Nemáme kvalitní střelbu, upozorňuje na chyby Tomáš Ondračka

Helena Hegeďová • 15.02.2019

Po prohře 3:5, 12 menších trestech v utkání a dvou osobních desetiminutových se slova chvály hledala Tomáši Ondračkovi opravdu těžce. Na druhou stranu našel spoustu věcí, které by se měly do příštích zápasů vylepšit. „Vyloučení a nedisciplinovanost nás připravují o body pravidelně,“ upozorňuje na fakt, že to není první duel s velkým množstvím trestných minut, „oni jsou v podstatě vylučovaní pořád jedni a ti samí hráči…“ Další problémy pak vidí taky ve střelbě nebo přesilovkách.

Tomáši, byl jste na ledě hodně vidět. Jak se vám hrálo?
Hrálo se mi dobře. Byl jsem uvolněný, protože tady v té skupině víceméně o nic nejde. Byl jsem v pohodě, cítil jsem se výborně.

Jak byste zápas zhodnotil?
Vyloučení a nedisciplinovanost nás připravují o body pravidelně. V podstatě je to pořád dokola. Nedokážeme se poučit. Snad to bude tak, že až budeme v té skupině, kdy už opravdu o něco půjde, tak se začneme lépe koncentrovat a bude to lepší.

První branku jste ale inkasovali při vlastní přesilovce. Jak se to stalo?
To se občas prostě stane. Já jsem ten gól neviděl, ale občas to tak prostě je. I takové věci se stávají. Určitě tam byly nějaké chyby, které si třeba rozebereme na videu a poučíme se z nich.

Byla to branka z přečíslení dva na jednoho, kterých bylo v utkání víc. Dělalo vám to problémy?
Řekl bych, že ano. Obzvlášť tu první třetinu, tam těch přečíslení bylo hned několik. V šatně jsme si pak něco řekli a už to bylo lepší.

I vy jste ale měli pár takových šancí, co chybělo?
Chytal za ně dobrý gólman a naše zakončení není tak kvalitní, protože prostě trénujeme špatně. Víme to o sobě, ale nic s tím neděláme. Pak to tak vypadá.

Na konci první třetiny jste snížili, s čím jste tedy šli do té druhé?
Do druhé třetiny jsme šli s tím vyrovnat. Něco s tím výsledkem udělat, aby to nedopadlo třeba jako v zápase na Kometě.

Z čeho pramení vaše nedisciplinovanost?
Oni jsou v podstatě vylučovaní pořád jedni a ti samí hráči… nevím, asi se nedokážou poučit.

Bylo toto utkání vyhrocenější než některá jiná?
Určitě ano. Rozhodčí vylučoval za všechny zákroky, takže to to ještě umocnilo. Nepouštěl to, ale byl to jeho metr. My jsme se tomu měli přizpůsobit, což jsme neudělali. Naše chyba.

Jak se vám hrálo, když jste na začátku třetí třetiny stáhli náskok soupeře?
Dali jsme dva góly z přesilovky, čímž jsme si hodně pomohli. Předtím nám ty přesilovky nešly. Řekli jsme si, že musíme víc střílet a ano, bylo to potom lepší. Hráli jsme víc uvolněně. Na začátku třetiny jsme prohrávali o tři góly, takže jsme nemohli nic ztratit. Jenom získat. Škoda, že to nakonec nedopadlo.

Zmiňoval jste vaši nedisciplinovanost, ale soupeř na tom nebyl o moc lépe. Jak to, že jste nevyužili více přesilovek?
Málo střelby. V poslední době to strašně moc přehráváme. Předtím, když jsme na začátku sezóny začínali, tak nám to taky nešlo. Pak jsme najeli na určitý systém. Hráli jsme to jednoduše, stříleli jsme, dávali jsme góly. A teď zase moc kombinujeme, asi bude potřeba změna. Uvidíme, když tak něco vymyslíme v tréninku.

Jak se vám jevila obrana soupeře? Nebo jeho oslabení?
Měli hodně blokovaných střel, ale to spíš pramení z toho, jak my trénujeme. Nemáme kvalitní střelbu, nebo alespoň ne tak kvalitní, jako bychom ji mohli mít a myslím si, že je to škoda. Tak uvidíme co kluci příští rok. Jestli to teda bude tak, jak je ten systém nastavený, jak se trénuje jinde… uvidíme, jestli jim to otevře oči, nebo ne.

Když už mluvíte o střelbě, tak skórovat se vám nepodařilo ani v prodloužení. Jak to tam vypadalo?
Prodloužení nám jdou, ale dneska bohužel chybné střídání, ze kterého pramenilo vyloučení. Bohužel, je to tak. Tou přesilovkou nás přehráli. Bylo nás o jednoho méně a oni skórovali z dorážky, s tím se asi nedalo nic moc dělat.

Víte, kde byla chyba ve střídání? Co se tam vlastně stalo?
Nové pravidlo o územní výhodě. Náš hráč šel střídat prvníma vrátkama, druhý naskakoval druhýma, dostal přihrávku a už to bylo.

Čeká vás zápas se Salcburkem. Co bude důležité a čeho se vyvarovat?
Určitě bychom se měli vyvarovat zbytečných vyloučení. Hráli jsme u nich a víme, že přesilovky mají dobré. Jsou individuálně hodně šikovní a nesmíme jim kromě přesilovek dovolit taky přečíslení. Musíme hrát zodpovědně zezadu a disciplinovaně.