Premiéra vyšla nad očekávání skvěle

Michal Kubáň, Aleš Koňařík • 17.09.2004

V s e t í n - Extraligová premiéra v nových dresech se Vsetínu náramně podařila. Perfektní důraz před slavistickou brankou a proměňování šancí zajistil domácím vítězství 5:1. Vyrovnaný zápas střelecky otevřel důrazný Tomáš Frolo. Čtvrtá vsetínská lajna úplně rozložila obávanou dvojici Stümpel - Palffy, která se vůbec neprosadila. Velký podíl na vítězství měl i soustředěný Roman Čechmánek.

- 3.kolo pá 17.9.17:00
HC Slavia Praha
5:1(2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 11.Frolo (Stantien, Radivojevič), 17.Kowalczyk (Stantien), 35.Vak (Radivojevič), 41.Zadina, 51.Brabenec (Pavliš, Kowalczyk) - 42.Kopecký. Rozhodčí: Tručan - Unzeitig, Cambal. Vyloučení: 5:5, navíc Dubec 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3860. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Jaškin, Frolo, Gřegořek, Kowalczyk, Klesla, Němec - Zadina, Vlach, Demel - Brabenec, Pavliš, Selingr - Radivojevič, Vak, Stantien - Dubec, Kovář, Gengel
HC Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Klouček, Novák, Kolařík, Žabka, Graňák, Kučera - Hruška, Krátoška, Antoš - Pállfy, Stümpel, Sup - Vondrka, Dlouhý, Kopecký - Duda, Tomica, Vašíček
Takřka čtyři tisícovky diváků byly zvědavy na premiérové vystoupení vsetínského týmu v nové sezóně, v nových dresech a se staronovou brankářskou jedničkou Romanem Čechmánkem. Ten ovšem v úvodu neměl moc práce, stejně jako jeho protějšek Petr Franěk. Oba týmy předváděly na ledě tradiční seznamovací oťukávanou a o puk se dělily rovnou měrou především ve středním pásmu. Sem tam se občas vyloupl náznak šance: Vlach zdálky vyzkoušel pohotovost Fraňkovy lapačky, po příhře Tomici střílel na Čechmánka z velkého úhlu reprezentační centr Vašíček.

Ačkoliv měla Slavia puk častěji v držení, červené světlo se poprvé rozsvítilo za její brankou. Byl to gól ve výhradně slovenské režii. Radivojevič zakombinoval se Stantienem a z druhé vlny najíždějící Frolo měl čas nejen na střelu, ale i na pohodlnou dorážku. Slavia přidala po inkasované brance na důrazu, výsledkem byla jen šarvátka Vaka s Kloučkem. Jak Vsetín udeřil bleskově v případě první branky, stejně si počínal i v 17.minutě. Při avizovaném vyloučení napřáhl na modré čáře Kowalczyk a přes clonící chumel hráčů si puk našel cestu až za Fraňkova záda.

Slavia mohla vstřelit kontaktní branku ještě do první sirény, po ráně Nováka k tomu měla skutečně blízko. Prudce vystřelený puk trefil Čechmánka do ramene, pohromě zabránil Tomáš Frolo, který v poslední chvíli natlačil do branky obrovitého Vašíčka.

V prostřední části se hra znatelně přitvrdila, ovšem na kráse tím nijak nezískala. Zápas skončil předčasně pro Tomáše Demla, který po jednom z tvrdých soubojů zamířil s pochroumaným kolenem do šatny. Oba týmy se dočkaly přesilových her, domácí ale mohli ve vlastní početní výhodě inkasovat. Po chybě Brabence ujel Vašíček a akci ukončil až typický Čechmánkův pád pod nohy slávistického centra. Hosté vůbec začali s postupujícím časem čím dál více vystrkovat drápky. Vsetín ale držel jistý Čechmánek. Při vyloučení Vlacha sklapl včas betony při stoprocentní šanci Nováka, Sup pak po obkroužení Kowalczyka mířil nad horní tyčku.

Vsetín si často ve slávistickém útočném pásmu nepobyl, ale když se tam usadil, stálo to za to. V 35.minutě Franěk jen vyrazil Kleslův projektil, Radivojevič pak opuštěný puk posunul na Vaka, který ranou do protipohybu nedal slávistickému brankáři šanci. Stav 3:0 už začínal být z pohledu vicemistra kritický, proto Slavia nadále pokračovala v obléhání Čechmánkovy branky. Do konce druhé části bezúspěšně, Novákova dělovka v přesilové hře skončila v Čechmánkově lapačce.

Vyrobila-li Slavia chybu, domácí tým byl v jejich trestání nemilosrdný. Hned zkraje třetiny namazal Klouček Zadinovi, který si věděl rady a chladnokrevně prostřelil Fraňkovy betony. Bezprostředně poté se konečně prosadila i Slavia, lacině, neboť puk vystřelený z těžkého Kopeckým si vsetínský gólman srazil za svá záda betonem. Své drobné zaváhání ovšem při následném drtivém tlaku hostů mnohokráte napravil, především v soubojích s aktivním Vašíčkem. Jenže k dovršení soupeřova zoufalství padl gól opět do jejich sítě. Jozef Stümpel se poprvé a naposledy zapsal do statistik zápasu – vyloučením, které po biliárovém ťukesu Kowalczyka a Pavliše zakončil do odkryté brány Brabenec. A bylo hotovo.

Ohlasy k utkání

Jan Neliba (Vsetín): Slavia je silné mužstvo, ani ve snu jsme nepočítali, že vyhrajeme o čtyři góly. Zápas nám vyšel skvěle, výborně chytal Čechmánek, kluci bojovali, a tou větší bojovností jsme přestáli i chvíe, kdy měla Slavie tlak. Na začátek sezony to pro diváky byl určitě pěkný hokej. Naše posily byly víc vidět, než u týmu Slavie. Takže kdyby v tom pokračovaly, tak budeme spokojeni.

Vladimír Růžička (Slavia): Měli jsme vlažný začátek, ale výsledek neodpovídá výkonu, je to trochu kruté. Vsetín nás vyučil v proměňování šancí, jinak na to, že to bylo první utkání sezóny, to bylo vcelku slušné. Blahopřeji domácím ke třem bodům. Pro hráče NHL není jednoduché začít, musí se s tou ligou sžít a rozehrát, ale Vašíček byl náš nejlepší hráč.