(21.8.) Příprava: Vsetín - Třebíč 4:2 | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 971 (17.8.)

Vsetín míří do jižních Čech s cílem zaskočit lídra

Jan Tajzler • 06.02.2018

Do konce základní části WSM Ligy zbývá odehrát šest zápasů, ve hře je tak stále 18 bodů. O první z nich se pokusí Valaši zabojovat na ledě velkého favorita, kterým je celek ČEZ MOTOR České Budějovice. Aktuální lídr tabulky letos touží po velkém návratu mezi tuzemskou smetánku. Vsetín bude ve zbytku základní části bojovat o postup do play-off, na které momentálně ztrácí čtyři body. Proti Českým Budějovicím nebude mít Vsetín co ztratit, pokus Valachů na břehu Vltavy odstartuje ve středu v 17:30.

Rozdíl mezi Českými Budějovicemi a Vsetínem činí v tabulce druhé nejvyšší soutěže 29 bodů. Ve vzájemných bitvách letošní sezony byl úspěšnější Motor, jenž si proti Vsetínu připsal dvě vítězství, v jednom případě byli vítězi Valaši. Poprvé po desetileté odmlce na sebe soupeři narazili na Lapači. Motor naplnil ve Vsetíně roli favorita a pohodlně dokráčel k vítězství 4:1. Odveta v jihočeské metropoli byla plně v režii domácího Motoru, jenž Valachy roznesl 8:0. Poslední měření sil hostil v závěru roku 2017 vsetínský Lapač a srdnatě bojující Vsacané dokázali Jihočechy porazit 3:1. Nyní se schyluje k poslední bitvě v rámci základní části, jednoznačným favoritem je českobudějovický Motor.

Motor bojuje o prvenství v základní části

České Budějovice, podobně jako v minulých sezonách, patří i letos k největším favoritům o postup do extraligové baráže. Jihočeši touží po pěti letech opět proniknout do nejvyšší soutěže, o což se marně pokoušeli již v sezoně 2014/2015 či v loňském ročníků. Dle toho je v Budvar areně vše přizpůsobeno k tomu, aby se kýžený cíl v letošní sezoně povedl. České Budějovice se mohou pyšnit unikátní domácí bilancí, pouze jednou se hráči Motoru neradovali ve své hale se svými příznivci, to když si ve 31. kole odvezl všechny body Prostějov, jenž jako jediný zvítězil na břehu Vltavy rozdílem 4:1. Po bodu si z českobudějovické pevnosti dokázala odvést ještě mužstva Frýdku-Místku, Třebíče a Karlových Varů. 

Doma to šlape jako švýcarské hodinky, co však trenéry Jelínka a Luboše Roba staršího znepokojuje, jsou výsledky venkovních zápasů. Poslední tři zápasy Jihočeši na ledě soupeřů nezvládli a v tabulce venkovních zápasů jsou celkově na 5. místě o pouhý bod před Vsetínem. Naposledy si České Budějovice vylámaly zuby ve Frýdku-Místku, kde padly i podruhé v sezoně, tentokrát 3:4. V domácím prostředí jsou ovšem Jihočeši nemilosrdní, poslední tři zápasy jsou toho důkazem, když Motor postupně porazil Havířov 3:0 a pak přišly střelecké hody proti Benátkám nad Jizerou (8:1) a stejný výsledek se zrodil i v utkání s poslední Kadaní. Motor drží první příčku tabulky díky dvoubodovému náskoku na druhé Karlovy Vary a proti Vsetínu ji hodlá za každou cenu upevnit. 

Českobudějovický Motor mimořádně táhne navrátilec a zkušený borec Václav Nedorost, jenž je s 15 trefami zároveň nejlepším střelcem mužstva, když připočteme ještě 15 asistencí, dostaneme celkových 40 kanadských bodů v podání velké osobnosti českobudějovického hokeje. V bodování útočníků následuje duo Miloslav Čermák (8+18) a Petr Galamboš (8+18). Po návratu z Kadaně se daří také Luboši Robovi mladšímu, tomu stačilo v letošní sezoně pouze 29 utkání za mateřský klub, aby se stal druhým nejlepším střelcem (13+11). Výborně se jeví také posila v podobě Petra Vampoly, jenž během dvaceti utkání nastřádal 21 kanadských bodů. 

