Milníky play-off: infarktový zápas se šťastným koncem

Radek Bařina • 03.03.2019

Vsetín měl o chlup více vyložených šancí a většinu zápasu také vedl. Z tohoto pohledu byla domácí výhra zasloužená. Jinak však byl obraz hry velmi vyrovnaný a k vidění byly i pasáže, kdy Jestřábi dokázali Vsetínské dostat pod tlak. Dokonce byli jen pár centimetrů od výhry. Štěstí se k nim však v rozhodujících chvílích obrátilo zády a Vsetín tak vede v sérii 2:0. Na nejzásadnější okamžiky strhujícího druhého čtvrtfinále si posvítíme v následujícím článku.

Klíčový okamžik: Kucharczykova trefa v prodloužení

Byť to ještě dvě minuty před třetí sirénou vypadalo, že Vsetín dokráčí k vítězství v normální hrací době, nakonec muselo rozhodovat až prodloužení. A v něm se děly věci. Už po půl minutě ujel po křídle Marek Račuk a jen zázračný zákrok Šelepněvova betonu zachránil Lapač od slzavého údolí. O to, že místo smutku zavládla na Vsetíně zelenožlutá radost, se postaral Radim Kucharczyk. Ten těžil ze skvělé práce Ráce a Březiny, kteří dostali puk až do předbrankového prostoru. V dobré pozici následně využil své zkušenosti. V klidu si zpracoval puk a zamířil přesně do mezery nad ramenem klečícího Neužila. A nejenže zamířil, ale i trefil. Jeden z posledních hrajících pamětníků zlaté éry vsetínského hokeje tak odšpuntoval vodopád vítězné radosti.

Hvězda zápasu: Jan Šelepněv

„Janko, Janko,“ bouřily ještě dlouho po zápase vsetínské tribuny. A poprávu. Šelepněv byl i ve druhé zápase základním stavebním kamenem vsetínské výhry. Hostující hráče svými zákroky často přiváděl k zoufalství, dlouho se dokonce zdálo, že by mohl udržet druhou nulu v řadě. To se nakonec nestalo. Ba co hůř – Šelepněv inkasoval v rychlém sledu 3 góly, všechny navíc docela smolné. Dvakrát přes clonící respektive projíždějící hráče vůbec neviděl, potřetí pak neměl nárok proti Volfově teči. V prodloužení však Šelepněv potvrdil, že mu titul hvězdy zápasu poprávu patří - vždyť jeho zákrok proti soupeři zakončujícímu do prázdné klece zachránil Vsetínu důležité vítězství.

Smolař: Marek Račuk

K zázračnému zákroku vsetínského gólmana se vrátíme ještě jednou, tentokrát z pohledu druhé strany. Marek Račuk by měl být jednou z největších opor Prostějova, série mu však zatím vůbec nevychází. V prvním zápase na sebe upozornil jen osobním trestem za protesty. V duelu číslo dvě už si sice vedl o poznání lépe, připsal si dokonce asistenci na třetí gól Jestřábů, v rozhodujícím okamžiku zápasu ale selhal. Přitom svůj únik vyřešil takřka dokonale. Po pravém křídle se vřítil před Šelepněva, dlouhou kličkou si ho položil a pak už mu zbývalo jen přehodit natažený beton. I to Račuk zvládl, asi ani on ale nepočítal s tím, že gólman VHK ještě dokáže nohu vykopnout do vzduchu a puk zastavit. Místo vítězné radosti tak musel Račuk hned o pár vteřin později zkousnout hořkou prohru.

Zklamalo: nezvládnutý závěr VHK

Když pomineme nesportovní gesta Žovince, jehož gesta směrem ke vsetínským fanouškům po vyrovnávací trefě na 3:3 rozhodně nebyla hodna profesionálního sportovce (a kterými dost možná urazil hokejového Boha), byl asi největším zklamáním nezvládnutý závěr ze strany vsetínských hokejistů. Samozřejmě pohledem vsetínského fanouška. Ztratit v posledních dvou minutách dvougólový náskok by se opravdu stávat nemělo. Zejména branka na 2:3 mrzí, vsetínští totiž nedokázali vyhodit puk z vlastního pásma a poté navíc sami zastínili výhled svému gólmanovi. Ve zdánlivě beznadějné chvíli tak Jestřábi vykřesali nový plamen naděje a zkušení hráči následně ukázali, že v power-play umí být hodně silní. Použijeme-li fotbalovou terminologii, příslovečná Csaplárova past sklapla – naštěstí jen nakrátko. V dalších utkáních play-off by se však Valachům nemusely podobné výpadky vyplatit.

Zaujalo: zvýšená aktivita Jestřábů

To, co jsme v předchozím díle milníků předjímali, se naplnilo. Prostějovští odehráli druhý zápas série aktivněji. Mnohem aktivněji. Zatímco v úvodu prvního duelu se soustředili takřka výhradně na destrukci a odpalování puku, ve druhém zápase hráli od začátku to, co je jim mnohem bližší a co jim také více sluší. Na Valachy doslova vlétli a zaskočení domácí měli v úvodní pětiminutovce co dělat, aby uhájili bezbrankový stav. Povedlo se jim to především díky skvělému Šelepněvovi. Jestřábi každopádně ukázali velkou útočnou sílu a nic na tom nemění ani fakt, že jejich útočníkům to tam zatím nepadá.

