V posledním venkovním utkání roku vyzve Vsetín čtvrtý Prostějov

Václav Trávníček • 14.12.2010

Už jen tři utkání zbývají sehrát vsetínským hokejistům do konce roku 2010. A všechny v kalendáři najdete ještě před Štědrým dnem. Domácí rozlučku s uplynulými dvanácti měsíci mají Valaši na programu 19. a 22. prosince na Lapači, poslední venkovní duel pak sehrají tuto středu. Soupeřem jim budou prostějovští Jestřábi, okupující čtvrtou pozici. Utkání začíná v 18:00 a neplánujete-li cestu na Hanou, můžete zápas sledovat prostřednictvím online přenosu.

Určitě si na ten moment vzpomínáte. Probíhala poslední minuta utkání mezi domácím Vsetínem a hostujícím Prostějovem. Valaši drželi zuby nehty hubené vedení 4:3, Jestřábi kombinovali před brankářem Plškem. Když byli gólu nejblíže, domácí bek Farda zatáhl za záchrannou brzdu: posunul branku. „Uvědomil jsem si, že je konec zápasu, chtěl jsem zabránit gólu,“ vysvětloval po utkání. To nakonec zelenožlutí dovedli do vítězného konce. Rozhodčí Škach sice v souladu s pravidly nařídil trestné střílení, jenže Prostějovští nebyli s to jej proměnit. Svěřenci tandemu Štraub – Jurík tak urvali tři body a mohli se pyšnit vítězstvím nad jedním z favoritů soutěže. Zároveň tímto tříbodovým ziskem protáhli vítěznou sérii na tři utkání v řadě.

Dnes je situace jiná. Zatímco do říjnového vzájemného utkání zasáhl útočník Marek Dubec a obránci Tesařík s Šafaříkem, ve středeční odvetě se Valaši pokusí o dobytí prostějovské tvrze s notně omlazenou sestavou. Ta dílem odpovídá koncepci klubu – vychovat vlastní hráče – dílem vyplývá ze situace. Po odchodu Dubce s Radimem Tesaříkem na hostování do vyšších soutěží a vyhazovu Michala Šafaříka pro prohřešky v životosprávě je věkový průměr vsetínského mužstva 21 let. Koncem uplynulého týdne se k Valachům přidali další mladíci (a odchovanci klubu) Petr Sochora a René Kajaba, kteří mají na Lapači vyřízen střídavý start.

I s jejich pomocí sahali Vsetínští v posledním kole po bodech v Opavě, ale přes drtivý finiš se jim to nepodařilo. „Každý z nás už věřil v bod, který by nám i psychicky hodně pomohl. Jenže jsme šli do tří a soupeř tuto výhodu využil. Byl to trošku zářez, sudí nás poslal do tří za nic, bod jsme si zasloužili,“ byl po středečním duelu přesvědčen útočník Ondřej Slováček. Ten se zastavil i u přínosu dvou navrátilců do žlutozeleného dresu. „Renda Kajaba odehrál výborný zápas, měl gól a nahrávku a patřil k nejaktivnějším hráčům na hřišti. Petr Sochora bruslil, napadal, dohrával souboje. Na to, že naskočili do tréninku s mužstvem v pondělí, byl výkon hodně slušný,“ pochválil spoluhráče mladičký forvard.

Zatímco Vsetínští se pohybují na hraně bojů o play off a o záchranu, Prostějov prožívá příjemné období. Jestřábi v domácím prostředí téměř neprohrávají a celkově z posledních čtyřech utkání ztratili pouze jedno – to poslední, hrané na ledě Přerova (4:1). Hanáci vcelku zaslouženě drží čtvrtou pozici a vyřazovací boje je letos, na rozdíl od ultramarných posledních sezón, zřejmě neminou. Svým dílem k současnému postavení Prostějova přispívá rožnovský rodák Jiří Slovák, jenž si drží průměr 2,38 branky na zápas. Nejproduktivnějšími hráči hanáckého celku jsou Patrik a David Šebkovi, kteří Jestřábům zajistili dohromady 24 branek a společně nasbírali 36 asistencí. Těsně za nimi se pohybuje Jakub Čuřík (11 + 15) a Lukáš Duba (11 + 11), kterého vsetínskému publiku netřeba představovat. Mezi obránci Prostějova pak vyniká Tomáš Halouska, jehož z čtyřiadvacet odehraných zápasů zdobí pětadvacet bodů v hodnocení +/- a zároveň 57 trestných minut, což je suverénně nejvíc ze všech hráčů červenobílých.

Podaří se Prostějovským vylepšit ve středečním utkání statistiky, nebo se budou z vítězství radovat Valaši? Zápas Jestřábů se Vsetínem začíná v 18:00 na prostějovském zimní stadionu.

Předchozí vzájemné utkání zvládli lépe Valaši

12.kolo, 20.10.2010
VHK Vsetín - LHK Jestřábi Prostějov 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 11. Dubec (Tesařík D.), 21. Tesařík D. (Tesařík R., Slováček), 40. Farda (Slováček), 48. Ševčík (Brynecký, Spitzer) - 15. Duba (Halouska, Stejskal), 25. Šebek (Halouska), 49. Stejskal (Duba).

Řekli po zápase: „Šlo o pěkný zápas s velmi těžkým soupeřem. Zvládli jsme to. Vedli jsme ve třetí třetině o dvě branky a zbytečně jsme dostali soupeře do hry. Soupeř má hodně technických útočníků, bylo to s nimi náročné, hodně bruslí. V obraně jim to malinko skřípalo, ale v útoku byli výborní. Utkání to bylo pěkné, divákům se muselo líbit, musím ji poděkovat za podporu.“ Jiří Farda

Předpokládané sestavy: Vsetínu chybí Korčák s Dědkem

Vsetínský Jiří Korčák laboruje s poraněným kolenem a není jisté, zda do utkání zasáhne. Do posledního zápasu v Opavě nenastoupil. Co je u Korčáka obtěžkáno otazníkem, u dalšího forvarda Daniela Dědka je známa krutá realita. Pro čtyřiadvacetiletého juniorského mistra republiky z roku 2005 sezóna pro zranění kolene s nejvyšší pravděpodobností skončila. Jestřábi marodku neuvádějí, pravděpodobně se ve středu postaví Valachům v plné palbě.

Prostějov: Slovák - Paška, Halouska, Peštuka, Jedlička, Doseděl, Staněk, Kolibár, Šimo, Duba, D. Šebek, Žajgla, Meidl, Čuřík, Coufal, Kryl, Stráněl, Matoušek, Bartošek.

Vsetín: Plšek - Farda, Pelc, Spitzer, Kapr, Zelenka, Žabčík, Zavrtálek, Brynecký, Vaněk, Ševčík, Tesařík, Slováček, Kajaba, Holík, Plachtovič, Lechner, Vítek, Gromus, Sochora.

Autorem fotografií je Lukáš Bajgar