Vstupenky online
  80. narozeniny
Prodejna fanshopu je znovu otevřená dle standardní otevírací doby!

Na led vyjede sedm aktivních hokejistů, většina ostatních se věnuje hokeji

Dominik Tobola • 09.11.2014

31. března 1995 vypukly ve valašské metropoli nevídané oslavy. Tedy skoro před dvaceti lety. Od té doby proteklo jak v Bečvě, tak v Dřevnici mnoho vody a i její aktéři logicky zestárli o nějaký ten pátek. A protože drtivá většina se již aktivně nevěnuje herní hokejové činnosti, tak si pojďme ve stručnosti o současnosti tehdejších bavičů zaplněných tribun něco málo povědět.

AC ZPS Zlín

Brankáři

Pavel Maláč - Kryl záda zkušenému Jaroslavu Kamešovi, který později vybojoval kýžený titul se Vsetínem o pár let později. Kladenský rodák se ovšem kvůli své reprezentační úloze nemůže účastnit, a tak by ho měl zastoupit společně s Richardem Hrazdirou. Jihlavský rodák ukončil aktivní kariéru v roce 2011. Naposledy působil v druholigovém Benešově. Nyní se jeho chlebodárcem stala obchodní sféra.

Richard Hrazdira - Onu sezonu strávil střídavě jako dvojka či trojka, přičemž chodil vypomáhat do prvoligového Prostějova. V současné době je trenérem brankářů zlínského PSG. Jeho syn působí nově od letošní sezony ve vsetínském dresu druholigového áčka.

Obránci

Radim Tesařík - Vsetínský odchovanec a tehdejší mladý objev zlínských řad působil společně se smolařem Kowalczykem v první obranné řadě. Jeho kariéra je stále aktivní, v loňském ročníku se Zlínem stal mistrem ČR. Nyní si po ukončení spolupráce s PSG hledá nové angažmá.

Pavel Kowalczyk - Nechal kotouč v kaluži, což rozhodlo. Jinak to byl a stále je velmi spolehlivý a komplexní obránce. Jeho pohyby na ledě nyní mohou obdivovat fanoušci novozámeckých hokejistů. Loni pomohl středoslovenskému klubu k zisku primátu v nově vytvořené MOL lize, kterou hrají ještě rumunské a maďarské kluby.

Miloslav Gureň - Teprve devatenáctiletý obránce druhé řady onoho zlínského mužstva je také stále aktivním bruslařem. Poslední tři sezony působil střídavě ve Francii a Itálii, odkud se teď vrací a hledá si nové působiště.

Patrik Hučko - Zlínský odchovanec ukončil své hráčské kroky v roce 2013, kdy již při práci maséra v extraligovém týmu Zlína nastoupil k několika utkáním za Brumově-Bylnici v krajském přeboru. Hráčům PSG masérskou úlevu od bolesti poskytuje dodnes.

Jan Krajíček - 194 centimetrů vysoký zadák byl u jednoho významnějšího momentu finále. Ve druhém utkání na vsetínském ledě zahrál vysokou holí, puk poté našel Luboš Jenáček a rozhodl tak o srovnání stavu série na 1:1. Dnes žije v rodném Prostějově, kde trénuje dorostenecké kategorie a podniká.

Roman Kaňkovský - Další obránce z jihlavské líhně působil ve Zlíně společně se svým bratrem Petrem, který se ovšem jako jeden z mála omluvil. Jeho nynější kroky můžou vsetínští fanoušci sledovat poměrně v blízkosti. Je totiž hlavním trenérem brněnské Techniky.

Pavel Rajnoha - V té době jednadvacetiletý bek byl draftován jako celkově 150. v pořadí týmem Calgary Flames. Vsetínským fanouškům je znám svým působením při druholigové renesanci klubu. Nyní se živí v pojišťovnictví a v loňském ročníku hrál za Kroměříž v krajském přeboru.

Útočníci

Miroslav Okál - Ikona zlínského hokeje tehdy působila v první formaci. Kariéru ukončil v roce 2008 jako zlínský kapitán v nepříliš povedené sezoně, kdy modro-žlutí v play-out unikali barážovým starostem. Nyní se živí prodejem vína.

Petr Čajánek - Devatenáctiletý mladík s tváří šestnáctiletého. Tak přezdívali vycházející hvězdě českého hokeje v barvách beranů. Fanouškům netřeba více představovat jeho nynější činnost.

Juraj Jurík - Malý ale šikovný. Rodák ze slovenské Skalice platil za hbité křídlo. Vsetínským fanouškům taktéž známý, neboť z pozice hlavního kouče vedl Valachy po dva ročníky. Teď již třetí sezonu asistuje u vedení zlínského extraligového mančaftu.

