Nemůžeme být tolik vylučování, má jasno nová posila Vít Jonák

Jan Tajzler • 28.09.2017

Proti Havířovu se ve vsetínském dresu poprvé objevil Vít Jonák. Plzeňský odchovanec působil v posledních letech v extraligové Mladé Boleslavi či Liberci, ve WSM Lize nastupoval i za Benátky nad Jizerou. V Havířově byl Jonák zařazen do třetí formace a pomohl Valachům k prolomení série čtyř porážek. O důležitosti přesilovek v dnešním hokeji či prvních vzpomínkách na Vsetín jsme vedli řeč s novou akvizicí Valachů.

Vítku, vítejte ve Vsetíně. Jak byste zhodnotil svou premiéru ve vsetínském dresu?
Děkuji za přivítání. S Havířovem to byl velmi vyrovnaný zápas. Bojovalo se o každý metr ledu a utkání došlo až do prodloužení. Myslím si, že jsme do toho dali trošku víc než soupeř a štěstí se přiklonilo na naši stranu.

Jak se vůbec zrodil váš příchod do Vsetína?
Bylo to hodně narychlo, den před utkáním tady v Havířově. Musel jsem si v Klatovech sbalit věci a v úterý večer mezi desátou a jedenáctou jsem teprve dorazil do Vsetína. Ráno pak hned rozbruslení a hned nástup do rozjetého vlaku. Zatím jsme se dohodli na měsíční zkoušce a uvidíme, jak se zalíbím.

Proti Havířovu jste nastoupil v útoku s Lukášem Finsterlem a Adamem Hořanský, jak byste zhodnotil spolupráci v utkání?
Na to, že jsme spolu nikdy v životě nehráli, tak to nebylo špatné. Myslím, že jsou zde šikovní hráči a celkově hráči, kteří hrají v takové soutěži, musí být inteligentní a sednout si téměř s každým a odehrát kvalitní utkání.

Zatím jste svou kariéru strávil v Čechách, nastupoval jste za Liberec či Mladou Boleslav, v první lize za Benátky. Jak jste reagoval na to, že si nyní zahrajete na Moravě a zrovna za Vsetín?
Když to vezmu od začátku, tak v roce 1998 hrál můj táta finále za Vítkovice proti Vsetínu, vůbec by mě nenapadlo, že bych si někdy za Vsetín mohl zahrát. Ale byl jsem natěšený, vím, že Vsetín má parádní fanoušky a to se dnes potvrdilo, vytvořili zde parádní atmosféru, hráči se v takové kulise hraje úplně jinak a pro mě je to příjemná změna.

Před vaším příchodem měl Vsetín na kontě už čtyři prohry v řadě. Dnes bylo vidět při hře 5 na 5, že chcete sérii zlomit a zvítězit, přesto vás znovu srážela zbytečná vyloučení.
No právě, my jsme ani ve hře pět na pět moc nehráli a neměli moc příležitost se do toho dostat a rozbalit. Většinou jsme hráli v oslabení, sem tam přesilovku. Určitě si však nemůžeme dovolit být takhle vylučování, proti Budějovicím nebo silnějším soupeřům se to však nemusí vyplatit, v takovém případě nebudeme mít šanci v zápase zvítězit.

V prodloužení vaší brance předcházela obrovská příležitost Havířova, vy jste zrovna byl v tom okamžiku na ledě.
Kluci to měli za brankou dva na jednoho, myslel jsem si, že to podrží a šel jsem střídat, protože jsem měl toho už plné brýle. Pak se najednou otočím na střídačce a vidím, jak nám tam hráč střílí osamocený na brankáře. Naštěstí neproměnil a zafungovalo pořekadlo nedáš, dostaneš. Jarda (pozn. redakce Jaroslav Markovič) to nakopl, dostal to na modrou a zaplať pánbůh, že to proměnil.

Vsetín měl před dnešním utkáním také problém s efektivitou v početních výhodách, byli jste dnes od trenérů často upozorňování na důležitost početních výhod.
Je to tak všude, trenéři kladou důraz na využívání přesilovek. Přesilovky jsou alfa omega dnešního hokeje. Když nedáte branky v přesilovkách, tak těžko můžete pomýšlet na vítězství. Je jedno, jaká je část sezony, jsou stěžejní pořád a dobrý tým by měl držet vysokou úspěšnost v přesilovkách. Věřím, že budou naší výhodou a díky nim budeme utkání překlápět v náš prospěch.

V sobotu vás čeká domácí premiéra proti velkému favoritovi z Českých Budějovic, jaké očekáváte utkání?
Musíme hrát zodpovědně, bojovat jako v utkání s Havířovem. Hlavně se tedy musíme vyvarovat zbytečných vyloučení, věřím ve skvělou kulisu, která bude na naší straně. S fanoušky v zádech můžeme porazit kohokoliv, já osobně se moc na premiéru na Lapači těším.