Startují odvety, první čeká Valachy na ledě Šumperku

Jan Tajzler • 21.10.2022

Chance liga vstoupí v sobotu do druhé čtvrtiny základní části. Vsetín se vydá na led šumperských Draků, kde bude usilovat o první říjnovou výhru z ledu soupeře. Draci sice nedokázali svou výkonnost stabilizovat, ale body pravidelně sbírají a i díky tomu se drží na dostřel ostatním konkurentům. Na severu Moravy tak Vsacany čeká další tuhá bitva o body do vyrovnané tabulky.

Draky sráží defenzíva

Sedm porážek a pět vítězství - to je bilance Draků po první odehrané čtvrtině základní části. Šumperk nijak neoslňuje, ale také vůbec nezaostává. Draci dokáží pravidelně sbírat body, v posledních pěti utkání jich získali na své konto šest a jsou tak v lepší formě než jejich sobotní sok ze Vsetína. Tým z podhůří Jeseníků se sice nachází až na 13. místě, ale ve vyrovnané tabulce Chance ligy se může vše po každém zápase změnit, na postupovou desítku momentálně ztrácejí v Šumperku pouze tři body. Zatím se nestalo, že by Šumperk prohrál či naopak vyhrál více než dvě utkání v řadě. Drakům to ale hrozí v sobotu, neboť středeční duel proti Pardubicím ztratili v samostatných nájezdech (2:3) a před tím nechali všechny body ostravské Porubě (2:5).

Co se týče útočné činnosti, pak jsou na tom Draci dokonce lépe než Valaši, vstřelili už 35 branek, co je však alarmující, to je počet inkasovaných branek šumperského mužstva, momentálně jich obdrželo rovných 50, což je nejhorší výsledek v rámci soutěže, jen pro srovnání, Vsetín inkasoval 26 branek tedy téměř o polovinu méně.

Útok dle očekávání táhne šumperský odchovanec a prvoligová osobnost Lukáš Žalčík, s počtem 7 vstřelených branek se znovu řadí mezi elitní střelce. Tím nejproduktivnějším mužem v sestavě Draků je však letní posila David Bartoš a s bilancí (5+9) se vleze mezi nejproduktivnější pětici Chance ligy. Daří se i další letní posile Jiřímu Průžkovi (4+8). Z obránců pak umí útočnou činnost výrazně podpořit Tomáš Drtil (4+5).

Šumperk sice inkasoval nejvíce branek ze všech týmů Chance ligy, ale vinit za to brankáře by nebylo fér. Vždyť Petr Hamalčík má na svém kontě nejvíce zákroků ze vše maskovaných mužů soutěže, momentálně je to 330 zlikvidovaných střel soupeřů a s bilancí úspěšností zákroků přes 91 procent drží Draky jak jen může. Je tedy jasné, že trenér Lukáš Majer bude apelovat na své hráče, aby mysleli i na defenzivní činnost a svým brankářům výrazněji pomohli. K dispozici mají Draci ještě Jakuba Lackoviče.

Vsetínské resumé po první čtvrtině

Valaši v minulém týdnu přerušili černou výsledkovou sérii, když po pěti prohrách na domácím ledě deklasovali pražskou Slavii 4:0. Potřebná vzpruha se ale nepřenesla na led soupeře, konkrétně toho kolínského, se kterým Vsetín měřil síly ve středečním 13. kole. Zelenožlutí sice vstoupili do utkání lépe, když první branku po svém příchodu do Vsetína zaznamenal Marek Voženílek, ale to bylo ze strany vsetínského mužstva vše, pak už padaly branky jen do sítě hostů.

Start do soutěže měl Vsetín skvostný, sérii pěti vyhraných zápasů v řadě nastartoval právě proti Šumperku, když si jej doslova vychutnal v domácí premiéře a zvítězil pohodlně 6:2. Navíc v prvním měření sil povolili Vsacané Drakům skórovat až v 60. minutě utkání. Následovaly další čtyři vyhrané zápasy a luxusní náskok, který však Vsetín promrhal, a mohl si dokonce dovolit pětkrát v řadě nebodovat, aby i tak udržel tempo se soupeři. Aktuálně se valašský tým nachází na 8. místě tabulky, což rozhodně není nic, co by mělo někoho na Lapači uspokojovat. Vsetín díky výborným výkonům Maxima Žukova zdobí počet nejméně inkasovaných branek, Co je však alarmující, i přes papírovou sílu kádru je Vsetín se střílením branek podprůměrem soutěže, s počtem 31 tref je třetí od konce, horší jsou pouze Zlín a poslední Slavia.

Trenéři Stantien se Srdínkem potřebují, aby se k Luboši Robovi (6+6) a Peteru Lichancovi (5+4) přidali i další střelci. Někteří borci se svezli na vlně neúspěšných výsledků a jejich statistiky od vítězné série spíše stagnují. Určitě by Valachům pomohla i vyšší podpora obránců, jejichž bodování vede se třemi asistencemi Jiří Říha. Přesilové hry Vsetína jsou průměrné, aktuálně Valaši zaujímají 7. místo v rámci soutěže, zdobí je však ubráněná oslabení, v tomhle ohledu jsou Vsetínští třetí nejlepší.

Podaří se Vsetínu podruhé v sezoně zdolat Šumperk a připsat si potřebné tři body z ledu soupeře? Souboj Draků s Valachy odstartuje ve Škoda aréně v sobotu od 17:00.

Sestavy v posledním kole:

Šumperk: Hamalčík – Drtil, Dudycha, Kadeřávek, Eliáš, Hrachovský, Kunst, Pánek – Průžek, Bartoš, Žálčík – Kohút, Šuhaj, Jelínek – Svoboda, Čermák, Křemen – Bernat, Horký, Jouza.

Vsetín: Žukov – Ondračka, Smetana, O. Němec, Kajínek, Jenáček, Říha, Voženílek – Jenyš, Lichanec, Rob – Berger, Klhůfek, Klímek – Jonák, Přikryl, Sihvonen – Š. Bláha, Berzinš, Vítek.