Pavel Janků - Nejlepší střelec play-off. Jeden ze členů nezastavitelné a těžko bránitelné formace Janků - Štraub - Meluzín se ještě snaží udržet na ledové ploše jako aktivní hráč.

Josef Štraub - Po čas celé své kariéry provokatér. Výborný spoluhráč, o to nepříjemnější protivník, ovšem vynikající centr. Pověst u vsetínských fanoušků napravil svým působením při restartu v třetí nejvyšší soutěži. Nyní pracuje ve firmě Josefa Ondíka.

Roman Meluzín - Poslední člen onoho slavného útoku a mistr světa z Vídně roku 1996. Přijede, ale hrát s největší pravděpodobností nebude. Má totiž vleklé problémy se zádovým svalstvem. Působí jako trenér staršího dorostu v brněnské Kometě.

Martin Kotásek - Současný vedoucí mužstva PSG Zlín hrál hokej až do loňské sezony. I když už jen v krajském přeboru v dresu Kroměříže. Za šestnáct utkání stihl dát stejný počet gólů. Ve formě by tudíž měl být i teď.

Tomáš Němčický - Další z mladíků v tehdejším výběru Vladimíra Vůjtka. Nyní se živí jako obchodní zástupce ve firmě, která prodává víno.

Zdeněk Okál - Otec od současné opory zlínských mužských řad ukončil aktivní hokejové kroky již před dvanácti lety a nyní vlastní firmu, kterou řídí.

Zdeněk Sedlák - Stále aktivní hráč přerovského výběru, který také trénuje mládežníky ve Zlíně. Vsetínským fanouškům znám díky krátkodobému působení ještě v extraligové éře.

Roman Mejzlík - Člen třetího útoku v dnešním světě stále směřuje své kroky k hokeji a věnuje se především trénování mládežnického hokeje ve své rodné Třebíči. Na začátku letošní sezony se ujal juniorského výběru v první lize.

HC Dadák Vsetín

Brankáři

Roman Čechmánek - Tehdy jeden z největších brankářů Evropy byl pověstný nejen svými zákroky, ale také svou horlivou povahou. Tu dával znát útočníkům, jak jen to bylo možné. Později se stal oporou Philadelphie Flyers. Nyní působí ve vsetínské mládeži jako trenér brankářů a asistent trenéra u mladšího dorostu.

Ivo Pešat - Věčný náhrádník. Tak ho přezdívala média po čas vsetínské pohádky. Vždy hýřil dobrou náladou a úsměvem na rtu. V současné době se živí jako úspěšný prodejce vína.

Obránci

Antonín Stavjaňa - Velmi kvalitní zadák s přehledem a velmi dobrou střelou platil za nejlepšího. Nyní trénuje mužský výběr ve slovenské Nitře.
Pavel Augusta - Partner Stavjani v první obranné řadě již také nepůsobí v hokeji. Naposledy plnil úlohu maséra a kustoda v mužském výběru Vsetína, což už ale neplatí. Nyní se živí mimo hokejové prostředí.

Alexej Jaškin - Deníkem Sport vyhlášen jako nejúspěšnější cizinec v české extralize vůbec. Velmi kvalitní obránce s útočnými choutkami přijal své české angažmá za svůj druhý domov. Byl totiž společně se Stanislavem Pavelcem u jeho restartu. Nyní je sportovním ředitelem ve Slovanu Bratislava, jenž hraje KHL.

Stanislav Pavelec - Komplexní obránce s tvrdou střelou pochází z Opavy, jenže stejně jako jeho kolega z obrany přijal své valašské angažmá za své. Postavil si zde dům, pomohl vsetínskému klubu při jeho restartu v roce 2008 a nyní působí v městském zastupitelstvu. V předchozím volebním období byl místostarostou města.

Marek Tichý - Poctivý obránce třetí formace zažil se Vsetínem postup do první ligy a stejně tak i první titul. Svoji kariéru zakončil již před dvanácti lety ve Velké Bíteši. Nyní působí v rodném Brně jako policista.

Radek Měsíček - Tvrdý zadák se staral ve třetí obranné dvojici především o klid před Romanem Čehmánkem. Kariéru ukončil již v roce 1997 v tehdy ještě extraligové Opavě. V minulých letech se s hokejovým prostředím potkával celkem často. Prvně jako trenér mládeže v rodném Hradci Králové, následně pak jako kouč A-týmu Kutné Hory.

Jan Srdínko - Tehdy mladičký obránce získával zkušenosti, aby je pak mohl prodat v pozdějším pokračování vsetínské éry. V roce 2009 ukončil po angažmá ve Slovanu Bratislava kariéru. Současnou dobu tráví "Srdce", jak byl přezdíván, jako trenér. Naposledy působil jako hlavní kouč Benešova.

