Reprezentační kempy jsou skvělá příležitost, hlásí Jakub Málek. Pozvánku nečekal

Alena Ryšavá • 15.02.2021

V dosavadním průběhu Chance ligy odchytal jedenáct utkání a pětkrát dovedl tým k vítězství, z toho jednou v prodloužení. Uplynulý týden pak vsetínský brankář Jakub Málek obdržel pozvánku na kemp reprezentační dvacítky, který se uskutečnil od středy do soboty ve Vyškově. „Člověk se dostane mezi nejlepší hráče své kategorie a vidí, v čem se má ještě zlepšovat nebo naopak, v čem je napřed.,“ vrací se ke spojení s národním mužstvem. Jaké dojmy si z kempu osmnáctiletý gólman odnesl?

Když vám přišla reprezentační pozvánka, byl jste překvapený, nebo jste ji už tak trochu čekal? Přece jen dostáváte v brankovišti nejvíce prostoru ze všech juniorů v Chance lize a vaše úspěšnost přesahuje 90 procent…
Ne, pozvánku jsem opravdu nečekal. Byl jsem moc překvapený. Za všechny reprezentační kempy, kterých se můžu účastnit, jsem rád, protože je to skvělá příležitost. Člověk se dostane mezi nejlepší hráče své kategorie a vidí, v čem se má ještě zlepšovat nebo naopak, v čem je napřed.

Jaký byl celkový program a náplň kempu?
Kemp začal už v úterý 9. února, ale to jsme se pouze setkali a následovala večeře. Oficiální program odstartoval až ve středu. To nás čekaly dva tréninky na ledě doplněné suchou přípravou. Ve čtvrtek jsme trénovali pouze dopoledne, odpoledne jsme odehráli přípravné utkání proti reprezentaci do 18 let. V pátek jsme měli opět stejný program jako ve středu, tudíž dvě tréninkové jednotky na ledě a off-ice. V sobotu 13. února nás čekal pouze ranní trénink, a tím byla celá akce ukončena.

Kromě tréninkových jednotek jste si, jak jste již zmínil, ve čtvrtek zahráli přípravné utkání proti mladší reprezentační kategorii. Jak zápas hodnotíte, dostal jste v něm příležitost?
Utkání mě překvapilo svou rychlostí. Osmnáctka byla velmi aktivní, určitě to nebylo tak, že by na nás výrazně ztráceli. Překvapilo mě to, protože jsem si myslel, že mezi reprezentačními kategoriemi bude větší rozdíl. Hra byla nejvyrovnanější hlavně v první třetině, kdy jsme byli plní sil, poté se tempo zpomalovalo a byla čím dál tím více vidět zkušenost naší kategorie. Ve třetí třetině jsme dali dva tečované góly, které zápas rozhodly. Já jsem v zápase šanci dostal. Odchytal jsem polovinu utkání a neinkasoval jsem, takže jsem se svým výkonem spokojený.

Na tento sraz byli kromě vás nominováni i brankáři Oldřich Cichoň a Pavel Čajan, pro tuto kategorii je ale v záloze ještě mnoho dalších gólmanů. Jak vnímáte konkurenci?
V mé kategorii, ostatně jako v každém reprezentačním výběru, je velká konkurence. Samozřejmě ji vnímám, ale příliš se na ni nesoustředím. Je potřeba o konkurenci vědět, ale příliš se neohlížet na ostatní. Nejdůležitější je pro mě můj výkon.

Kempu se zúčastnilo také mnoho ostrostřelců, kdo z hráčů nové U20 má dle vás nejnebezpečnější střelu?
Nejnebezpečnější střelu má rozhodně Pavel Novák, umí to nádherně trefit.

Co je podle vašeho názoru největší benefit pozvánky do reprezentace, co je pro vás to nejcennější, co si z akce odnášíte?
Asi bych nic specifického nevyzdvihl. Šlo vesměs o klasické tréninky na ledě i na suchu. Tréninkové jednotky byly náročné a přínosné, ale nebyly asi něčím vyloženě originální.

Šlo o první sraz nové dvacítky, mistrovství světa je ještě daleko, ale uvažujete už nad tím, že byste právě vy mohl být jedním z trojice brankářů, která letos v prosinci odletí do Edmontonu?
Abych byl upřímný, tak nad tím moc neuvažuji. Je lepší se na to nesoustředit a příliš o tom nepřemýšlet. Budu se koncentrovat sám na sebe a své výkony, pokud to má přijít, tak to přijde. Samozřejmě bych za to byl moc rád. A o šanci rozhodně budu svými výkony bojovat.

Foto: Martin Voltr, hokej.cz