Vstupenky online

Vysočina hostí konfrontaci dvou legendárních klubů

Jan Tajzler • 09.10.2018

Chance liga pokračuje ve středu již 12. kolem a na Vysočině dojde k setkání dvou legendárních klubů československého respektive českého hokeje. Jihlavská Dukla přivítá Vsetín po dlouhých třinácti letech. Cesty obou klubů se nakrátko spojily v extraligové sezoně 2004/2005, aby se poté na dlouhý čas rozdělily. Nyní přichází čas na vzájemné měření sil v rámci druhé nejevyšší soutěže a jak Jihlava, tak i Vsetín chtějí v letošní sezoně patřit mezi nejlepší. Atraktivní souboj startuje ve středu od 17:30 na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě.

Dukla Jihlava a Vsetín, názvy obou měst v hokejovém slovníku znamenají mnoho a patří mezi základní pojmy fanouška českého hokeje. Jihlava zvedla celkem 12x nad hlavu pohár pro mistra Československa a ještě na počátku kalendářního roku 2018 se společně s Kometou Brno dělila o titul nejúspěšnějšího českého klubu ve více než stoleté historii českého hokeje. Jihlavě se však nepodařilo podobně jako rivalovi z Brna restartovat v nejvyšší soutěži a podobně jako v roce 2005 i letos opustila extraligu v nejkratším možném termínu. V sezoně 2004/2005 působila Jihlava v extralize společně se Vsetínem. Výluková sezona nevyšla ani jednomu z klubů, zatímco však Jihlava soutěž opustila prohranou baráži s Českými Budějovicemi, Vsetín tenkrát ještě unikl barážové hrozbě a obsadil 13. místo. Vůbec naposledy se oba celky utkaly v rámci přípravných střetnutí před sezonou 2006/2007 a hrálo se v Jihlavě, kde se oba soupeři rozešli po remíze 1:1.

Jihlava: Cílem je okamžitý návrat mezi elitu

Je to věčný boj jihlavské Dukly o návrat mezi elitu, kde by chtěla navázat na slavná léta z dob společného Československa. Jihlavě se to po pádu z elitní soutěže v roce 1999 povedlo dvakrát, ale pokaždé jen na dobu jednoho soutěžního ročníku. Nejprve v roce 2004, kdy se přes České Budějovice vrátila do extraligy a byla soupeřem i vsetínských hokejistů. Jenže Jihlavě dost možná uškodil fakt, že zmíněná sezona byla výluková a na Vysočinu si mnoho hvězd z NHL cestu nenašlo. V baráži se tento fakt dvojnásobně potvrdil proti tehdy hvězdným Českým Budějovicím. Další návrat se Jihlavě povedl na jaře roku 2017, tentokrát byla Dukla důstojnějším soupeřem elitní smetánce, ale ve čtyřčlenné baráži se opět musela s nejvyšší soutěži rozloučit. Nyní by se legendární klub chtěl pokusit o okamžitý comeback.

Jihlavu můžeme bezesporu zařadit mezi největší favority Chance ligy, ale hokejisté z Vysočiny se zatím potýkají s kolísavou formou. K zařazení Jihlavy na čelo tabulky chybí vítězná série. Jihlava totiž v dosavadním průběhu soutěže nedokázala zvítězit vícekrát než ve dvou po sobě jdoucích duelech. Pravdou však je, že v posledních pěti duelech Dukla vždy bodovala. Horáci dokázali zvítězit v Ústí nad Labem 4:3 po samostatných nájezdech, v domácím prostředí pak zvládli derby Vysočiny s Třebíči, kterou deklasovali 6:3. V Litoměřicích však Jihlava zaznamenala pouze jednobodový zisk, když Kališníkům podlehla 3:4 v prodloužení. Chuť si napravila Jihlava proti Frýdku-Místku (3:2) a zatím poslední utkání odehráli Jihlavští na půdě nováčka z Poruby, kde na domácí tým nestačili a v samostatných nájezdech podlehli 2:3. Výsledky Jihlavy jsou velmi těsné, jde vidět, že favorit se musí prát o každý bod.

Jihlavskou Duklu zatím táhne ještě vloni kladenský rival Matěj Pekr, ten z pohledu osobních statistik prožívá výborný vstup do sezony a momentálně vede tabulku střelců, když zaznamenal 9 branek a na dalších 5 přihrál. Jihlava má v top desítice prvoligových střelců ještě Vlastimila Dostálka (7+3) a Lukáše Anděla (6+6). Mezi stálice jihlavského klubu pak patří zkušený Tomáš Čachotský, modla jihlavských fanoušků se zatím prezentuje bilancí 4+6.

