Paráda! Valaši rozstříleli pražskou Slavii, nasázeli ji šest branek

Jan Tajzler, Radek Bařina • 11.01.2020

Vsetín přivítal podruhé v sezoně na svém ledě celek pražské Slavie a cílem Dopitových svěřenců bylo jediné, vrátit soupeři podzimní porážku právě z domácího ledu. To se zelenožlutým Valachům dařilo plnit již od úvodu utkání a do první dvacetiminutovky si vypracovali tříbrankový náskok. Slavia sice v prostředním dějství vstřelila dvě branky, ale Vsacané se postarali o další tři zářezy. Vsetín tak slaví tříbodové domácí vítězství nad sešívanými po dlouhých 15 letech, naposledy totiž Slavii na Lapači za plnohodnotný počet bodů zdolal 5. prosince 2004.

CHANCE LIGA - 2. část, 10. kolo so 11.1.17:00
HC Slavia Praha
6:2(3:0, 3:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Jonák (Pechanec, Teper), 8. Kucharczyk (Dostálek, Jonák), 14. Rehuš (Gorčík), 21. Březina (Slováček), 31. Teper (Kucharczyk), 40. Gorčík (J. Drtina, Rehuš) – 22. M. Ondráček (Vrdlovec, Vlček), 31. Kohút (Jar. Brož). Rozhodčí: Koziol, Pilný – Hranoš, Blažek. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3220. Střely na branku: 30:29. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 6:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Slováček (A), Teper, Hryciow, J. Drtina (A), Jeřábek, Ondračka – Jonák (C), Kucharczyk, Dostálek – Březina, Pechanec, D. Tůma – Gorčík, Rehuš, Procházka – Vítek, Šilhavý, L. Volf – Hořanský.
HC Slavia Praha: Málek (21. Michajlov) – Hejda, J. Novák (C), P. Hořava, Hovorka, Ryzák, Valík, Steinocher – Šmerha, Kuťák, J. Doležal (A) – M. Ondráček, Vrdlovec, Vlček – Šteiner, Kubica, Hotěk – Kohút, Jar. Brož.

Vsetínští vstoupili do duelu s pražskou Slavií aktivně a již po necelých dvou minutách si vykoledovali faul Kubici. Ten na lavici hanby poseděl jenom dvacet sekund. Teperova rána se od zadního mantinelu odrazila na hůl Pechance, ten touš pohotově přistrčil Vítu Jonákovi a vsetínský kapitán zamířil neomylně k tyči. I po vstřelené brance pokračovali Valaši v aktivitě a v páté minutě byli blízko trefy na 2:0. Osamocený Dostálek pálil z levého kruhu, Málkova lapačka ale švihla přesně.

Od této chvíle se hosté zvedli a za pomoci důrazné hry a aktivního napadání vyrovnali obraz hry. Z několika náznaků šancí ale nevytěžili nic, co však pro ně bylo ještě horší, v osmé minutě podruhé inkasovali. Nepovedenou přihrávku slavistického hráče zastavil Dostálek, poslal pas napříč obranným pásmem na osamoceného Radima Kucharczyka, a ten mazácky zakončil mezi Málkovy betony.

Nastartovaný Vsetín následně odrazil několik náznaků hostujících šancí a v čase 13:17 udeřil počtvrté. Gorčíkovu střelu z úhlu vyrazil Málek jen na hůl číhajícího Branislava Rehuše. Ten s pukem obkroužil brankoviště a zasunul puk podél bezmocného gólmana do sítě. Hrozivé skóre mohli hosté zkorigovat ve své první přesilové hře, v největší šanci ale Brož sám před gólmanem Gábou bekhendem minul. Do kabin tak Valaši odcházeli s pohodovým náskokem tří branek.

Atraktivní podívaná, na níž se kromě Valachů podílela i Slavia svou aktivní hrou pokračovala i v periodě druhé. Do ní si Valaši přenesli početní výhodu… a i tentokrát ji přetavili v branku. David Březina se vřítil s pukem do útočného pásma a jeho střela z levého kruhu propadla Málkovi mezi rukou a tělem do sítě. To už bylo na Slavistického gólmana moc a své místo přepustil Michajlovovi.

