Přestřelka na Lapači se šťastnějším koncem pro Slavii Praha

Jan Tajzler • 03.10.2019

Netradičně ve čtvrtek vyjeli hokejisté Vsetína k utkání Chance ligy proti Slavii Praha. Valaši toužili v domácím prostředí přidat páté vítězství v řadě, které je mohlo katapultovat na 3. pozici v tabulce, bohužel pro Valachy se tak nestalo. Utkání přineslo poměrně otevřený hokej, Slavia se ujala vedení, na které však Vsetín stačil reagovat a na začátku prostředního dějství skóre otočil. Závěrečná pasáž hry ovšem přinesla přestřelku, ve které se čtyřikrát trefili Pražané, kdežto Valaši pouze dvakrát. Slavia si tak ze Vsetína odvezla první tři venkovní body v sezoně. Vsacané se o návrat na vítěznou vlnu pokusí v sobotu na ledě Jihlavy.

CHANCE LIGA - 9.kolo čt 3.10.17:30
HC Slavia Praha
4:5(1:1 1:0, 2:4)

Branky a nahrávky: 13. Kucharczyk (Hořanský, Pechanec), 24. Jonák (J. Drtina), 43. Jonák (Březina, Holomek), 57. Rehuš (Březina, Kucharczyk) – 7. Kuťák (Vrdlovec, T. Duda), 42. J. Novák (J. Doležal, Martínek), 42. Jar. Brož (Barák), 47. Kuťák (Vampola), 56. Šmerha (Vampola, Barák). Rozhodčí: Fiala, Ondráček – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2860. Střely na branku: 40:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5, 4:5.

VHK ROBE Vsetín: Bláha – Slováček (A), Teper, Dudáš, Holomek, J. Drtina, Jeřábek, Hryciow – Jonák (C), Rehuš, Březina – Kucharczyk (A), Pechanec, Hořanský – Procházka, L. Volf, Doktor – Vašenka, Šilhavý, Vítek.
HC Slavia Praha: Málek – T. Duda, J. Novák (C), P. Hořava, Ryzák, Barák, Hejda, Antoš – J. Doležal (A), Vampola (A), Šmerha – Kuťák, Vrdlovec, Šteiner – Jar. Brož, Kubík, Všetečka – Furch, Kohút, Martínek.

Domácí Vsetín zahájil utkání aktivně a vytvořil si optickou převahu, ve které si však nedokázal připravit vážnější příležitost, která by mohla z míry vyvést brankáře Málka. Slavia se k prvnímu ohrožení vsetínské branky dostala na počátku 7. minuty a hned byla úspěšná, když přihrávku Vrdlovce zužitkoval přesnou střelou z mezikruží Filip Kuťák. Inkasovaná branka na zelenožluté zapůsobila a najednou se začali více prosazovat v útočném pásmu. Vyrovnávací branku měl na hokejce Březina, ale ze slibné střelecké pozice nedokázal přesně zamířit.

V čase 12:03 už se však Valaši radovali, s kotoučem se z pravého křídla dostal před Málka Hořanský a bekhendovou přihrávkou vyzval ke skórování Radima Kucharczyka, zkušený mazák nabídkou nepohrdl a uklidil kotouč do branky. Do první sirény se Vsetínským podařilo ubránit přesilovou hru soupeře a v 18. minutě mohli skóre otočit, po střele Hořanského se Málkem vyražený puk dostal na hokejku Kucharczyka, ale tentokrát nabídnutou příležitost nevyužil.

Úvod prostředního dějství přinesl přesilovou hru pro Vsetín, kterou domácí ihned využili. Od modré čáry napřáhl Drtina, jeho střelu ještě Málek zneškodnil, ale na dorážku v podání Víta Jonáka už nedosáhl. Slavia se snažila najít cestu k vyrovnávací brance. Blízko k tomu měl Ryzák, ale na Bláhu si v předbrankovém prostoru nepřišel. Pomoci k vyrovnání mohla sešívaným početní výhoda, ve které se Pražanům podařilo domácí uzamknout v obranném pásmu, ale v jejím úplném závěru se k samostatnému úniku dostal vsetínský Volf, jenž mířil nad Málkovu lapačku leč bez úspěchu. Vsetín mohla uklidnit dvojice Doktor - Procházka, prvně jmenovaný v přečíslení zvolil střelecké zakončení, které však pozorný Málek dokázal zkrotit ve své výstroji. Ještě před vypršením druhé třetiny se do slibného brejku dostali Pražané, konkrétně Vampola jehož střela orazítkovala tyč Bláhovy svatyně. Po dvou třetinách měl Vsetín díky jednobrankovému vedení blíže k vítězství.

