Vsetín neskončí hůř než čtvrtý, v Opavě bude hájit druhé místo

Jan Tajzler • 10.02.2015

Podpořeni jistotou v podobě startu vyřazovacích bojů na domácí půdě, míří hokejisté Vsetína k dalšímu pokračování základní části do Slezska. Zde se utkají s Opavou, která se před závěrem základní části snaží vyždímat co nejlepší pozici pro play off. Právě opavský Slezan je jeden z možných soupeřů, na které můžou Valaši narazit v prvním kole play off. V letošním průběhu sezony zatím vždy zvítězil domácí tým, bude tato rovnice platit i ve středu v Opavě?

Opavský Slezan odstartoval sezonu velmi dobře a vůbec k prvnímu střetnutí přicestoval do Vsetína z pozice lídra tabulky. Na Lapači ovšem Opava tvrdě narazila a odvezla si porážku 1:5. Domácí odveta už byla pro opavský Slezan příznivější, ve Slezsku se odehrál vyrovnaný duel, ovšem domácí Opava ve třetí třetině strhla vedení na svou stranu a zvítězila 4:2. Poslední vzájemné utkání se odehrálo již v roce 2015, znovu byla k vidění vyrovnaná bitva a znovu se radoval domácí tým, Vsetín udolal Opavu 3:2. Také nyní očekáváme velmi vyrovnané utkání, což je mezi celky Vsetína a Opavou pravidelný jev, připomínat snad ani nemusíme loňskou čtvrtfinálovou sérii, která výše zmíněna fakta potvrdila.

OPAVA: Na první čtverku to chce vítěznou sérii

Ve Slezsku mají již delší dobu jeden velký cíl a tím je postoupit přes první kolo play off. Velmi blízko k tomu byli Opavští v loňské sezoně. Ve čtvrtfinálové sérii se Vsetínem se dostali do vedení 2:0, jenže hokejové štěstí ze Slezska vyprchalo a Valaši třemi vítězstvími vybojovali postup do semifinále. Stejný cíl a také stejný tým, Opava je charakteristická stálostí kádru, což může být nevýhoda i výhoda zároveň, jisté však je, že Opava patří mezi velmi nepříjemné soupeře.

Slezané si v nedávné době prošli herní krizí, která je stála pět porážek v řadě. Potřebný zlom nastal v domácím utkání s Břeclaví, Opava zvítězila 5:1. Na půdě lídra z Přerova se překvapení nekonalo, Slezan podlehl 4:2, ztracené body však Opavští vybojovali na ledě Valašského Meziříčí, zde potvrdili roli favorita a zvítězili 3:1. Nyní je čeká domácí vystoupení se Vsetínem, cenný skalp Valachů by mohl Opavu vynést na pátou příčku a oživit naděje na boj o umístění na čtvrtém místě tabulky, které zaručuje start vyřazovacích bojů na domácím ledě.

Jak jsme již uvedli, kádr Opavy je již několik let prakticky nezměněn. V Opavě spoléhají na úspěšnou generaci vlastních odchovanců, pojďme se však podívat blíže na to, kdo letos Opavu táhne za semifinálovým snem. Produktivitě týmu velí Jakub Vítek (16+18), hned za ním je stálice opavského kádru Tomáš Měch (10+21), za zmínku určitě stojí také příspěvek Tomáše Poloka (12+15). Opava je známa skvělou hrou v defenzívě, té šéfuje urostlý bek Josef Tichý a podílí se také na produktivitě týmu (6+11). Vedle něj přispívá body v obraně další zkušený borec David Galvas (7+16). Jasnou jedničkou opavského kádru je jeden z nejzkušenějších brankářů soutěže Dušan Šafránek, průměrně za zápas pustí 2,94 branky, co však Šafránek nepustí je post jedničky, letos odchytal všechny minuty, které jeho tým odehrál.

VSETÍN: Tuhý boj o druhou příčku s jistotou první čtverky

Zelenožlutý soubor se letos drží stabilně v první čtveřici, po vítězství nad celkem z Břeclavi navíc Valaši získali jistotu, že letos konečně budou začínat play off na domácím ledě, což se jim v předchozích třech sezonách nepodařilo, když vždy skončili na pátém místě. Čtvrté místo však vzhledem k průběhu sezony nemůže být pro Vsetín uspokojením. Tým má příležitost poprat se i o absolutní vítězství v základní části, z kabiny ovšem zní momentálně reálnější cíl a tím je skončit na druhém místě. O pomyslné stříbro však Vsetín bude na dálku bojovat s Porubou, ta ztrácí pouze dva body, Vsetín se neodtrhl ani po sérii pěti vítězství v řadě a i nadále musí dobyté pozice obhajovat.

Trenéry Jenáčka s Hlobilem trápila v poslední době rozsáhla marodka, kabinou se navíc prohnala viróza, což se projevilo i na hře týmu. Body ovšem na vsetínské konto stále naskakují, trenér Jenáček si však nedostatky v herním projevu uvědomuje: „Naše výkony nejsou ideální, pohodový zápas jsme měli naposledy s Hodonínem, když jsme odskočili na 6:0. Jinak bojujeme o každé vítězství až do konce. Na druhou stranu pravidelně sbíráme body. Do posledních kol jdeme s tím, že se pokusíme urvat druhé místo. Věřím, že se nám to podaří,“ uzavřel optimisticky lodivod vsetínské střídačky.

V Opavě se Vsetín uchýlí k rozdílné taktice, než té, kterou předvedl proti Břeclavi, což potvrdil i nejproduktivnější hráč Vsetína Jan Kolařík: „Určitě tam pojedeme s jinou taktikou. V Opavě budeme hrát určitě víc zezadu a na brejky. Tak můžeme uspět.“ Mimo Kolaříka se Vsetín bude spoléhat také na výkony Petra Hromady, zkušenosti Radima Tesaříka či na mladé šikuly Ondřeje Slováčka a Davida Hrazdiru.

Utkání v Opavě bude pro Vsetín zároveň generálkou na sobotní derby s Valašským Meziříčím, co je však nyní podstatnější, je boj o druhé místo, které Vsacané svedou na dálku s ostravskou Porubou. Jak to v Opavě dopadne, můžete zjistit přímo na tamním zimním stadionu, utkání startuje v 18:00 a připraven bude také tradiční online přenos, ten obstará redakce hcslezan.cz.

Předpokládané sestavy:

Opava: Šafránek – Galvas, Kysela, Tůma, T. Černý, Mosler, Vrabel – Kocián, Měch, J. Vítek – Kafka, Chalupa, Wolf – Svoboda, Polok, Herman – L. Černý, Rousek, F. Vaněk.

Vsetín: Hromada – Tesařík, Grebenjuk, Nedbálek, Vrba, Haloda, Tichý, Hryciow, Štědrý – Zúbek, Vaněk, Kolařík – Slováček, Hrazdira, Ambruz – Kubo, Daněk, Kývala – Vítek, Ondráček, Podešva.