Vstupenky online
  80. narozeniny

Milníky play-off: Vsetín padl, avšak se ctí

Radek Bařina • 27.02.2012

Vyřazeni! Vsetínští hokejisté nedokázali dotáhnout senzační obrat do konce a v rozhodujícím zápase čtvrtfinále podlehli Prostějovu 3:5. Přesto mohli Valaši opouštět kluziště se vztyčenou hlavou, i tentokrát totiž podali statečný výkon na hranici svých možností. V letošním posledním vydání Milníků se ohlédneme nejen za nedělním zápasem, ale v krátkosti si shrneme celou čtvrtfinálovou sérii. Sérii, která přinesla krásný hokej a která, i přes svou závěrečnou hořkost, důstojně uzavřela vydařenou sezónu vsetínského mužského týmu.

Klíčový okamžik: Jestřábí nástup
Věrni svému přízvisku vlétli domácí do rozhodujícího utkání série, jako praví dravci. První třetina patřila jednoznačně jim a brankami z osmé a šestnácté minuty si vytvořili náskok, který se posléze ukázal jako rozhodující. Zejména trio Smejkal – Duba – Stejskal si v úvodu dělalo na ledě doslova, co chtělo a zakřiknuté Vsetínské takřka nepouštělo z obranného pásma. Valaši jen stěží stíhali rychlý pohyb Jestřábů, často v defenzívě nevěděli, kde jim hlava stojí. Prostějov tak oplatil Vsetínu úvod čtvrtého čtvrtfinále a vytvořil si uklidňující náskok.

Hvězda: Lukáš Duba
Zatímco ve většině předchozích utkání nebylo lehkým úkolem vybrat jednu jedinou hvězdu, tentokrát byla volba zcela jasná. Vsetíňan v barvách LHK Lukáš Duba totiž čtyřmi body popravil Valachy a byl hlavní hybnou silou svého celku. Jeho formace byla na ledě bezesporu nejlepší a on sám z ní ještě vyčníval. Na dva góly přihrál, dva sám dal. A to ještě odmítl hattrick, když neproměnil sporně nařízené trestné střílení. Možná ho rozhodila berle, která chvíli předtím přiletěla z hostujícího sektoru a dopadla k jeho nohám. Chybějící hattrick ale Dubu rozhodně mrzet nemusí, vždyť zařídil svému týmu postup do semifinále.

Smolař: Jiří Heš
Opora zadních řad VHK a nejproduktivnější hráč Vsetína v sérii v neděli neprožil nejšťastnější večer. Předvedl sice skvostnou přihrávku na gól Daniela Vaňka, jinak byl ale účasten drtivé většině prostějovských zásahů. Těm bylo jasné, že na Hešovu chytrou a pozičně kvalitní hru mohou vyzrát rychlým pohybem a to se jim taky povedlo. Ani při střelbě tentokrát neměl populární „Hešák“ štěstí – málokterý z jeho projektilů si našel cestu až k Sedlářově svatyni. Nejzkušenější hráč si zkrátka vybral smolný den. Nic to ale nemění na jeho veledůležitosti pro tým.

Co zaujalo: Střídání vsetínských gólmanů
Vsetín před letošní sezónou neměl určenu brankářskou jedničku a dvojku. Gólmani se střídali podle aktuální formy a výsledků, což nakonec vedlo k tomu, že si oba muži s maskou zachytali v podstatě stejně. Tohle férové dělení půl na půl nakonec vydrželo, ač neplánovaně, i v play-off. Jako jednička začínal sérii Hromada. Po dvou neúspěšných zápasech se trenéři pokusili dát mužstvu nový impuls a poslali do brány Lukáš Plška. Tah se vyplatil a Plšek vychytal dvě výhry. O podobný zázrak se trenér Hlobil a jeho kolegové rozhodli i v zápase pátém. Po třetím inkasovaném gólu byl, jinak dobře chytající Plšek, vystřídán Hromadou. Vzývaný impuls to ale tentokrát nepřineslo. Hromada zachytal kvalitně, s obdrženými brankami mohl těžko něco dělat, otupit přesná mířidla prostějovských kanonýrů ale nedokázal ani on.

