Valachy čekají dvě utkání proti Opavě

Václav Trávníček • 23.10.2012

Opava. Jméno soupeře ze Slezska uslyšíte v průběhu tohoto týdne ještě několikrát. V rámci 10. a 11. kola totiž vsetínští hokejisté změří síly s tabulkovým sousedem a výsledky víkendových zápasů rozhodly, že pro Vsetín vyšel protivník z Opavy. Valaši nejprve vyzvou slezský tým ve středu na Lapači a poté v sobotní odvetě na jeho ledě. „Ostrá příprava na soupeře začne na úterním tréninku,“ řekl vsetínský kouč Viktor Hlobil, jehož svěřenci budou bojovat o kontakt se špičkou soutěže. Středeční duel startuje v tradičních 17:30.

O soupeři pro dvoukolo tabulkových sousedů se definitivně rozhodlo o víkendu. Vsetínští hokejisté si původně přáli „dostat“ přerovské Zubry. „Už jenom kvůli fanouškům a atraktivitě,“ přiznal Viktor Hlobil. „Po hokejové stránce by byl lepší Přerov, ale samozřejmě se s tím musíme vyrovnat. Bereme to tak, jak to je,“ řekl na rovinu. O tom, že místo Hanáků zavítají ve středu na Lapač Slezané, si však Valaši rozhodli de facto sami. Kdyby vyhráli v posledním kole na ledě Frýdku – Místku, mohli si brousit zuby na Vojtka a spol. Jenomže slibně rozehrané utkání ztratili, vaz jim zlomily góly ve vlastních početních výhodách. „Vedli jsme 3:1 a soupeře k ničemu nepouštěli. Bohužel vlastní chybou v přesilovce jsme inkasovali a tím postavili Frýdek na nohy. Totožná situace se opakovala ještě jednou, bylo to 3:3 a z toho jsme se už strašně těžko vzpamatovávali,“ poznamenal Hlobil k zápasu, který jeho svěřenci nakonec prohráli 3:4.

Duel s Frýdkem-Místekm nebyl prvním venkovním utkáním, které Vsetínští ztratili. Doma přitom soupeře válcují, porážku si odnesl silný Přerov, po letech bylo zlomeno i prokletí valašského derby. Kde je tedy chyba? „Nechci to svádět na obranu, ale společně s Prostějovem a Valmezem ji máme nejmladší v celé soutěži,“ tvrdil Hlobil. „Konkurenční týmy mají v obraně vedle mladých vždycky nějakou zkušenost. Prostějov má Kumstáta, Frýdek zase Ovšáka. My máme vzadu snaživé kluky, kteří jsou však mladí a nevyhraní. Potřebují čas. Na domácím ledě si na ně soupeř nevytvoří takový tlak, ale venku se nějaká chyba pod tlakem vyrobí,“ hledal vysvětlení vsetínský lodivod.

Opavě se celkem daří i bez kanonýra Grofka

Valachy každopádně ve středu čeká duel na domácím ledě, který budou chtít zvládnout. Připraví se stejně, jako kdyby měl dorazit Přerov. Uvědomují si totiž, že proti Opavě je nečeká nic jednoduchého. Slezanům se po nepovedeném vstupu do soutěže začalo poměrně dařit a prozatím si drží na své poměry standardní šestou příčku. „Jejich největší devíza? Fakt, že mají mužstvo dlouhou dobu pohromadě,“ řekl Viktor Hlobil. „Jejich hráči o sobě na ledě vědí a v útočném pásmu jsou silní na kotouči. To je jejich doména. Také mají docela dobré přesilovky.“ Svěřenci staronového kouče Karla Suchánka se letos musejí obejít bez tradičního kanonýra Tomáše Grofka. Tahoun slezské ofenzivy, jenž si v posledních pěti sezónách držel průměr jednoho bodu na zápas, odešel před sezónou hledat štěstí do Francie.

Nahradit by jej mohl zkušený Zdeněk Pavelek, jenž zatím v devíti utkáních nasbíral sedm kanadských bodů (1 + 6) nebo prozatím šestibodoví Wolf s Hermanem. Svoji porci bodů by měl na klubové konto během sezóny jistě zaslat i šikovný Tomáš Měch. Brankářskou jedničkou Opavy je Dušan Šafránek, jenž si drží průměr 2,08 branky na zápas. Pro srovnání – vsetínské gólmany Petra Hromadu s Lukášem Plškem zatím kolonka „průměr“ ve statistikách příliš netěší. U Plška činí 3,23, u Hromady dokonce 4,71. Oba brankáři se budou nelichotivou cifru snažit co nejdříve vylepšit. Podaří se jim to už během dvoukola s Opavou?

Středeční utkání startuje v tradičních 17:30 a připravujeme z něj online přenos.

Předchozí vzájemný zápas? Jednoznačná záležitost

4.kolo, středa 3.října 2012
HC Slezan Opava – VHK Vsetín 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 11. Chalupa (Herman, Mlýnek), 26. Vítek (Polok, Tůma), 29. Polok (Tůma, Vítek), 50. Tichý (Kukol, Měch).

Zaznělo po utkání: „Dnešní duel jsme nezačali dobře. Věděli jsme, že domácí potřebují bodovat, my jsme však chtěli také nějaký ten bod urvat. Nasazení v první třetině neodpovídalo tomu, na čem jsme se s hráči domluvili. Podle toho to tak poté i vypadalo. Bohužel jsme začali hrát až za stavu 3:0 pro soupeře. Zatímco minule nás zdobilo to, že jsme hráli srdíčkem, dnes nám ta bojovnost chyběla.“ Viktor Hlobil, trenér Vsetína

Pravděpodobné sestavy pro středeční klání:

Zatímco Slezané k úternímu polední hlásí prázdnou marodku, trenéři Vsetína se budou muset s několika absencemi vyrovnat. Mimo hru jsou obránci Jiří Farda (třísla) a Filip Okuliar (koleno). V útoku nemůže kouč Hlobil s asistentem Forchem počítat s Jiřím Korčákem a Petrem Hruškou. Oba jsou po operaci kolena, byť každý z jiného důvodu a v jiném kontextu. Do sestavy se tak zřejmě dostane některý ze vsetínských juniorů, případně juniorů z Třince, kteří mají na Valašsku vyřízeny střídavé starty. O tom, který z brankářů dostane důvěru mezi třemi tyčemi, se zřejmě rozhodne až v úterý večer.

Vsetín: Hromada (Plšek) - Vrba, Vodák, Tichý Jur., Mečiar, Žabčík, Tesařík, Zúbek, Vaněk, Vítek, Dubec, Hruška O., Mikšovský, Kubo, Podešva, Brezáni, Kajaba, Holík.

Opava: Šafránek – Tichý Jos., Kukol, Bednárek, Galvas, Tůma, Mosler – Wolf, Chalupa, Vlašánek – Pavelek, Mlýnek, Vítek – Černý, Měch, Herman – Koschatzký, Polok.