Vstupenky online

PROSINEC V A-TÝMU: Jednání pokračují, výsledky v nedohlednu

Václav Trávníček • 11.12.2007

V s e t í n - Půl roku. Přesně taková doba uběhla minulý týden ve čtvrtek od chvíle, kdy byl Vsetín vyloučen z hokejové extraligy. Co se za tu dobu změnilo? Jak vypadá současná situace? K zodpovězení těchto otázek jsme přizvali několik zainteresovaných osob, o budoucnosti někdejší bašty českého hokeje však nemá jasno nikdo. „V tuto chvíli nemohu být s ohledem na probíhající diskuze konkrétnější,“ řekl oficiálním stránkám klubu vsetínský místostarosta Lubomír Gajdůšek. Jisté je jedno: Vedle fanoušků na absenci seniorské soutěže doplácejí především mládežnické týmy. A více, než by se na první pohled zdálo.

UVNITŘ: ROZHOVOR S MÍSTOSTAROSTOU GAJDŮŠKEM

Své o tom ví třeba Josef Turek, trenér loňských juniorských mistrů a nyní kouč dorostu. „Situace ve Vsetíně je bez mužů složitá,“ říká. „Hráči nám chtějí odcházet do jiných klubů. Ať už teď při přestupních termínech nebo příští rok po sezóně. Záchranná brzda pro odliv hráčů může být dvojí. Buď se sežene seniorská soutěž nebo se hráči budou muset nějakým způsobem do dubna přesvědčit, že hrát za Vsetín má do budoucna perspektivu. Pokud je přesvědčíme až někdy v srpnu, zbude z nich půlka.“ Odliv hráčů je na spadnutí prakticky každý den, do situace totiž zasahují i rodiče hráčů. „Je těžké je přesvědčit i na příští rok. Oni svým dětem říkají: Ty tady uděláš super sezónu a když tu nejsou muži, stejně odejdeš. Tak běž rovnou, udělej super sezónu v novém působišti a tam se nech dát do můžu. Každý týden se přijde ptát nějaký rodič co bude s hokejem, že četl v Jalovci něco o konkurzu a tak dále. Já vůbec nevím, jak situace vypadá. Ale u nás všechno funguje, máme peníze, jezdíme normálně na zápasy,“ krčí rameny.

Ještě horší situace je ve starších juniorech. V důsledku ztráty seniorské soutěže odešla řada hráčů v čele s Danielem Vrdlovcem, nejnovější ztrátou je odchod „dvojčat“ Martina Podešvy s Erikem Hrňou do Třince. „Pro juniory je to velká škoda, byli na ledě nejlepší a dělali si tam v podstatě co chtěli,“ glosuje situaci Turek, jenž s oběma hráči vybojoval na jaře mistrovský titul. Jeho obhajoba se nyní zdá být až pohádkově nereálná - vsetínská juniorka se topí v sérii porážek, naposledy naplno bodovala 17. listopadu. Teď to budou mít svěřenci nového trenéra Tabary ještě těžší. Bez „dvojčat“ je totiž síla juniorů poloviční a navíc - možnost dalšího odlivu hráčů se nedá vyvrátit. Ti kvalitnější mají totiž ambice hrát nejvyšší soutěž za seniory. A to se jim ve Vsetíně nyní nepovede. Že se vsetínská mládežnická základna pomalu rozsypává, ukazují i nábory do přípravek. „O vsetínský hokej je mezi nejmenšími dětmi stále menší zájem,“ láteří asistent Radim Ostrčil, mající na starosti osmé třídy.

Majoritní akcionář chce zimní stadion jedině bezplatně

Je zřejmé, že pro záchranu hokeje ve Vsetíně je nutné co nejdříve sehnat licenci na některou ze seniorských soutěží. Radní k tomuto tématu mlží, nicméně ledy se pohnuly alespoň v kauze převodu zimního stadionu na město. Jednání mezi vsetínskou radnicí a jeho majiteli – společností ZETEX – se zdají být ve vrcholné fázi. Zastupitelé nyní přišli s návrhem, že stadion pod svá křídla převezmou za stejnou cenu, za jakou jej společnost ZETEX před lety nabyla - tedy bezplatně. V opačném případě se prý zbavují zodpovědnosti za vsetínský hokej, což má být reakce na přemrštěné požadavky ZETEXu. „Podmínkou převodu zimního stadionu do majetku města Vsetín je příspěvek města na rekonstrukci sportovní haly na Lapači ve výši 7,2 milionů korun a po dobu 15 let smluvně potvrzený příspěvek na provoz sportovní haly ve výši 600 tisíc korun ročně upravený o inflaci,“ stojí v dopise podepsaném Josefem Goldefusem, předsedou TJ Zbrojovka Vsetín, která společnost vlastní.

Podle tiskové mluvčí radnice Evy Stejskalové z dopisu navíc vyplývá, že ani po splnění těchto podmínek není jasné, že jsou tyto požadavky konečné a nebudou ze strany majitele navyšovány. Požadavky ZETEXu tedy na městském úřadě vyvolaly vlnu nevole. „To snad ani nemyslí vážně. Vždyť ten stadion je v dezolátním stavu a potřebuje milionové investice. ZETEX do něj po celou dobu vůbec neinvestoval,“ kroutil hlavou Jiří Haas. Podobně hovořili i další. „Stadion lze v současné době označit za brownfield. I když to dostaneme zadarmo, je to pro nás danajský dar,“ poznamenal místostarosta Lubomír Gajdušek. Starostka Othová šla ještě dál. „Tuto nabídku prostě nebudeme akceptovat,“ prohlásila. „Městský rozpočet přeci nebude sanovat něčí nevydařené aktivity,“ dodala.