Defenzivní úkony si výborně plní vsetínský odchovanec ve službách Jihlavy Petr Štindl, jenž doposud zanamenal 5 plusových bodů. Produktivitou se pak vyznačují obránci Jakub Suchánek (2+6) a David Kájinek (0+6). Brankoviště Jihlavy zatím ve většina případů střežil Niklas Lindström, po osmi utkáních je jeho brankový průměr na rovných dvou brankách za zápas s úspěšností zákroků nad 91%. Záda mu kryje Jan Brož, jenž nastoupil do čtyř střetnutí a úspěšnost zákroků má na úrovní 88% s průměrem inkasovaných branek 3,17.

Vybojuje Vsetín druhé vítězství na půdě soupeře?

Vsetínský tým je momentálně v dobré formě. Valaši dokázali zvítězit v posledních pěti střetnutích, zelenožlutým pomohlo i týdenní volno, během kterého se dali dohromady chybějící marodi David Vítek a Tomáš Frolo. Vsetín má za sebou tři domácí utkání v řadě, ve kterých byl stoprocentní a vyhoupl se na 3. místo v tabulce. Vydobytou pozici však Valaši budou muset potvrdit již v následujícím utkání, neboť situace v tabulce Chance ligy je stále velmi vyrovnaná, vždyť rozdíl mezi vedoucím Motorem a desátým Havířovem byl ještě před vzájemnou předehrávkou obou soupeřů pouze pětibodový. Valaši navíc potřebují zabrat co se týče venkovních zápasů, zvítězit zatím dokázali pouze jednou a to v Litoměřicích. 

Vsetínu se během krátké doby podařilo rapidně zlepšit výkon v přesilových hrách, momentálně je to právě Vsetín, kdo vede tabulku co se poměru využití týče a s úspěšností necelých 28% využití je v této statistice nejlepší v soutěži. Vsetínu se výborně sehrála formace ve složení Vít Jonák - Antonín Pechanec - Luboš Rob. Výše jmenovaní dohromady zaznamenali již 43 kanadských bodů a patří mezi největší zbraně valašského souboru.

V obranných řadách předvádí výborné výkony Ondřej Slováček, během deseti utkání zaznamenal 14 plusových bodů a navíc přispěl produktivitě svého týmu i 7 kanadskými body. Vedle něj se vsetínská obrana může opřít také o bojovnost Jakuba Tepera (1+4). Vsetínská obrana pak také přivítala návrat důrazného Tomáše Frola, jenž v posledním utkání proti Benátkám skóroval, jenže utkání vinou trestu nedohrál. Na marodce nadále zůstávají kapitán Ondřej Holomek a finská akvizice William Mäkinen.

Vsetínu by měl v Jihlavě již pomoci Tomáš Pitule, důrazný útočník přichází na Valašsko z běloruského Grodna. Speciální bude zápas i pro vsetínského útočníka Davida Březinu, jenž s Duklou prožil úspěšnou baráž v sezoně 2016/2017. Utkání mezi Jihlavou a Vsetínem slibuje atraktivní podívanou a to nejen díky velké tradici obou klubů, ale především proto, že oba celky se v letošní sezoně vyznačují vysokým počtem vstřelených branek je to právě Vsetín s Jihlavou, kdo patří mezi nejčastěji skórující celky Chance ligy. Horácký zimní stadion se tak může těšit na zajímavou konfrontaci dvou ambiciózních celků, stane se tak ve středu v 17:30. Pokud se na Vysočinu nedostanete, můžete utkání sledovat prostřednictvím online přenosu a nebo si zaplatit přímý přenos skrz službu hokejkatv.cz.

Sestavy v posledním kole:

Jihlava: Lundström – Pohl, Kajínek (A), Půža, Suchánek, Štebih, Štindl – Dostálek, Čachotský (C), Čermák – Anděl, Skořepa (A), Pekr – Harkabus, Zeman, Havránek – Osmík, Hrníčko

Vsetín: Gába – Hryciow, Mikuš, Slováček, Teper, Jenáček, Frolo, Ondračka – Kuronen, Rác, Theoret – Rob, Pechanec, Jonák – Březina, Kucharczyk, Kopta – Vítek, Podešva, Frydrych.

Zdroj foto: www.hcdukla.cz