Záříjový glosář Daniela Toboly: Když je zápas, musí jít vše stranou

Daniel Tobola, jednatel VHK • 30.09.2013

Postavení A-týmu v tabulce ani jeho předváděná hra není dle našich předsezonních představ. Vzhledem k tomu, že jsme měli vcelku příznivý los začátku soutěže, jsou čtyři získané body velmi málo. Kádr mužstva je široký, ale stále hledáme posily. Je to již ohrané téma, ale pořád se nám nepodařilo stabilizovat obranné řady, kde máme asi největší slabinu. V srpnu se tady objevil zpátky David Hoďa. Ve stejné době jsme začali jednat s Lukášem a Filipem Vrbovými.

Angažovat všechny tři v daný moment přinášelo velká finanční rizika. Nakonec jsme se rozhodli angažovat bratrskou dvojici, vzhledem k tomu, že jsou oba naši odchovanci, bydlí tady a mají potenciál ke zlepšení. Věřím, že se „Vrbovci“ budou zlepšovat, jsou ještě mladí (to si musí uvědomit také především oni), musí se pořád učit a srovnat si priority (když je zápas, jde všechno stranou).

Během října chceme kádr ještě posílit

Obrana je věkově mladá, zkušeného beka hledáme, ale zatím bez úspěchu. V útoku máme velkou konkurenci a to především mezi mladými hráči. Bohužel hráči středního hokejového věku jako Petr a Ondra Hruškovi, kteří by měli tým táhnout, mají ze zdravotních či pracovních důvodů tréninkové výpadky a to se projevuje na jejich výkonnosti. A opět - jsou to odchovanci, Vsetíňáci, a chceme, aby hráli. Zatím to je pro tým od nich ale málo a tak jsme nuceni řešit situaci i v útoku. Proto přišli kluci z Olomouce a uvidíme, zda se prosadí. Oni vědí, že tady nepřišli do čtvrté pětky.

Pořád jsem toho názoru, že máme silnější kádr, než loni. Samozřejmě i naši soupeři zjevně posílili, celkově 2. liga má větší úroveň než v minulých letech a ukazuje se, že hrát tuto soutěž jen tak „pro zábavu“ jednoduše nejde. Máme za sebou pět kol soutěže, nechceme dělat ukvapená rozhodnutí, ale zároveň nečekáme, až bude pozdě. Během měsíce října chceme kádr ještě posílit, abychom na tom byli rozhodně lépe, než tomu je nyní. Všichni na Vsetíně si to zaslouží a především naši fanoušci.

Investice do sportu se dětem i rodičům vrátí

Postupem juniorky do extraligy stoupla našemu klubu prestiž, ale především přibyly starosti. Museli jsme extraligové kádry doplnit, abychom byli konkurenceschopní. Nebude jednoduché v extralize obstát, ale jsem optimista. Hráči mají rozhodně lepší podmínky, než tomu bylo v minulých letech, což si musí někdy uvědomit také oni, a potom to „kouzlo“ Vsetína opět zapůsobí a budeme úspěšní.

Ač se to pro někoho nezdá, s mládežnickými extraligami úzce souvisí nábory mladých hokejistů, což je nyní aktuální téma. Chodíme do mateřských školek a škol, kde oslovujeme nové talenty, kteří by mohli hrát jednou extraligový hokej. Bez široké mládežnické základny není šance mít na třicetitisícovém městě extraligové soutěže. V žákovských kategoriích máme šikovné hráče, kteří mohou nejvyšší soutěže jednou hrát, ale potřebujeme mít širokou základnu dalších malých hráčů. Někdo namítá, že hokej je drahý sport. Já si to nemyslím. Investice do sportu je skvělá investice, která se i rodičům a hlavně jejich dětem v životě vrátí. Zvláště dnes, kdy již od nejmenšího věku trávíme čas u počítačů, laptopů, mobilů a dalších zbytečností.

Proto rodiče neváhejte a investujte do svých ratolestí v prvé řadě čas (peníze budou, ale my věčně nebudeme) a přijďte s nimi na Lapač. Lední hokej je a jistě bude na Vsetíně sportem č. 1.

Zdraví Vás a úspěšný měsíc říjen všem příznivcům VHK přeje

Daniel Tobola