Také v obraně najdeme velkou osobnost v podobě Zdeňka Kutláka, jenž zaznamenal 21 kanadských bodů za 9 branek a 12 asistencí. Oporou zadních řad je rovněž Mitchell Fillman (4+15). Nejlepším borcem českobudějovické defenzívy co se bilance +/- bodování týče je s 25 plusovými body Roman Vráblík, navíc zanedbatelný není ani jeho příspěvek v produktivitě (2+13). Brankářská dvojice českobudějovického Motoru patří k těm nejlepším v soutěži. Nejvíce prostoru zatím dostal dvacetiletý Petr Kváča, jenž ve 29 utkáních vychytal úspěšnost zákroků 93,26 branky na zápas a průměrně inkasoval 1,6 branky na zápas. Druhým mužem v českobudějovické brance je o tři roky starší David Gába, úspěšnost zákroků činí 93,03 % a průměr inkasovaných branek 1,69. 

Vsetín bude hrát o kontakt s elitní osmičkou

Situace Vsetína se po minulém týdnu rapidně zhoršila. Zatímco po pondělním domácím utkání s Litoměřicemi byli Vsetínští ještě stále součástí postupové osmičky a situaci měli pevně ve svých rukou, na konci týdne už to tak růžově nebylo. Valachy znovu srazil nepovedený závěr utkání. Zvlášť mrzet může Vsetín porážka na ledě pražské Slavie, kde Valaši vedli už 4:0, ale nakonec svůj náskok promarnili a dokonce připustili obrat Slavie na konečných 4:5 z pohledu Valachů. Důležité utkání sehráli Vsacané s Havířovem v sobotu na Lapači. Podobně jako před týdnem v Přerově, i tentokrát Vsetín vedl v závěrečné třetině 3:2, ale vedení neudržel a v nastaveném čase přišel také o bonusový bod. Výsledkem je aktuální 9. pozice v tabulce WSM Ligy a čtyřbodová ztráta na osmý Havířov. 

Mimo elitní osmičku dostalo vsetínský tým nezvládání závěrů utkání, tento problém provázel Valachy již v první polovině základní části, ale nyní se opět objevil jako nepříjemný virus, který zasáhl do vsetínské snahy o postup do play-off. Stačí si jednoduše spočítat, kde by Vsetín byl, kdyby zvládl závěry slibně rozehraných utkání v Přerově, Slavii či domácí vystoupení s Havířovem. „Neexistuje, abychom ty závěry takto vypouštěli,“ bědoval po posledním prohraném utkání obránce Ondřej Holomek

Jak jsme již zmínili, do konce základní části zbývá odehrát posledních šest zápasů, což je boj o 18 bodů. Vsetín jede do Českých Budějovic v roli outsidera, který může jen překvapit a třeba právě to by družině trenérů Dopity a Jenáčka mohlo vyhovovat. Navíc Valachům se venku daří mnohem lépe než na domácím ledě, v tabulce venkovních zápasů jsou Vsetínští na 6. místě pouze o bod za Českými Budějovicemi. Situace Vsetína stále ještě není kritická a to samé si myslí také obránce Holomek: „Budeme se snažit v každém zápase bodovat a do toho play-off se prostě dostat.“

Do Českých Budějovic Vsetín vycestuje ve středu, utkání v Budvar areně startuje v 17:30, a pokud se do jihočeské metropole nechystáte osobně, můžete zápas sledovat prostřednictvím textového online přenosu a nebo využít služeb TVCOM a držet palce u sledování přímého přenosu. 

Sestavy v posledním kole:

České Budějovice: Bláha (Gába) – Kutlák, Kučný, Fillman, F. Novák, Čáp, Vráblík – Heřman, Pajič, Nedorost – Nejezchleb, J. Mikyska, Vlček – Čermák, Rob, L. Květoň – M. Bárta, Galamboš, Martin Novák.

Vsetín: Jekel (Šurý) – Teper, Holomek, Slováček, Frolo, Ostrčil, Dundáček, Žák – Šilhavý, Podešva, Vávra – Karafiát, Kucharczyk, Březina – Markovič, Kopta, P. Beránek – Vítek, Pokorný, Illéš.