Tomáš Jakeš - Spolu se Srdínkem tvořil mladý pár, který se učil od zkušených. Nyní je "Kokyn" jediným aktivním hráčem Vsetína, který naskočí do utkání. Hraje třetí nejvyšší soutěž skupiny Západ v Moravských Budějovicích.

Útočníci

Michal Tomek - Vsetínský tomahawk. Tak se přezdívalo hbitému křídlu s velmi tvrdou a přesnou ranou, kterou většinou mířil z levého kruhu v přesilové hře. Jeden z hráčů, jenž na Vsetín přišel právě ze Zlína se již hokejem dnes nijak neživí.

Rostislav Vlach - Velezkušený centr udivoval vsetínské fanoušky mimořádným přehledem, téměř stoprocentní úspěšností na buly a také netradiční držením hole. Hrdina posledního okamžiku ve Zlíně totiž velmi rád pracoval pouze jednou rukou. Jeho současný život není třeba více představovat. Loni získal se Zlínem svůj první titul coby trenér.

Miroslav Barus - Jediný odchovanec Vsetína v tehdejším mužstvu se staral především o nejlepšího šutéra Pavla Janků. Jeho obětavost se mu vyplatila ve třetím důležitém utkání, kdy při zlínské powerplay uklidnil zelenožluté trefou přes celé kluziště do opuštěné klece beranů. V současné době je sportovním manažerem prvoligového Havlíčkova Brodu.

Zbyněk Mařák - Jedna z největších posil, která přišla ještě v polovině sezony, kdy mužstvo postupovalo do nejvyšší soutěže. Zlínský rodák pak vytvořil později útočný duet s Jiřím Dopitou. Nyní působí v hokeji jako trenér mládeže.

Tomáš Sršeň - Nesmírně talentovaný útočník, který diváky udivoval svým střeleckým apetitem a hlavně rozmanitostí svých brankových akcí. Drží dodnes platný rekord play-off české extraligy, kdy v semifinálovém utkání s Pardubicemi nasbíral celkem sedm bodů (5+2). V současné době zažívá "Vosa" trenérský přesun. Z prvoligového Prostějova se vrací do ostravské Poruby.

Martin Smeták - Bývalý extraligový rozhodčí, trenér florbalové Ostravy či taktéž ex-trenér ostravské Poruby, kde ho nahradil Tomáš Sršeň. Právě to je Martin Smeták, který mírnil dvoubodovým přísunem první finále, které Vsetín doma prohrál 3:6.

Roman Stantien - Populární "Bobo" zažil se Vsetínem v podstatě vše. První titul, s ním i další, pád na nejnižší místa a také nepřiliš šťastné období z roku 2007, kdy byli Valaši u stolu APK LH vyloučení z extraligy. V současném hokejovém světě se pohybuje v rodné Dukle Trenčín, kde trénuje juniory.

Luboš Jenáček - Nejlepší nováček sezony 1994/1995, hráč, který se postaral o vítězství ve druhém finálovém zápase a vsetínský srdcař. "Jack" asi není třeba vsetínskému fanouškovi vůbec představovat jeho nynější život.

Libor Forch - Taktéž současný činovník VHK Vsetín má na svědomí první titul, který byl oděn do zelenožlutých barev. Bez něj by se tahle akce nekonala. Je jedním ze strůjců tohoto nápadu.

Ivan Padělek - Odehrál pouhé čtyři utkání, přesto i jihlavskému odchovanci patří primát extraligy z roku 1995. Kariéru zakončil v roce 2011 v tehdy prvoligovém Táboře.

Radim Raděvič - Tvrdý útočník byl v roce 1994 jedním z účastníků výměny mezi Vsetínem a Olomoucí a stihl tak pouze šest utkání. Přesto je mistr, hlavně se podílel na postupu do nejvyšší soutěže.

Pavel Rohlík - Pardubický rodák byl součástí týmu a většinou čekal na svou šanci. V současné době působí v rodné východočeské metropoli jako trenér mládeže. V minulém roce vedl extraligovou juniorku týmu HC ČSOB.

Vlastimil Vajdák - Urputný zadák nepouštěl za svá záda mnoho útočníků. Kariéru dohrál v německých nižších soutěžích. Ukončil ji v roce 2001.

Omluvili se: Zlín - Jaroslav Hub, Martin Maškarinec, Petr Kaňkovský; Vsetín - Daniel Vrla, Antonín Stavjaňa, Miroslav Stavjaňa, Josef Beránek.