Číslo dne: 113

Celých 113 minut dokázala defenzíva Vsetína držet v play-off čisté konto. Ve druhém zápase vyrobili Valaši výrazně více chyb než v tom první, bylo to však způsobeno především zvýšenou aktivitou a lepším napadáním Jestřábů. Celkově se však dá i tentokrát označit obranná hra VHK jako velmi kvalitní, navíc byla podpořena skvěle chytajícím brankářem. Ten v součtu se zápasy základní části inkasoval gól po dlouhých 154 minutách. Nutno dodat, že s inkasovanou brankou příliš dělat nemohl. Nahození od modré sice nebylo nikterak prudké, prolétlo však houštinou mnoha těl a zapadlo do horního růžku. Vsetínský gólman uviděl puk až v poslední chvíli a neměl šanci reagovat.

Ze statistik: úspěšnost vhazování

Téměř všechny statistické ukazatele druhého zápasu byly +/- vyrovnané. Až na jeden. Vyhraná vhazování. Dvě třetiny všech buly se staly kořistí vsetínských hokejistů. Rozdíl 66 versus 34 % je opravdu hodně výrazný. Přitom v základní části byli Jestřábi třetí nejlepší tým na vhazování s 55 % úspěšností, Vsetínu patřilo až 6. místo (51 %). Ve čtvrtfinále se však role obrátily. Lepší čísla měl VHK ROBE už v první zápase, v tom druhém pak přímo dominoval. Hned tři centři měli úspěšnost 70 a víc procent – Pitule 76 %, Šilhavý 72 %, Pechanec 70 %. A nadstandardně si vedl i Kucharczyk (56 %). U Prostějova se ani jeden hráč nedostal přes 50 %, velezkušený Divíšek vyhrál dokonce jen 7 z 24 vhazování. A platí jasná rovnice. Když nevyhraješ buly, nemáš puk, když nemáš puk, nemůžeš útočit. Tuto statistiku budou chtít Jestřábi do dalších zápasů série rozhodně zlepšit.

Následuje: série míří na Hanou

Za stavu 2:0 se série stěhuje do Prostějova. První utkání na jeho ledě se odehraje v úterý od 18:00. Cíl je jasný. Jestřábi potřebují vyhrát, aby se vrátili do série, jejich případná prohra by už totiž poslala Valachy jednou nohou do semifinále. Hanáky může utěšovat fakt, že v základní části VHK doma v obou zápasech porazili, byť jednou až díky vyrovnání v power-play a vítězné brance v prodloužení. Každopádně play-off je úplně jiná soutěž a dění na ledě tomu dozajista bude odpovídat.

Klíč k úspěchu: trpělivá hra a skvělý brankář

Brankáři jsou zatím největšími hvězdami obou týmů. Především jejich skvělé výkony jsou příčinou toho, že v sérii dvou ofenzivních týmů zatím příliš branek (vyjma závěru sobotního utkání) nepadá. Přitom šancí je k vidění spoustu. Náš hrubý výpočet velkých příležitostí ze sobotního zápasu se zastavil na poměru 17:15 pro Vsetín. Gólmani ale zatím čarují a především Šelepněv, s úspěšností zákroků přes 95 %, září. A nic na tom nemění ani smolné góly ze závěru třetí třetiny. Důležité bude též udržet koncentraci a pevné nervy. I Prostějovští po prvním zápase pochopili, že rozčilováním se ničemu neprospějí a v sobotu působili mnohem disciplinovaněji. A samozřejmě, hodně důležité bude také to, komu se povede vstřelit první branku.

Očekávání: Prostějov bude pod tlakem

Vsetín splnil „povinnost“ dvou domácích výher, do jestřábího hnízda tak může jet mnohem klidněji. Teď to budou Prostějovští, kdo musí, vždyť prohra v úterním zápase by pro ně znamenala takřka klinickou smrt. Hanáci tak budou pod velkým tlakem, což by mohla být výhoda pro ROBE. Na druhou stranu, povzbuzením pro Prostějovské může být fakt, že se jim v závěru druhého zápasu konečně podařilo prolomit střeleckou mizérii a odčarovat prokletí vsetínské svatyně. Pomůže jim to ve čtvrtfinále číslo tři?

Předzápasové novinky: Změní se jen barvy dresů?

Oba celky hrají v ustálených sestavách a ani před třetím utkáním se nedá očekávat, že by došlo k výraznějším změnám. Vsetín k tomu po dvou vítězstvím nemá žádný důvod a i Jestřábi předvedli v sobotu zlepšený výkon, ze kterého budou chtít vyjít i v úterním duelu. Změna se nedá očekávat ani v brankovištích, jak jsme již zmínili, gólmani jsou velkými oporami svých celků.