Start závěrečné periody přinesl brankové hody. Spokojenost nejprve dorazila na střídačku Slavie, když v čase 41:22 propálil Bláhu střelou od modré čáry Jan Novák, čímž využil nápor hostů trvající od vypršení přesilové hry. Za dalších 19 vteřin už to bylo 3:2 ve prospěch Slavie, vsetínská obrana nedokázala uhlídat Bláhovo brankoviště a zde se nejlépe orientoval Jaroslav Brož. Na třetí branku Slavie se Vsetínu podařilo ještě najít odpověď, po přejetí modré čáry se přesnou střelou skrz obránce prosadil podruhé v utkání Vít Jonák.

Brankové hody mohly pokračovat na straně Vsetína, to by ale po střele Hořanského nesměl odkrytou klec minout Kucharczyk. Následně se Vsetínu naskytla možnost přesilové hry, jenže úspěch slavili Pražané. Ve vlastním oslabení se k samostatnému úniku dostal Filip Kuťák a povedenou kličkou do bekhendu poslal Slavii znovu do vedení. Obrana Vsetína zaspala ještě jednou a to v čase 55:15, tentokrát nabídnutý prostor využil Tomáš Šmerha, jenž bekhendovým zakončením nad Bláhův beton uklidnil svůj tým. Vsetín ještě zabral a utkání zdramatizoval zásluhou Rehuše. Trenér Dopita následně odvolal brankáře a Valaši to zkusili ještě v šesti, ale hosté už srovnání nepřipustili a odvezli si do hlavního města všechny body vůbec poprvé z ledu soupeře v letošní sezoně.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Utkání se mi těžko hodnotí. Samozřejmě jsme hodně zklamaní a hlavně naštvaní. Za stavu 2:1 po dvou třetinách se musí třetí část odehrát úplně jinak. Byl to v podstatě kolaps. Některým klukům do hlavy nevidíme, je to o zodpovědnosti, chuti a vůli vyhrát. A ne že si někdo půjde zahrát hokej. Nevím, jestli někdo získal falešné sebevědomí, že jsme porazili mužstva ze spodku tabulky a teď už to půjde samo, ale Slavia bojovala, hrála obětavě a to na nás dnes stačilo. Vytrestala nás ze všeho. Utkání hodně ovlivnila i druhá třetina, ve které jsme měli soupeři odskočit na 3:1 nebo 4:1, bohužel v koncovce se až na výjimky trápíme a i z jasných šancí jsme góly nedali. Ve třetí třetině přišel zmíněný kolaps, měli jsme ji odehrát jinak, zodpovědněji, a dovést utkání do vítězného konce. Věřím, že se nyní semkneme a vyhrajeme v Jihlavě.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): S dnešním utkáním jsme velice spokojeni. Měli jsme dobrý pohyb, oboustranně to byl důrazný hokej se šancemi na obou stranách. Ze začátku jsme si zakončení trochu komplikovali, kdy jsme se udrželi v pásmu, ale chyběla nám střelba. Vsetín nás hodně zasypal střelbou. Tam nás podržel gólman Málek. Jsme velmi rádi, že jsme to otočili na naši stranu, jsme rádi za 3 body, protože ze Vsetína se body jen těžce vozí. Těžko říct jak by se utkání vyvíjelo, kdybychom vystoupili po sedmi hodinách z autobusu. Jsme rádi, že byla možnost to utkání přesunout na dnešek. Nicméně zažil jsem utkání, kdy jsme dojeli těsně před začátkem a vyhráli, jako utkání, kdy jsme někde spali a prohráli. Dnes to bylo hlavně o tom, jak se kluci k utkání postavili, a že chtěli vyhrát.