý rok, tak i letos budou junioři potřebovat podporu svých fanoušků. Vsetínský forvard Erik Hrňa spolu s Martinem Podešvou pozvali diváky na vyřazovací boje. „Jen bych byl rád, kdyby jich přišlo na naše zápasy co nejvíce, protože nám tím moc pomůžou a to nejen psychicky. Mohou nám pomoci rozhodit soupeře, protože české juniorské týmy nejsou zvyklé na velkou podporu fanoušků. V tom by mohla být nějaká výhoda pro nás.“

Týmový rituál? Teď si na žádný nevzpomínám. Vlastně ano, vždycky, když jsme na ledě a nikdo není v šatně, pustí trenér rádio (smích).
— Erik Hrňa

Velkou výhodou vsetínských je fakt,že celkově osm hráčů ze současného kádru juniorky si vyzkoušel letos extraligy dospělých. „Tak zkušenosti určitě budou důležité, ale ty to za nás nevyhrají.“ Vyřazovací boje jsou často provázena zraněním. V předposledním zápase základní části si Erik Hrňa vyhodil rameno. „Rameno je už celkem v pořádku, občas to zlobí. Ale dá se hrát. Už se nemůžeme dočkat, jaká bude atmosféra. Celá kabina se těší na první zápas. Uvidíme, jak na tom Slávie bude, ale určitě to není tým, který by se nedal porazit.“

Program čtvrtfinále:

Úterý: 6. března 17:00 – Zimní stadion Na Lapači