Vsetín vstoupí do sezóny utkáním s Havířovem

Václav Trávníček • 07.09.2010

Ve středu v 17:30 to vypukne. Hokejisté Valašského hokejového klubu vstoupí do nového ročníku 2.ligy na domácím ledě. Soupeřem jim bude celek Havířova, který přijedou na Lapač podpořit asi tři autobusy fanoušků. Vsetínští představí částečně zrekonstruovaný stadion, oděni budou ve zbrusu nových dresech. Na programu je i slavnostní buly.

Havířov – nováček nenováček

Jejich příběh sledovali snad všichni. V lednu letošního roku vygradovaly finanční problémy prvoligového HC Havířov Panthers do takové míry, že klub nebyl schopen pokračovat v soutěži. Organizace se rozpadla, hráči rozutekli ke konkurenci nebo do nižší soutěže. Na jaře však došlo k výměně vedení, klub převzal okruh lidí kolem nového generálního manažera Martina Potočného, jenž se coby hráč vrátil z nedaleké Orlové. Havířovský hokej začal od nuly a symbolicky se vrátil k tradičním barvám (modrá, bílá, černá) a zkratce AZ v názvu. „Stavíme sice na zelené louce, jelikož nemáme hráče ani výzbroj, ale hrát určitě budeme, což je dobrá zpráva pro havířovské fanoušky,“ poznamenal v červnu Potočný pro hokej.cz.

Jeho klub si tak prošel stejnou cestou, jakou se v minulosti vydal Vsetín (2008), Opava (2007) nebo Hodonín (2001). Tedy že na troskách společnosti, jež řídila hokejový klub, vyrostla nová, která se však musí vyrovnat s nedůvěrou sponzorů, způsobenou předchozím vedením. Zkrátka klasický model zelená louka, ročník 2010. Nakolik kvalitní a konkurenceschopný tým se Havířovským podařilo sestavit, to se ukáže až se startem soutěže. Pro většinu lidí je totiž „nový Havířov“ prozatím velkou neznámou. Přesto – jména jako Krisl, Zientek, Lhotský nebo Stránský garantují druholigový nadprůměr.

Tým od břehu říčky Lučiny zvládl přípravná utkání relativně dobře. Podlehl pouze dvakrát Šumperku (3:5 a 1:6) a Frýdku – Místku 4:5, přesto dokázal vyválčit remízu 2:2 s Valašským Meziříčím nebo docela vysoké vítězství 4:1 proti Orlové. Zajímavým zpestřením přípravy pak byl duel s korejským týmem High One, který Azet ovládl vcelku jednoznačně 6:3.

Útočník Vaněk: Snad budou diváci chodit jako před dvěma lety

Jeden z hráčů, na kterého bude trenér Jurík v nové sezóně spoléhat, je útočník Daniel Vaněk. Mladý forvard loni vyhrál kanadské bodování týmu, když v jednatřiceti utkáních zaznamenal dvaatřicet bodů. „Chtěl bych tuto metu překonat a pořád se zlepšovat, na každém tréninku. Když budu zdravý, tak to ostatní určitě přijde,“ říká Vaněk před středečním startem nové sezóny.

Jak se těšíš na středeční utkání?
Už se nemůžu dočkat, to přípravné období je zdlouhavé. Loni jsem ho neabsolvoval, nastoupil jsem až v říjnu. Letos se mi to táhlo tím, že jsem to loni nezažil. Myšlenkami na tento zápas jsem byl žil už někdy od půlky srpna.

Havířov je nováčkem soutěže, co od něj můžeme očekávat?
V sestavě mají nějaká známá jména, v přípravě porazili i Orlovou, takže to určitě slabý mančaft nebude. Uvidíme, jakým bude hrát stylem, ale doma bychom jim chtěli vnutit ten náš. A samozřejmě vyhrát.

Nestraší vás trochu nízká produktivita v přípravě?
Straší nestraší, my hráči se na to musíme dívat pozitivně, jinak by to bylo ještě horší. Věřím tomu, že se rozstřílíme a chytneme tu střeleckou pohodu na začátku sezony.

Trenér Jurík prohlásil, že mužstvo je letos vnitřně silnější než loni. Máš stejný pocit?
Určitě to jde cítit v kabině. Partu máme skvělou, starší hráči do toho vnesli zkušenost a takový pomyslný tmel. Musíme to promítnout i na ledě a bojovat jeden za druhého.

Cílem mužstva je postup do play off. Jaké jsou tvé osobní cíle v téhle sezóně?
Pro mě je cíl stejný - dostat se do play off a tam udělat dobrý výsledek. Taky bych si přál, aby zase chodili lidi na hokej jako před dvěma lety, kdy to byl skutečně náš šestý hráč, bavili se hokejem a povzbudili nás i ve chvílích, kdy se nám nebude dařit.

Loni jsi za 31 utkání nasbíral 32 kanadských bodů, což činí v průměru více jak bod na zápas. Máš v plánu tuhle metu v letošní sezóně překonat?
Chtěl bych tuto metu překonat a pořád se zlepšovat, na každém tréninku. Když budu zdravý, tak to ostatní určitě přijde. Body a tak dále.

V pondělí večer dorazily na Lapač zbrusu nové dresy. Už jsi je viděl? Jak se ti líbí?
Zatím jsem je neviděl. Myslím si, že je stejně uvidíme až ve středu. Určitě budou krásné jako všechny dresy, co jsme měli. Doufám, že nám přinesou hned štěstí!

Kolik očekáváš ve středu na Lapači diváků?
Těžko odhadovat, kolik lidí přijde. Všichni bychom si přáli, aby jich přišlo co nejvíc, vytvořili ohromující atmosféru a hnali nás za vítězstvím. Kdyby jich přišlo kolem dvou tisíc, bylo by to úžasné.

Pravděpodobné sestavy:

Vsetín: Plšek (Hromada) - Farda, Kapr, Spitzer, Šafařík, Zavrtálek, Žabčík, Zelenka, Brynecký, Korčák, Knebl, Ševčík, Vaněk, Rapant, Tesařík, Plachtovič, Sýs, Kubo, Dědek.

Havířov: Daneček (Vrba) - Zientek, Balčík, Krisl, Vydra, Jindřich, Prokop, Jurčík, Machálek, Najdek, Klimša, Stránský, Potočný, Pavlas, Miczek, Pechanec, Sztefek, Maruna