Remízový král ze Vsetína přijede do Českých Budějovic

Jan Hrbáček • 19.11.2005

V s e t í n - Šest kol neporažený Vsetín narazí ve 24. kole Tipsport extraligy na letošního nováčka z Českých Budějovic. Valaši i po reprezentační přestávce pokračují ve slušných výkonech, podtržených nárůstem bodů na současných 11. Ztráta na předposlední Litvínov je ovšem stále více než propastná. Nyní se zvýšila díky vítězství Severočechů už na čtrnáct bodů. Vsetínští naopak v minulém kole pouze remizovali s Karlovými Vary 2:2. Podle trenéra Rostislava Vlacha proto potřebuje tým začít vyhrávat. „V takovém systému, kdy za vítězství jsou 3 body, je pro nás remíza v současné situaci ztrátou.“

Ze vsetínské kabiny: Bude Altrichter?

Vsetínu budou chybět pro zranění obránce Josef Hrabal, jenž se podrobil operaci tricepsu, a útočníci Ondřej Hruška s Petrem Sakrajdou, kteří by měli začít trénovat až v pondělí. Richard Bauer si odpykává svůj třízápasový distanc. Brankář Martin Altrichter v minulém utkání sice na soupisce byl, ale pouze jako dvojka, protože problémy s třísly mu ještě nedovolily plnou zápasovou zátěž. Jestli se v neděli postaví do branky je i tentokrát nejisté. Za Vsetín se v pátek představily dvě nové posily, nadějný ruský mladík Anton Ponomarev a zkušený Pavel Augusta. Oba do herní koncepce týmu zapadli bez větších problémů.

HC České Budějovice: Prozatímní 6. místo je úspěch

Kdo by čekal, že se České Budějovice po loňském postupu tak rychle zadaptují v nové soutěži a po 23. kolech budou figurovat na šestém místě tabulky. Je to nad míru očekávání, ale na druhou stranu, hráčský kádr je kvalitní a tomuto umístění odpovídá. Vstup do sezóny se povedl, ze sedmnácti utkání jich Jihočeši sedm vyhráli, osm remizovali a pouze dvě prohráli, shodou okolností s oběma pražskými S (se Spartou 2:7, se Slavií 2:3). Pak ovšem přišla zranění několika klíčových hráčů a najednou tu byla série čtyř porážek. Šťastné vítězství nad Karlovými Vary 3:2 v prodloužení a následné vítězství 4:1 nad předposledním Litvínovem trochu zahnaly chmurné myšlenky z předchozích proher. Poslední utkání se však znovu nepovedlo. V přímém televizním přenosu neuspěli Budějovičtí na ledě Liberce a podlehli těsně 1:2.

Produktivita: Brabenec, Šimánek, Hudec a Gřegořek

Statistikám vévodí bývalí hráči Vsetína. Vedoucí muž bodování, útočník Viktor Hübl s patnácti body (7+8) sice na Valašsku nikdy nehrál, ale co se týče situace za ním, no posuďte sami. Kamil Brabenec je druhý se čtrnácti body (7+7). Za ním jsou Jiří Šimánek s dvanácti (5+7) a Michal Hudec s jedenácti (4+7). Nejproduktivnějším obráncem je také bývalý vsetínský hráč. Petr Gřegořek, který působil na Valašsku právě v minulé sezóně, se rozehrál k výborným výkonům. Ve 23 utkáních nasbíral jedenáct bodů (5+6) a také v tabulce +/- mu patří prvenství s +5 body. Jasnou brankářskou jedničkou je zkušený Roman Turek, který má procentuální úspěšnost zásahů 92,49% a průměr branky na zápas 2,15. Záda mu zdatně kryje mladík Jan Chábera (93,54% a 1,79).

Duel č.1 - Hosté si v klidu odvezli tři body

Do branky Jihočechů se poprvé v sezóně postavil brankář Roman Turek, do domácí svatyně nastoupil Lukáš Plšek. Duel nepřinesl nijak záživný hokej. O výsledku utkání rozhodl nástup hostů do závěrečné třetiny, ve které Vsetínu odskočili na rozdíl tří branek. O dva důležité budějovické góly se postarali bývalí vsetínští hokejisté Kamil Brabenec a Petr Gřegořek. Na Lapači se však představili i Michal Hudec, Tomáš Vak, Ondřej Veselý, Jiří Šimánek a Ivo Kotaška.

Vsetínská hokejová a.s. - HC České Budějovice 2 : 4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky:
31. Tomík (Demel, Hruška R.), 52. Květoň (Štefanka, Ivan) - 7. Kotrla (Vak), 27. Brabenec (Kopecký), 44. Gřegořek (Hudec), 47 Kotaška (Šimánek, Hübl).

Z kroniky zápasů Vsetína s Českými Budějovicemi

Vsetín se s tímto týmem utkal v historii Play-off celkem třikrát. V cestě za tituly však pokaždé vyhrál, ať už to bylo v semifinále 1995 a 1996 nebo ve čtvrtfinále roku 2000. V loňské sezóně se oba týmy potkat nemohly, Vsetín hrál extraligu, Budějovičtí 1.ligu.

Semifinále 1995: Vsetín - České Budějovice 3:0 (3:1, 3:2, 4:2)
Semifinále 1996: Vsetín - České Budějovice 4:0 (4:0, 5:2, 3:2, 4:1)
Čtvrtfinále 2000: Vsetín - České Budějovice 3:0 (3:0, 6:3, 3:0)

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Altrichter? (Hovi) - Luža, Kučný, Horák, Ponomarev, Augusta, Bolf, Zapletal - Valko, Stantien, Demel - Janků, Steiner, Jenáček - Květoň, R. Hruška, Rob - Dubec, Bacul, Gorev - Duba.

České Budějovice: Turek - Gřegořek, Kotaška, Kutlák, Harant, Vydarený, Posmyk, Jindra - Brabenec, Vak, Hudec - Sailer, Hübl, Šimánek - Hřebejk, Krátoška, Veselý - Kotrla, M. Hanzal, Kopecký - Gulaš.