S týmem jsem velice spokojen, říká trenér mladšího dorostu Libor Žilka

Filip Bazala • 07.03.2011

Na velké vítězné vlně se veze tým mladších dorostenců VHK. Vsetínští mladíci už devět utkání v řadě nebyli poraženi a mají našlápnuto k tomu, aby sérii vítězství ještě více prodloužili. Po strhujícím nedělním zápase, ve kterém doma přehráli Vítkovice, se svěřenci trenérů Žilky a Štrauba dostali na třetí místo. A od druhého - a postupového - je děli pouze dva body. „Zápas s druhou Olomoucí bude proto klíčový,“ říká kouč Libor Žilka.

Nedělní vítězství proti prvním Vítkovicím se nerodilo lehce, viďte?
Poprvé v sezóně jsme nastoupili do zápasu se čtyřmi útoky a třemi řadami obránců, což se nám vyplatilo, ale poslední třetinu už jsme střídali poze tři útoky. Do brány jsme postavili Miroslava Svobodu, i když já osobně jsem před zápasem řešil dilema, protože máme dva kvalitní gólmany ročníků 1995 (druhý brankář je Jan Vlach - pozn. aut). Nakonec důvěru dostal Svoboda a ten nám ji oplatil dobrým výkonem. Splnil svoji roli. V první třetině jsme byli herně lepším týmem než Vítkovice, měli jsme jen jednoho vyloučeného. Oproti tomu soupeř měl asi čtyři potrestané hráče, díky kterým jsme se dostali do vedení. Vítkovice pak dokázaly vyrovnat, ale naštěstí v závěru jsme vedení opět strhli na svou stranu a úvodní třetina vyzněla lépe pro nás. Ve druhé dvacetiminutovce jsme se jakoby trochu lekli toho vedení a soupeř toho dokázal využit. Otočil na 2:3. Dál nám trochu pomohl ten gól ještě z první třetiny, který jsme dali dvě vteřiny před koncem a tým to nabudilo. Dokázali jsme srovnat a ve třetím dějství už opět byli lepším týmem. Na konci zápasu se nám povedlo dát rozhodující gól. Myslím, že jsme zaslouženě zvítězili.

Při brance Vítkovic na 2:3 to vypadalo, že gólman Svoboda trochu zaváhal. Jak jste viděl tuto situaci?
To byla situace po buly ve vlastní třetině, kdy to vypadalo, že to trochu Svoboda podcenil a nepřikryl puk, nezametl to do rohu. Nebo mu to možná přeskočilo hokejku. Také tam přijížděl náš hráč, ale ten už to nestihl a hostující hráč, který se dostal k puku, do toho prostě jen plácnul a skončilo to v bráně. V této situaci si myslím, že by gólman neměl chybovat.

Trenére, posledních devět zápasů jste uhráli bez porážky a saháte již po druhém místu. Jak jste se svým týmem spokojený?
Já jsem s týmem spokojený velice, dlouho jsem netrénoval takový mančaft. U kluků je pozitivní hlavně to, že oni se nebojí té dřiny a trénování, mají v sobě bojovnost, srdce a v tomhle myslím, že dominujeme v celé mládežnické kategorii. Máme v týmu i výborné individuality, pět šest šikovných beků, dva výborné vyrovnané gólmany a v útoku jak ročníky 1995, tak 1996 jsou velmi vysoké kvality. Navíc když se k týmu připojí na výpomoc Kohout, Pokorný, Žabčík nebo Svoboda, kteří nastupují už i za starší dorost, tak samozřejmě je síla toho týmu veliká.

Máte před sebou poslední čtyři utkání, přičemž to s Olomoucí bude nejspíš klíčové, že?
Ano, souhlasím. Myslím, že to utkání v Olomouci bude rozhodující, čímž rozhodně nechci podceňovat Přerov, kde teď budeme hrát, protože ten se ke konci soutěže zvedá. Například teď prohráli doma proti Vítkovicím pouze 0:2 a také potrápili Zlín. Dále Poruba, která hraje výborně, porazila Třinec 6:4, Zlín 4:1 a také se navíc dobře znám s trenérem Rambouskem. Takže přesně vím co můžu očekávat a už teď vím, že to nebude lehké utkání. To samé Zlín doma, kdy přijede Robert Svoboda s týmem, který je velmi kvalitní.

Můžeme tedy říct, že druhé místo je pro vás jasným cílem do konce základní části?
Nyní to vypadá tak, že samozřejmě ano. Musím ovšem říct, že je nutné se držet při zemi, protože já raději útočím ze zadních pozic, než abych byl v pozici toho lídra.

Jak si rozumíte v trenérské branži se svým kolegou Josefem Štraubem? Jak máte rozdělenou práci s týmem?
Máme pět tréninků týdně. Já vedu tři, Pepa dva. Ale máme i společně dělené, kdy například já trénuju obránce a Pepa útočníky. Myslím si, že jsme si sedli jak po stránce lidské, tak i po stránce trenérské. Myslím si, že Josef jako bývalý kvalitní extraligový hráč, který má něco za sebou, je na ledě dobrým trenérem. A například co se týče taktiky, kreslení a vůbec takových těch trenérských věcí, tak to je spíše moje práce. Každopádně ta spolupráce je na velmi vysoké úrovni a já jsem strašně rád, že jsme se takhle mohli potkat a společně trénovat.

Nyní můžete něco vzkázat i klukům, které celou sezónu vedete.
No já bych jim chtěl hlavně poděkovat za perfektní sezónu, protože oni tvrdě pracují. Ano, samozřejmě jsou sem tam i nějaké problémy, ale líbí se mi, že to zůstává v kabině a nevynáší se to ven. Vždycky si to tam vyříkáme. Je to vážně výborná parta kluků, které myslím je škoda, že se rozchází. Někdo odchází do staršího dorostu, někdo zůstává. Já bych nerad vyzdvihoval individuality, ale tým a všechno to okolo si myslím, že nám sedlo a přeji klukům vše dobré i do dalších let, ať se někam dostanou a dále hrajou třeba v extralize, NHL nebo tady na Vsetíně.