Číslo dne: 4
Během čtvrtfinále se jen jedinkrát stalo, že by některý hráč z jednoho či druhého týmu nasbíral v zápase více než tři body. Stalo se tak v rozhodujícím utkání série a onou produktivní hvězdou byl již zmíněný Lukáš Duba. A protože se čtyři body za utkání nezískávají tak lehce, zvlášť ve vyrovnaných zápasech, rozhodli jsme se zvolit toto numero číslem dne.

Čtvrtfinále play-off: Závěrečné shrnutí

Série sice nedopadla dle vsetínských představ, za předvedený výkon se ale Valaši rozhodně nemusí stydět. Papírově silnějšímu a především zkušenějšímu týmu byli rovnoceným soupeřem. Nepoložil je ani nepříznivý vývoj série a ze stavu 0:2 si dokázali vynutit rozhodující páté utkání. V něm se ale přeci jen projevila síla Jestřábů, a byť Valachům ani v tomto zápase nechyběla bojovnost a snaha rvát se o výsledek do poslední minuty, na soupeře neměli. Jako důležitá se ukázala také výhoda domácího prostředí - je velice pravděpodobné, že na Lapači by to měli Jestřábi o poznání těžší.

Pokud bychom měli vybrat tři nejlepší hráče vítězného celku ve čtvrtfinále, byli by to Lukáš Duba, Dalibor Sedlář a Jakub Čuřík. V barvách VHK bychom za tři nejlepší hráče zvolili Daniela Vaňka, Jiřího Heše a Lukáše Plška.

Zmiňme ještě pár dalších skutečností, které podle nás stojí za zmínku. V první řadě je to atmosféra. Ta se v průběhu celé série nesla ve velmi férovém duchu. Potvrdilo se, že oba fanouškovské tábory mají nadstandardní vztahy, často vídaná nevraživost se zde ani omylem nekonala. Celá série se obešla bez jakýchkoliv excesů, nepočítáme-li tedy občasné zhoustnutí atmosféry mezi hráči a diváky soupeře či sem tam se vyskytující předměty na ledě.

Oba týmy tak mohly ušetřit za posilování bezpečnostní služby, což napjaté rozpočty druholigových klubů dozajista uvítaly. Stejně tak uvítaly i návštěvnost, průměr platících diváků se totiž jednoznačně přehoupl přes 2000. Hráči obou týmů si v zápasech mohli užívat podpory svých fans a to jak doma, tak venku. V tomto ohledu drží prim poslední zápas série, na který dorazilo přes 3000 platících, z toho odhadem více než 400 fanoušků VHK. Vsetínští fandové si, po z jejich strany ne zcela povedené základní části, alespoň částečně napravili reputaci. Zejména ve druhé polovině série vytvořili atmosféru důvěrně připomínající legendární časy. Dokonce i na nejzkušenějších hráčích v zelenožlutém bylo po čtvrtém zápase série vidět dojetí z aplausu zaplněných tribun Lapače.

Férové byly i boje na ledě. Nejednou se sice zajiskřilo (například kanonýři Zúbek a Čuřík si do oka rozhodně nepadli), občas byly k vidění provokace i zbytečné fauly, snad ani jednou ale chování hráčů nepřekročilo zdravou mez. O to pozoruhodnější je fakt, že hned čtyřikrát jsme se během série dočkali trestů na pět minut a do konce utkání. Vesměs se ale jednalo o neúmyslné zákroky vyplývající ze hry.

Zmínku si zaslouží také rozhodčí. Ti jsou ve druhé lize často pod palbou kritiky, o to cennější byly jejich výkony v sérii Vsetína s Prostějovem. Ano, nevyhnuli se některým podivným verdiktům, zvláště v posledních dvou zápasech, ani jeden tým si ale na jejich výkony rozhodně nemohl stěžovat. Naopak, na jejich bedra se spíše snášela nepříliš obvyklá chvála a my se k tomu jednoznačně připojujeme. Do vysokého nadstandardu celé série zkrátka velmi dobře zapadli i pruhovaní.

Pro seniorský tým VHK tedy podařená sezóna skončila. Prostějov, považovaný za jednoho z favoritů soutěže, byl nakonec lehce nad jejich síly. Jestřáby ale série stála možná více sil, než sami očekávali. V našlapaném programu je už od úterý čeká semifinále s dalším velkým favoritem ligy, Havířovem. Bude tudíž zajímavé sledovat, jak Hanáci nabitý program zvládnou.