Vsetín zajíždí do Šumperka – naposledy!

Kristýna Guricová • 31.03.2009

Semifinálová série mezi Vsetínem a Šumperkem se pořádně natáhla. Páté a zároveň poslední možné utkání čeká na oba tábory v úterní podvečer od 18h na zimním stadionu v Šumperku. I přes to, že Zelenožlutí vedli již 2:0 na zápasy, profesionální klub Salith Šumperk dokázal dvakrát po sobě zvítězit a sérii srovnat. Nic to však neznamená pro rozhodující pátý duel – šance na výhru je stále 50 na 50 a navíc, jak známo, udělat poslední krok bývá někdy to nejtěžší.

Při vzpomínce na úvod letošní premiérové sezóny ve 2. lize se asi musí většina ze vsetínských hokejistů pousmát. Kdo by z nich 14. 9., kdy poprvé vyjížděli k druholigovému utkání Na Lapači, uvěřil, že se jim sezóna tak příjemně protáhne. Cíl, v podobě postupu do play-off totiž Valaši zvládli, když v sérii hrané na dvě vítězná utkání, vyčlenili z vyřazovacích bojů Nový Jičín. Třešničkou na dortu jim potom bylo velmi cenné vyřazení Hodonína ve čtvrtfinále, ve kterém Valaši předvedli přímo srdceryvný výkon. Právě ten by jim mohl pomoci také v úterní podvečer, kdy se v letošním play-off naposledy střetnou s Draky.

A že proti týmu z Olomoucka Valaši zahrát umí, dokázali již v nadstavbové části, kdy si dvakrát vybojovali těsnou, ale přeci výhru – poprvé zvítězili 2:3 po prodloužení, po druhé 4:3 v normální hrací době. Výsledky ze semifinále má jistě každý v čerstvé paměti. Výhodou pro Draky příliš není ani domácí prostředí. Dá se sice očekávat, že v úterní podvečer dorazí na zimák plno domácích fanoušků, série však není srovnaná jen na zápasy, ale i na výhry či prohry na (ne)vlastním ledě.

Také domácí kulisa může být poněkud svazující. Narozdíl od Valachů, kteří jak již bylo řečeno, mají pro letošní sezónu své splněno a úterní utkání si tak mohou se svými příznivci, kterých se za Zelenožlutými do Šumperka vypraví jistě opět hojný počet, užít, stojí na druhé straně Draci, pro které by vyřazení již v semifinále znamenalo obrovské zklamání. Tamní klub totiž neskrývaně touží po 1. lize a to by pro domácí mohlo být hodně svazující, ne-li frustrující, pokud by se třeba Valaši v úterním utkání dostali do vedení.

V posledním vzájemném střetnutí Na Lapači se navíc Šumperku zranili dva klíčoví hráči – Duba a Stejskal utkání nedohráli a nad jejich úterním startem tudíž visí otazník. Naopak do sestavy Valachů by se měly vrátit hned dvě postavy – uzdravený Libor Haschka a velká naděje se pro Valachy skrývá také v podobě Martina Podešvy. Ten si již odpykal svůj trest za zkrat z konce druhého utkání a dlouhých pět dní regeneroval a nabíral nové sily. Do zítřejšího zápasu tak bude jistě vsetínský štírek nabuzen a mohl by tak Vsetínu pomoci zejména v koncovce, která byla v posledních dvou utkáních přímo žalostná.

Obrovské břemeno leží také na obou brankářích. Jak Lukáš Plšek, tak i jeho protivník Lukáš Daneček, předvádějí v semifinálové sérii parádní výkony. Šumperský Lukáš navíc, od chvíle, kdy v brance vystřídal Maláče, obdržel od Valachů pouze jedinou branku. Před nejproduktivnějšími hráči Vsetína (v play-off) – Hrňou, Mikešem, Štraubem, Podešvou, ale i mnoha dalšími, se tak pro úterní utkání otevírá velká výzva.

Pokud se na rozhodující páté utkání do Šumperka nedostanete, můžete jej sledovat prostřednictvím online přenosu, který začíná od 18 hodin.

Předchozí semifinálová utkání

Salith Šumperk - Valašský hokejový klub 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 53. Hulva (Stejskal) - 18. Pšeja (Šimek, Matula), 60. Štraub.

Valašský hokejový klub – Salith Šumperk 4:2 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Štraub (Mikeš), 14. Hrňa (Podešva, Zavrtálek), 31. Hrňa (Podešva, Ašer), 60. Tesařík (Mikeš, Štraub) - 38. Hulva, 54. Drábek (Stejskal, Novosad).

Salith Šumperk - Valašský hokejový klub 6:0 (3:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Stejskal (Novosad), 14. Duba (Stejskal), 19. Stejskal (Duba, Novosad), 39. Sedlák (Ambruz, Meluzín), 47. Vymazal (Meluzín), 53. Holík.

Valašský hokejový klub – Salith Šumperk 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Ambruz (Blanár), 36. Holík (Rozum), 53. Hegegy (Ambruz).

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Plšek - Šenkeřík, Matula, Šimek, Zavrtálek, Černý, Rajnoha - Martyčák, Gergela, Vaněk - Mikeš, Štraub (31. - 42. Plachtovič), Tesařík - Hrňa, Klabačka, Ašer

Šumperk: Daneček - Osina, Hegegy, Blanár, Ondráček, Holík, Novotný, Sedlák, Vrtík - Brunec, Drábek, Meluzín, Vymazal, Čížek, Domián, Hulva, Ambruz, Rozum

Názory z kabiny

Daniel Vaněk: „Už v Hodoníně jsme potvrdili, že rozhodující momenty umíme zvládnout. Jak říkám, v Šumperku se může stát všechno. Může nám to tam napadat a třeba vyhrajeme. Budeme kompletní a určitě budeme chtít vyhrát. Rozhodně na to máme."

Viktor Hlobil: "Hrajeme ob den, navíc se stejnými hráči. Musíme posbírat poslední síly, které v nás zůstaly. Určitě jim nic nenecháme lacino."

Dalibor Gergela: "Můžeme tam vyhrát, můžeme tam i prohrát. Je to pořád 50 na 50. Martin Podešva je důležitý článek mužstva, hraje výborně. Když je na ledě on, tak ta jeho lajna je vždy schopná dát branky."

Erik Hrňa: „Do Šumperka pojedeme bojovat a uvidíme, jak to dopadne. Hraje se tam těžce, proti soupeři musíme hrát náš hokej. To znamená hrát jednoduše, bránit a dat gól z brejku a tím to uhrát. Chceme uspět."