Vsetín se po reprezentační pauze vydá na led Poruby

Jan Tajzler • 16.11.2021

První reprezentační pauza letošního soutěžního ročníku je minulostí. Chance liga pokračovala v pondělí kompletním soutěžním kolem, které se však netýkalo Vsetína, Valaši si totiž vybrali volný los, a tak se poprvé po pauze vydají na led soupeře až ve středu. Cesta svěřenců trenérů Stantiena a Srdínka povede na led Poruby, která se zatím stále nedostala do herní pohody, jakou si v Ostravě před sezonou představovali. Poruba zatím není ani na pozicích zaručující účast v play-off, na domácím ledě se však před pauzou červenobílým dařilo. Podaří se Vsetínu i podruhé v sezoně vyzrát na ostravského soupeře? Utkání startuje na ledě RT Torax Areny ve středu od 18:00.

Poruba se stále hledá

Ostravané chtějí v letošní sezoně navázat na loňský úspěch, kdy dokráčeli až do semifinále play-off, kde jim stopku vystavil pozdější postupující tým Rytíři Kladno. Kádr vypadá na soupisce velmi slušně, ale Porubě se zatím nepodařilo dostat do herní pohody, která by se projevila na lepším umístění v tabulce. Aktuálně je Poruba až na 12. místě a dívat se musí spíš za sebe, protože jen o tři body zpět je 15. Ústí nad Labem a právě tato pozice je první přímo sestupovou.

Poruba se před reprezentační pauzou zvedla alespoň na domácím ledě, kdy si připsala tři výhry proti Havířovu (5:4sn), Benátkám nad Jizerou (3:1) a Kadani (6:1). Jak už jistě víte, Trhači však soutěž právě během reprezentační přestávky předčasně opustili. Porubu sráží venkovní zápasy, v posledních třech duelech padla v Kolíně, Šumperku a také v Jihlavě, kde však sahala po bodovém zisku.

Trenéři Suchánek s Moravcem se v útoku mohu opřít o jednadvacetiletého Samuela Bittena (8+6). O post nejlepšího střelce se pak Bitten dělí společně s Pavlem Jenyšem (8+5) a Petrem Stloukalem (8+4). Vsetínská obrana si bude muset dát pozor také na Radima Tomana (6+3), jenž polovinu svých vstřelených branek zaznamenal při vlastním oslabení. Není třeba dlouze představovat Markuse Korkiaskiho (6+5).

Obranné řady Poruby disponují zkušenými borci. Ofenzívu zatím umí nejlépe podpořit Šimon Szathmáry, se 13 asistencemi se dokonce vleze mezi tři nejproduktivnější hráče porubského kádru. Před čase dovedla Poruba do svých řad také Michala Barinku. Útočnou činnost se také snaží podpořit Michal Houdek (2+7). Jedničkou mezi třemi tyčemi je lotyšský brankář Ervis Muštukovs, ten průměrně inkasoval 2,9 branky na zápas a úspěšnost zákroků má pod 91 procent. Ostravané mohou nasadit také Adama Brízgalu, ale tomu se zatím 4 zápasy vůbec nepovedly, úspěšnost zákroků na úrovni 73,75 procent mluví za vše.

Naváže Vsetín na vítěznou šňůru?

Na Lapači si možná ani nepřáli, aby přišla na řadu reprezentační pauza. Mužstvo Vsetína totiž dokázalo vyhrát hned pět zápasů v řadě, když naposledy formu Valachů okusila Jihlava, která v odvetě na Lapači padla 4:2. Na zápas určitě dobře vzpomíná Adam Hořanský, který měl na svědomí vítěznou trefu, když se mu povedlo šikovně tečovat nahozený puk od Romana Graborenka. Valašsko pak během pauzy opustil Juraj Majdan.

Vsetín drží po vítězných zápasech 3. místo v tabulce Chance ligy, na nejbližšího konkurenta z Litoměřic ztrácí pouhý bod, naopak na Třebíč čítají Valaši osmibodové manko. Tým z Lapače táhne dle předpokladu Luboš Rob, který zaokrouhlil svůj bodový přínos na rovných 20 kanadských bodů. O post nejlepšího střelce se s Robem dělí David Březina (7+8). Po pomalejším začátku to začalo střílet také kapitánu Vítu Jonákovi (6+11). Celkově se však Vsetínu daří prosazovat v každé z jednotlivých útočných formací.

Obranné řady se mohou opřít o zkušeného Lubomíra Štacha (4+7). Ovšem největší jistotu valašského týmu je brankář Jakub Málek, který vládne statistikám prvoligových brankářů s úspěšností zákroků 93,64 procent a průměrem inkasovaných branek 1,81.

Podaří se Vsetínu navázat na úspěchy před reprezentační přestávkou? První odpovědi začnou přicházet ve středečním podvečeru, vhazování na ledě RT Torax Areny v ostravské Porubě je naplánováno na 18:00.

Sestavy v posledním kole:

Poruba: Muštukovs – Barinka, Houdek, Szathmáry, Urbanec, Žovinec, Voráček – Réway, Toman, Korkiakoski – Bitten, Stloukal, Hrníčko – Jenyš, Vachovec, Gřeš – Guman, Hotěk, Sandström.

Vsetín: J. Málek – Jerofejevs, Štach (A), Smetana, Buchta, Ondračka, Graborenko, Hryciow – Jenáček Š.,Jonák (C), Rob – Hořanský, D. Březina, Vítek – R. Půček, Kucharczyk (A), Klímek – Gago, Berger, A. Zeman.