Tímto stanoviskem radnice dala najevo, že o jiných podmínkách nehodlá uvažovat. Buďto se ZETEX rozhodne akceptovat nabídku města nebo mu rozpadající se stadion zůstane na krku. To „Jednání není možné vést donekonečna. Ať si jej tedy nechají, ale se vší zodpovědností,“ poznamenal místostarosta Jaromír Kudlík. „My jsme byli ochotni přistoupit na nabídku, která měla činit maximálně šest milionů korun, přičemž prostředky by byly použity na rekonstrukci haly na Lapači. S navýšením požadavků jsme ale změnili názor a veškerá odpovědnost za budoucnost zimního stadionu a potažmo mládežnický, ale i seniorský hokej teď leží na společnosti ZETEX,“ uzavřela starostka Othová. Co to znamená? Jestliže by Město přestalo přispívat na energie, mládežnickému hokeji by to zřejmě definitivně zlomilo vaz. Reakce ZETEXu vzkaz radních tedy bude klíčová.

Na řešení současné situace jsou podle důvěrných informací na radnici dva názorové proudy. Ten první předpokládá řešení krize tzv. revitalizací. Ta by však mohla nastat jedině tehdy, když by byl stadion v rukou města, jež by do klubu nalilo novou várku peněz a oddlužilo by tak Vsetínskou hokejovou. Druhý názor na řešení nastalé situace je podání konkurzu. O co jde? Dluhy hokejového klubu by byly zaplaceny prodejem jeho majetku. Poté by se za značkou Vsetínská hokejová udělala tlustá čára. Tato možnost by však neohrozila chod mládeže, kterou zastřešuje občanské sdružení HC Vsetín. Chtěl - li by však někdy vsetínský klub nastoupit do některé ze seniorských soutěží, muselo by dojít k založení zcela nové společnosti.

Gajdůšek: Nevím o tom, že bychom si lhali do kapsy

Pro objasnění současné situace a kroků, které vsetínská radnice podniká, jsme požádali místostarostu Lubomíra Gajdůška. Nicméně ani tento rozhovor, vedený přes e-mail, některé palčivé otázky nezodpověděl.

Pane místostarosto, jak vypadá současná situace ve vsetínském hokeji?
Myslím, že se všeobecně ví, že v současné době Vsetín nehraje seniorskou soutěž, ale ostatní mládežnické soutěže ano.

Vsetín ztratil extraligu v létě. Od té doby proběhlo několik tahanic (arbitráž, žádost o zastavení extraligy), jež daly zapravdu APK, která Vsetín vyloučila. Jste stále přesvědčen o tom, že byl Vsetín vyloučen nespravedlivě?
Ano, jsem. A nejen já.

Část veřejnosti chápe proces ztráty extraligy (nesprávně složená sedmimilionová garance na extraligu, zpackaný pokus o zastavení extraligy) jako projev amatérismu Města. Nestaví vás to do špatného světla?
Pokud to někdo takto chápe, tak zřejmě neměl dostatek informací. Stejnou garanci měl například Třinec. Pokud jde o návrhy předběžného opatření, žádné zastavení extraligy jsme nepožadovali, pouze jsme žádali o zařazení do soutěže.

Během léta se objevila možnost na odkupu druhé ligy a dokonce se objevily informace o tom, že byla k dispozici licence na první ligu. Proč Vsetín těchto možností nevyužil?
Na takový odkup a dohodu musí být dvě strany.

V současné době nehraje šestinásobný mistr ani krajský přebor. Není to škoda?
Je obecně škoda, že ve Vsetíně chybí seniorská soutěž. Je otázka, zda by to měl být zrovna krajský přebor.

Uvědomuje si Město, jakožto majoritní akcionář klubu, že absence seniorské soutěže má obrovský vliv na mládežnický hokej?
Kdyby si město neuvědomovalo důležitost těchto vazeb, nikdy by před lety do vsetínského hokeje nevstupovalo. Tehdy jsme ale počítali s tím, že jde pouze o dočasné řešení.

Jaké konkrétní kroky dělá Město proto, aby se do Vsetína vrátila seniorská soutěž?
Samozřejmě těch kroků, které činíme v souvislosti s návratem seniorského hokeje na Vsetín, je spousta – počínaje jednáním o převzetí zimního stadionu a konče jednáním o seniorské soutěži. Bohužel, v tuto chvíli nemohu být s ohledem na probíhající diskuze konkrétnější.

V posledních letech, kdy Vsetín hrál extraligu, byla jeho finanční situace velmi špatná. Můžete garantovat, že – pokud by se ve Vsetíně znovu objevila seniorská soutěž – by byla finanční situace lepší?
V životě těžko můžete něco garantovat na sto procent. Nicméně, jsem životní optimista, a proto jsem přesvědčen, že když už se nám podaří seniorskou soutěž na Vsetín vrátit, pak jedině za předpokladu jejího finančního zajištění.

Reprezentační trenér Hadamczik před nedávnem prohlásil: „Extraliga patří do velkých měst. Když si někdo lže do kapsy, dopadne tak, jako Vsetín“. Co vy na to?
Litvínov je menší než Vsetín. Nevím o tom, že by si někdo na Vsetíně „lhal do kapsy“ a také nevím, zda má pan Hadamczik informace o finanční situaci v jiných klubech. Třeba právě i ve velkých městech.

banner pod článkem