Vstupenky online

Liberec a Boleslav? Možných šest bodů, ví Farda

Petr Vychopeň • 26.09.2007

V s e t í n - „Pevně věřím, že se dočkáme další šestibodové injekce,“ vychrlil ze sebe Jiří Farda, opora juniorské defenzívy. Jaké cíle si Valaši kladou před výpravou na okraj Liberce, kde ve Svijanské aréně zkříží hokejky s tamními Tygry či kolik potu hodlají zanechat na ledě Mladoboleslavských. To jsou dotazy, nad kterými se námi tázaný bek pozastavil, jenže to není všechno. Na své si přijdou i ti, jež trápí brouk v hlavě z utkání ve Varech, po němž se vyslanci z Lapače dívali na soupeře skrz třináctibrankové manko. „Co bylo, bylo. Poslední duo zápasů jsme na ledě kralovali a je na nás, zda šňůru výher protáhneme a odpoutáme se od osmé příčky,“ dodává Jiří, na fotce vpravo.

Střet s karlovarskou Energií? Katastrofa, na kterou jsme naštěstí nenavázali.

Když se Vsetínští vydali vstříc svým vrstevníkům do lázeňského města, málokdo tušil, že budou potřebovat tak objemný pytel na branky. Avšak co se stalo, stalo se. Valaši ve Varech doslova a do písmene "rupli" a večer na pokojích měli o čem přemýšlet. „Co tam proboha ti junioři dělali, jak je možné, že dostali třináctku,“ nepříliš lichotivým tónem hlasu komentovali vsetínský výkon příznivci místního hokeje a okolí Lapače se tehdy dalo přirovnat ke školní houbě, jenž nasávala pořádné dávky kritiky.

„Ten zápas jsme po všech stránkách nezvládli. Vše špatné začalo dlouhou a namáhavou cestou. Hrálo se navíc po tamním zápase mužů, tedy až po deváté hodině. Díky zpoždění jsme dokonce přijeli těsně před zápasem, nedokázali jsme se aklimatizovat a neměli jsme moc času ani na rozcvičení. Nepřidalo nám ani to, že led byl po utkání áčka bez úpravy.

foto/
⇒ #16 Jiří Farda: „Proti Energetikům to prostě nešlo, s Kladnem už jsme to byli my.“
Co se samotné hry týče, od prvních minut bylo více než jasné, že nejsme ve formě. Toho domácí využili a než jsme se rozkoukali, prohrávali jsme o čtyři branky. V předvádění katastrofální hry jsme pokračovali, odvrátilo se od nás pověstné štěstíčko a nakonec to skončilo tak krutou porážkou,“ líčí posmutněle. Zklamání a pocit nespokojenosti převládal v Jiřího hlase i nadále.

„Utkání skončilo v pozdních hodinách, přesto jsme si v šatně něco vyříkali. Do utkání s Kladnem jsme šli s tím, že se to nesmí opakovat a že musíme v dalších střetnutích tu potupnou prohru musíme odčinit.“ Záhy ale začíná svítat na lepší časy a vsetínského beka opouští všechny karlovarské vrásky.

„Do postele jsme šli až po půlnoci a zápas se hrál po poledni, takže jsme přijeli více odpočati. Navíc cesta netrvala dlouho a už na rozbruslení bylo vidět, že mužstvo nastoupilo s úplně odlišných nasazením. Co se samotné hry týče, hokej to byl hodně vyrovnaný, ale nakonec jsme byli šťastnějším, když jsme hned na počátku prodloužení vsítili vítěznou branku. Oba naši soupeři z Čech byli na srovnatelné úrovni, ovšem na Kladně panovala větší pohoda v týmu a to se odrazilo na výsledku,“ kvituje sedmnáctiletý student podnikatelské školy Kostka ve Vsetíně.

Odrazový můstek v podobě utkání proti Pardubicím a Hradci Králové zafungoval bravurně

Jako den a noc se junioři představili v dvojici těžkých venkovních zápasů, ale pojďme se přesunout do ještě čerstvější minulosti. Dvě utkání na lapačském ledu a dva, co se papírových předpokladů týče, průměrní soupeři. „Páteční střetnutí s Pardubicemi a následná bitva proti Hradci. To byl náš pomyslný odrazový můstek, jenž by nás vyhoupl o nějakou tu příčku směrem vzhůru. Navíc si nemůžeme dovolit ztrátu bodů v domácím prostředí.“

Záměr Valachů byl tedy jasný, dát sbohem skepsi z utkání s Energií a co je nejdůležitější, naplno bodovat. „Ano. Jedním z hlavních cílů bylo také to, abychom dokázali našim fanouškům, že jsme stmelení v jeden celek, jenž dokáže porazit i ty nejlepším mančafty,“ doplňuje odhodlaně.

Onen první zápas proti městu proslulém chutnými perníčky opravdu dal zapravdu papírovému tipu na vítěze, tudíž se zelenožlutí kochali ze tří bodů a přiblížili se tak svému cílu. „Mač s Pardubkami se hrál od začátku častěji před brankou soupeře, ale k dosažení vedoucí branky nám chyběla špetka štěstí. V polovině zápasu jsme naopak inkasovali, ale dokázali jsme odpovědět hned kvartetem gólů. Tím bylo všechno téměř jasné.


Liga je letos hodně vyrovnaná a lehké není ani cestovaní, nemluvě o tom, že hrajeme dva zápasy ve dvou dnech.
— objasňuje vsetínský obránce.
Poslední část utkání jsme se soustředili na udržení slibného náskoku a sečteno podtrženo jsme vyhráli poměrem 6:2. Tím jsme se dobře naladili a zaveleli k další výhře,“ vyjádřil se aktér Farda. O klání proti Královéhradeckým už nám Jirka nepovyprávěl tak živě, protože do samotného děje na ledové ploše nezasáhl, ale přesto se pokusil zhodnotit důležitý mač těmito slovy:

„Víkendový duel byl hodně vyrovnaný a napínavý až do posledních okamžiků. Já tvrdím, že rozhodla větší kvalita našeho kádru. Snad i fanoušci byli s předvedenou hrou spokojeni. Snad na dobré domácí výsledky navážeme i v utkání s Libercem a v sobotu v Mladé Boleslavi. Oba soupeři jsou na dobré úrovni, ona vlastně celá liga je letos vyrovnaná a hodně náročné je i cestování podle nových rozpisů, kdy hrajeme dva zápasy ve dvou dnech. To ale nemění nic na tom, že uděláme vše pro to, abychom pokladničku s body obohatili o co největší počet,“ konstatuje odhodlaně.

Upusťme teď od hokeje a pojďme poodkrýt oponu za tím, čemu se vsetínský obránce Farda zrovna věnuje, když neprohání své brusle po ledě. „Už třetím rokem studuji ve Vsetíně a spolu se svými kamarády tady zažívám výbornou atmosféru. Například se spoluhráči se stýkáme často mimo led a vždy něco zajímavého podnikáme. Když se ještě vrátím ke škole, jsem mnohokrát vděčný za individuální studijní plán, díky němuž školu stíhám. Nejvíce mě baví angličtina a informační technologie. To jsou předměty, ve kterých bych se chtěl zdokonalovat i nadále. Mimo to si rád zajdu do posilovny a nebo tak jako drtivá většina mých vrstevníků se chodím pobavit někam na diskotéku nebo jen tak pokecat s kámoši do baru. Samozřejmě ne před zápasem,“ s úsměvem na tváři ukončil debatu.

banner pod článkem
×
Dnes v 18:00 | Muži
LHK Jestřábi Prostějov
VHK ROBE Vsetín