Základní část vrcholí: Vsetín zkusí zaskočit favorita, který vyhlíží branku č. 200

Václav Trávníček, Jan Tajzler • 18.02.2014

Paralelně se čtvrtfinálovým zápasem olympijského turnaje USA - Česko pokračuje ve skupině Východ druholigový maraton. Lépe řečeno probíhá jeho finiš. Základní část vrcholí, do konce zbývají odehrát dvě kola. Vsetínští hokejisté ve středu od 18 hodin vyzvou v Prostějově místní Jestřáby, favorita a první mužstvo tabulky. Pokud nebudete plně zaměstnání reprezentačním bojem v Soči, bude pro vás připraven podrobný online přenos z Hané.

Vsetínští hokejisté se snaží vybojovat co nejlepší výchozí pozici pro vyřazovací boje. Los jim do posledních dvou kol přihrál soupeře z opačných konců tabulky – o záchranu bojující Břeclav (sobota) a první Prostějov (středa). Svěřenci trenérů Weintritta a Hlobila zažívají úspěšné období, daří se jim a tak nejsou ani před duelem s nadupanými Jestřáby předem odsouzeni k neúspěchu. „Na Prostějov se moc připravit nedá,“ tvrdí brankář Lukáš Plšek, který se v posledním utkání proti Opavě postavil mezi tři tyče po osmnáctizápasové pauze.

„Bude to velice těžký duel, ale musíme hrát zezadu a bránit střední pásmo. Budeme čekat na soupeře a snažit se dát z brejku nějaký gól,“ plánuje. „Pojedeme tam v klidu, nesmíme mít svázané nohy z toho, že musíme vyhrát, abychom byli v první čtverce. Letos hrajeme venku dobře, takže si to jedeme na Hanou užít,“ hlásí.

Parta v zelenožlutých dresech má za sebou vítězné domácí utkání s opavským Slezanem, který v sobotu porazila poprvé v sezoně v základní hrací době. Pod triumf 4:0 se notně podepsal právě Lukáš Plšek. „Dobře jsme zvládli systém, který hrajeme od doby, co přišel k mužstvu Jirka Weintritt,“ těší třicetiletého gólmana. „Proti Opavě jsme ho dodržovali úplně excelentně - tedy na rozdíl od klání ve Frýdku,“ připomněl Plšek nepovedené klání proti Ivanovi a spol., ve kterém Vsetínští po deseti zápasech v řadě poprvé nebodovali.

V sobotu s Opavou však znovu vyhráli, vrátili se na vítěznou vlnu a tu by rádi prodloužili právě v souboji s prostějovskou armádou. Nebude to ovšem snadný úkol. Tým LHK nastřílel v této sezoně už 199 branek a v duelu se Vsetínem bude toužit cifru zakulatit. Pokud se to Zacharovým svěřencům podaří, padne 200 gólů ve skupině Východ poprvé od sezony 2009/10. Tehdy se podařilo magickou hranici překonat Valašskému Meziříčí (222) a Hodonínu (223). Ostatně, v jakém rozpoložení se středeční soupeř Vsetína nachází?

Prostějov touží oslavit jubilejní statistiky

V Prostějově se ve středu můžou slavit hned dvoje kulatiny. Nejprve budou Hanáci zcela jistě chtít vstřelit branku, čímž by překonali již zmiňovanou metu dvou set branek. Otázkou zůstává, zda by Jestřábům stačila jediná branka k tomu, aby mohli znovu zaokrouhlovat na stovky. Prostějov vede ligu se ziskem 97 bodů, případná výhra nad Vsetínem by jim přinesla rovnou stovku, což by v nabité skupině východ znamenalo mimořádný výsledek. Je tedy jasné, že Prostějovu motivace chybět nebude, i když už s jistotou neopustí trůn základní části, přeci jen má Vsetínu co vracet. Vždyť právě Valaši dokázali lídrovi sebrat šest bodů, pouze Poruba dokázala být ještě o bod úspěšnější, jinak si takovou drzost proti největšímu favoritovi východní skupiny nikdo nedovolil. Domácí Hanáci jsou však v závěru základní části ve skvělé formě. Jejich dominanci soutěži naposledy ochutnala Břeclav, ta momentálně platí za ligového otloukánka, Prostějov si z jihu Moravy odvezl vítězství 6:3.

Za dvoustým jubileem má Jestřáby dovést jejich ofenzivní komando, které vzhledem k nastřádaným bodům patří k postrachům obránců na východě. Pro statistiky prostějovských hráčů nemusíte chodit daleko, stačí když si rozkliknete bodování soutěže a hned na pomyslné bedně najdete tři snajpry z Hané. Shodnou sumu 57 bodů nastřádali Vladimír Stejskal (27+30), ten také platí za nejlepšího střelce vedoucího týmu, to Lukáš Luňák obstarává spíše brankové nabídky svým spoluhráčům, sám však výraznou měrou také přispívá do mlýna, jeho bilance činí 19 branek a 38 přesných přihrávek. Hranici padesáti bodů pokořil také poslední z vedoucí trojice bodování soutěže a to Matouš Venkrbec, nadějný útočník, který se před sezonou vrátil k aktivní činnosti hokejisty po dlouhodobé pauze, zaznamenal 18 tref do černého a k tomu přispěl 36 asistencemi.

Obranným řadám Prostějova vládne Jan Kolibár (5+9) společně s Robinem Malým (3+11). Jasnou brankářskou jedničkou Jestřábů je Ondřej Kocián, s průměrem 2,36 branky na zápas, mimo to se prostějovský brankář může pochlubit třemi čistými konty.

Je jasné, že vsetínskou defenzívu čeká těžká zkouška, proti nejvíce ofenzivnímu týmu ligy se však může jednat o pořádnou průpravu před play off. K tomu, aby však Valaši získali cenné body, budou muset Prostějovu minimálně jednu ze dvou příležitostí k jubileu překazit.

Předpokládané sestavy:

Prostějov: Rozum (Vydržel) – Knesl, Kořínek, Veselý, Kolibár, Malý, Nedbálek, Jedlička, Švaříček - Antončík, Luňák, Stejskal, Venkrbec, Antončík, Kučera, Černý, Duba, Jurík J., Indra, Belay, Jurík D., Coufal.

Vsetín: Plšek (Hromada) - Hurtík, Vrba L., Žák, Báchor, Tichý Jur., Farda - Kajaba, Vaněk, Ambruz, Hruška, Ševčík, Mikšovský, Kubo, Zúbek, Vítek, Tesařík, Podešva, Kývala.