Sezóna startuje, Valaši vyrukují proti Slavii s Čechmánkem v brance

Aleš Koňařík • 16.09.2004

V s e t í n – Předloňský vítěz ligy a loňský vicemistr Slavia Praha, to je vsetínské menu na úvod sezóny, která díky výluce NHL slibuje být nejlepší podívanou za posledních několik let. Důvod, proč zamířit v pátek na Lapač, je kromě atraktivního soupeře zřejmý – po čtyřech letech nastoupí k extraligovému utkání brankář Roman Čechmánek. Vsetín kromě něj vyjede proti soupeři s oběmi zámořskými posilami, Rostislavem Kleslou a Branko Radivojevičem.

Změny v mužstvu Slavie: Návrat polepšeného rebela

Slavia získala patrně nejvýraznější posilu v podobě navrátilce Radka Dudy, který ukončil své angažmá v ruské Kazani. Fanoušky milovaný i nenáviděný útočník se prý během svého ruského vyhnanství zklidnil, během 41 zápasů za Kazaň nastřádal pouhých 60 trestných minut. Do Prahy dále zamířil obránce Boris Žabka, který přestoupil Třince, ve Slavii natrvalo zakotvil i Aleš Krátoška a z Karlových Varů se vrátil odchovanec Petr Jaroš. Slávistický dres už naopak nebudou oblékat útočníci Jakub Klepiš (Washington), Petr Míka (K.Vary), Marek Ivan (ukončil hostování), brankář Lukáš Hronek (Jihlava) a obránce Jiří Kuntoš, který ukončil aktivní kariéru.

Během přípravy se loni druhému nejlepšímu týmu extraligy příliš nevedlo. Ve 13 zápasech dokázala Slavia zvítězit pouze třikrát a jakoby nemohla najít vyloženého střelce. Nejlépe na tom byl Aleš Krátoška ze čtyřmi brankami, celkem jich tým nastřílel 32 a 43 inkasoval. Ovšem ani loni neměli Pražané začátek soutěže dvakrát oslnivý a své kvality prokázali především v závěru soutěže. K favoritům budou jistě patřit i letos, k čemuž by jim měly dopomoci útočné hvězdy z NHL.

Zámořské posily

Za nejvýraznější se dá označit útočník Žigmund Pálffy, který v zámoří sdílí s Romanem Čechmánkem jednu šatnu týmu L.A.Kings. Jeden z nejlepších Slováků v NHL strávil v zámoří již 10 sezón, polovinu z toho jako hráč N.Y.Islanders. Loni Pálffy skvěle odstartoval sezónu, ale vinou zranění odehrál pouhých 35 zápasů, ve kterých stihl nastřílet 16 branek a přidat 25 asistencí. Neobjevil se ani ve slovenském reprezentačním týmu, který propadl na Světovém poháru.

Jeho klubový spoluhráč, centr Jozef Stümpel, naopak ve výběru trenéra Jána Filce nechyběl. Během své zámořské kariéry pendluje pouze mezi týmy Bostonu a L.A.Kings, pouze v roce 2000 si na 9 zápasů odskočil do Slovanu Bratislava.

Vedle dvou slovenských es oblékne slávistický dres útočník Josef Vašíček, dvaadvacetiletý urostlý centr Caroliny Hurricanes, který reprezentoval Česko na Světovém poháru. Vašíček v roce 2000 vybojoval na juniorském mistrovství světa zlato a o dva roky později se s Carolinou probojoval do finále Stanely Cupu.

Událost léta: Odchod z ráje do Sazka arény

Slavia po mnoha letech opouští malý stadion v Edenu a přesouvá se do nejmodernější evropské haly, Sazka arény. Zde již Slavia sehrála dva finálové duely se Zlínem a z obou odešla poražena. Není divu, že slávističtí fanoušci pak svému novému stánku začali v parafrázi na reklamní slogan propagující novou halu trochu kysele přezdívat „chrám, zasvěcený prohrám.“ Nakolik se na tomto výsledku podepsala náhlá změna prostředí a nakolik bude Slavii letos nápomocno úzké hřiště zámořských parametrů, to ukáže čas. Není jistě bez zajímavosti, že historicky první extraligovou branku vstřelil v Sazka aréně Rostislav Vlach.

Vsetín vs. Slavia 2003/04

10.kolo Slavia – Vsetín 5:2
Branky: 2. Sup (D. Hruška, J. Beránek), 17. M. Kopecký (Jaroš, Droppa), 32. Sup (J. Beránek), 47. Sup (D. Hruška, J. Novák), 60. J. Beránek (Sup) - 19. Kuboš (J. Hašek, Stantien), 25. Demel (Štraub, Dubec).

23.kolo Vsetín – Slavia 2:4
Branky: 4. Beránek (Hruška, Novák), 25.Sup (Jaroš, Kopecký), 57.Dlouhý (Martinec) - 26.Demel (Pavliš, Hudec), 52.Demel (Hudec, Pavliš).

36.kolo Slavia – Vsetín 4:5
Branky: 2. Sup (Kuntoš, J. Beránek), 3. Kolařík (Kropáč, Antoš), 25. Sup (J. Beránek, P. Kadlec), 41. D. Hruška (Sup) - 4. Pavliš (Šebesta), 7. Kuboš (Hudec), 19. Dubec (Jaškin, Demel), 38. Demel (Kuboš), 47. Sochorek.

49.kolo Vsetín – Slavia 3:1
Branky: 8. Jaškin (Štraub, Vak), 18. Jaškin (Demel, Stantien), 22. Sedlák (Hudec, Štraub) - 33. Dlouhý (Krátoška).

Okem odborníka: Jan Neliba o zápase se Slavií

„Pokud nebude zraněný či nemocný, nastoupí proti Slavii Roman Čechmánek. Počítáme s ním a věříme, že jeho přítomnost dodá mužstvu sebevědomí. Zápas se Slavií bude těžký, my ale proti loňskému finalistovi nemáme co ztratit. Očekáváme velkou návštěvu, což by mělo hráče ještě víc motivovat. Zápas bude zajímavější i díky přítomnosti Pálffyho a Stümpela, spoluhráčů Romana Čechmánka. S Romanem se určitě poradíme, jak na tyto útočníky hrát. Kolena se nám z nich určitě nerozklepou.“

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Čechmánek – Jaškin, Frolo, Kowalczyk, Gřegořek, Klesla, Němec – Zadina, Vlach, Demel – Brabenec, Pavliš, Selingr – Radivojevič, Vak, Stantien – Dubec, Kovář, Hruška.

Slavia: Franěk - Kadlec, Kučera, J.Novák, Kolařík, Žabka, Graňák, Klouček, Pojkar - D.Hruška, Beránek, Antoš - Pálffy, Stümpel, Sup - Duda, Vašíček, Tomica - Vondrka, Krátoška (Kopecký), Dlouhý