Jiskru naděje Slávisté vykřesali už o půl minutu později. Laxnost zelenožlutých ve vlastním pásmu potrestal Martin Ondráček, který po sérii dorážek protlačil puk kolem Gábova betonu do sítě. Hra se poté vyrovnala. Oba týmy měly několik zajímavých příležitostí, gólmani ale byli pozorní. Ze strany Vsetína byla asi nejnebezpečnější šance Pechance, kterého před brankou našel Tůma, bekhendové zakončení ale Michajlov zastavil. Slavisté byli nejblíže snížení těsně před polovinou zápasu, kdy byl v přesilovce sám před Gábou Kuťák, zamířil však přímo do domácího muže s maskou. To Vsetín byl v zápase výrazně efektivnější, což se potvrdilo již o dvě minuty později. Kucharczyk nabil zpoza brány Jakubu Teperovi a ten z pravého kruhu propálil Michajlova.

Čtyřbrankový rozdíl ale ani tentokrát nevydržel dlouho. Nepoučitelní Valaši darovali puk soupeři za svou vlastní brankou, Brož našel Dávida Kohúta a ten z mezikruží nechytatelně pokořil Gábu. Závěr třetiny ale patřil Vsetínu. Volf sice v úniku neuspěl a Kucharczyk napálil v přesilovce jen tyč, 56 sekund před druhou sirénou už se ale Valaši radovali. Drtinovu střelu od modré vykopl gólman přímo na hůl Sebastiana Gorčíka a ten pohotově poslal puk od odkryté branky.

Gól do šatny definitivně zlomil odpor soupeře a třetí třetina se proto dohrávala spíše jen z povinnosti. Valaši bez větších problémů kontrolovali hru a hosté, byť se sympaticky snažili o snížení, se do nebezpečných pozic příliš nedostávali. Asi nejblíže byli ke snížení v polovině třetiny Doležal ale zblízka Gábu neprostřelil. A protože na druhé straně skončil brejk Gorčíka jen na betonech Michajlova, zůstal stav ve třetí třetině beze změny.

V pohledném zápase tak Vsetín zdolal Slavii 6:2 a raduje se z prolomení slavistického prokletí. Pražené totiž opouštějí Lapač bez bodů poprvé od roku 2004.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Vstřelili jsme šest gólů, což je pozitivní, ještě k tomu doma. Kolikrát se totiž na góly natrápíme, dneska nám to tam napadalo a to je dobře. Další průběh utkání už nebyl z naší strany tak dobrý, jako v první třetině. Jsme rádi za tři body a věřím, že v pondělí proti Havířovu předvedeme v průběhu všech třech třetin výkon jako proti Slavii v první části.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): Vsetín má velmi silné mužstvo a v domácím prostředí hrají velmi nepříjemný hokej. Nám sestava trochu prořídla, protože ještě včera nám Hradec stáhl jednoho útočníka, takže nás to ještě oslabilo, oproti předešlým zápasům. Nicméně si myslím, že v první třetině, která v podstatě určila ráz toho utkání (3:0), jsme měli, troufám si říci, stejný počet šancí jako domácí a samozřejmě pokud my žádnou neproměníme a soupeř prakticky každou, tak je ten zápas velmi špatně rozehraný. Druhá třetina měla podobný ráz. Za stavu 4:1 jsme měli čtyři gólové šance a z protiútoku jsme dostali pátý gól. Kluci to dneska odpracovali a myslím si, že ve třetí třetině jsme už byli lepším mužstvem ve hře celkově a domácí jsme jasně přestříleli a chtěli jsme se dostat do zápasu. Trápí nás to, že vyložené šance za stavu, kdy potřebuje dát gól, neproměníme a pak to většinou soupeř hned potrestá. Zápas byl pro mě herně vyrovnaný a výsledek proto nepříjemný. Domácí pokud mají takovou kvalitu v útoku, tak je do tolika šancí pouštět nemůžeme.