Kouč Jenáček: Musí to mít vzestupnou tendenci

Michal Veselý • 12.02.2011

V pohodovém zápase na ledě Uherského Hradiště dokázali svěřenci kouče Jenáčka vyhrát v prodloužení, které při trestném střílení chladnokrevným blafákem rozhodl junior Klimek. Notně omlazená sestava VHK tak v předposledním kole získala zasloužené dva body. „Naši mladí kluci musí v takových zápasech sbírat zkušenosti,“ říká trenér Luboš Jenáček.

Trenére, jak jste se připravovali na zápas, ve kterém v podstatě o nic nejde?
My jsme normálně trénovali. A to slovní spojení o nic nejde nemám rád. Já si myslím, že každý hraje o svoje jméno. My snažíme kluky připravit tak, aby odehráli zápas naplno. Já věřím, že ten hokej mají rádi, a každý zápas, ať se hraje o cokoliv, je pro ně určitá zkušenost. Náš tým je hodně mladý a kluci musí zkušenost sbírat. Sáhnou si na to a zjistí, jestli na tu druhou ligu mají.

V zápase jste opravdu nastoupili opravdu s hodně mladým týmem…
Hrálo devět juniorů a tři starší dorostenci. Kluci určitě nezklamali a určitě to zvládli. Nebyli pod takovým tlakem, je otázka, co by to udělalo v zápase s nějakým kvalitnějším soupeřem. Všichni ti mladí kluci hrají o svou šanci. Nemůžeme hrát na tři pětky mladých, ale vybereme ty nejlepší, s nejlepší kvalitou a charakterem. Je to cesta, kterou chceme jít, dávat šanci mladým. Letos se obouchali, příští rok budou mít porodní bolesti za sebou a budou na soutěž připraveni.

Zrovna junior David Klimek zápas rozhodl, pro něho to musí být taky velké povzbuzení?
Davida jsem trénoval dva roky v dorostu, je to kluk, který umí dávat góly. Je to rychlostní útočník, který dokáže zamotat obraně hlavu. Na začátku sezóny měl zdravotní problémy. Když jsem přišel k týmu, tak jsem se ho tam snažil zapracovat. Jsem přesvědčený, že na to má a přinese divákům víc radosti než letos. Dál určitě musím vyzdvihnout Davida Vítka, který výrazně, spolu s Martinem Valigurou, pomohl obrátit domácí zápas s Hradištěm. David je kluk, který neremcá a tvrdě pracuje, určitě do týmu patří, jen na sobě nesmí přestat pracovat. V týdnu na tréninku dostal tvrdý úder na kolena a pak i „golfákem“ do nártu, a on místo toho aby nadával a házel hokejkou, s tímto bolestivým zraněním pokračuje v tréninku. Dokáže jít i přes bolest a nerozlišuje, jestli hraje za juniorku a nebo za muže, stále hraje naplno. Takový přístup kdyby měli všichni, tak se máme od čeho odrazit. Je otázka, kdo to bude příští rok trénovat, to ještě rozhodnuté není. Já osobně si Davida Vítka cením vysoko.

Jak se vám zamlouvá systém soutěže?
(kroutí hlavou) Já nevím, to je těžké komentovat. Pořád se to mění, systém je každý rok jiný. Místo toho aby natáhli co nejvíce týmu do play off, hraje jich jen osm. V extralize se hraje předkolo a to by bylo atraktivní pro všechny i ve druhé lize. Ta se hraje pro fanoušky a některé týmy nemají od prosince o co hrát. Já nevím, kdo o tom rozhoduje, ale ti lidi u toho asi nepřemýšlí. Na led se dostaneme někdy na konci července a některé týmu mají v půlce února konec sezóny, kdy mrzne a kdy se má hokej hrát. My to hrajeme v létě, kdy je 30 stupňů. Já to nechápu, hlavně ve druhé lize, kdy se nemusí dělat reprezentační přestávky. Play off by se mělo hrát i s předkolem na tři zápasy. Asi dotyčné lidi zajímá jen extraliga, to není normální.

Zmínil jste fanoušky, na to že se s Hradištěm hrálo jen o prestiž, tak přijelo ze Vsetína hodně fanoušků, co na to říkáte?
Myslím, že to nikdo nečekal. Kluci byli překvapení a byli za to hodně rádi. Při rozbruslení jsme tady viděli pět fanoušků a mysleli jsme si, že přijelo jedno auto a i to by bylo hezké. Pak se nahrnulo zhruba dalších 80 lidí a to je neuvěřitelné. V Havířově vykládají, jak mají skvělé fanoušky, ale v této fázi sezóny, kdy se v podstatě o nic nehraje, tak lidi ukázali, že hokej mají rádi a že za tím týmem jedou i na takový zápas. Klobouk dolů, určitě chceme všem fanouškům, kteří přijeli, poděkovat. Já bych chtěl říct i za vedení, že uděláme vše proto, aby byla další sezóna lepší, ať to bude trénovat kdokoliv. V klubu působím a věřím, že se najdou peníze a budeme hrát play off a fanoušci budou na nás hrdí. Určitě to nebude takové utrpení, kdy se udělalo venku sedm bodů. Musí být vidět, že kluci dřou a hrají hokej i pro fanoušky a jsou schopni snést i bolest. Chceme navázat na první sezónu, teď jsme hodně dole, musí to mít vzestupnou tendenci.