Vsetín porazil Slavii v prodloužení

Lukáš Hykš, Václav Trávníček • 25.01.2005

P r a h a – Naděje Vsetína na účast v play off stále žije. V dnešním dvaačtyřicátém kole Tipsport extraligy porazili Valaši pražskou Slavii 3:4 v prodloužení a vezou si z hlavního města dva body. Hosté vedli po první třetině už o tři branky, ale loňský vicemistr dokázal srovnat. V nastaveném čase rozhodl po nahrávce Radivojeviče vsetínský křídelník Pavel Selingr.

- 42.kolo út 25.1.19:00
HC Slavia Praha
3:4p(0:3, 2:0, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Žižka (Pálffy), 28. Špaček (J. Novák), 52. Pálffy (Vašíček, Kolařík) - 1. Somík (Klesla), 8. Dubec (Vlach), 18. Němec (Vak, Demel), 61. Selingr (Radivojevič). Rozhodčí: Mikula - Čech, Machálek. Vyloučení: 8:12. Využití: 0:1. Diváci: 3827.
HC Slavia Praha: Šmíd (21. Hronek) - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Špaček, Žabka, Graňák, Žižka - D. Hruška, Beránek, Antoš - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý - Vondrka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
VHK ROBE Vsetín: Čechmánek - Klesla, Frolo, Chvátal, Gřegořek, Jaškin, Němec, Spitzer - Veselý, Brabenec, Somík - Vlach, Vak, Selingr - Radivojevič, Dubec, Demel - Korotvička, R. Hruška, Kovář. Trenéři: Stavjaňa a Neliba.
Horší úvod si Slavia po zpackaném utkání s Plzní snad ani nemohla představit. Na obří kostce časomíra ukazovala teprve sedmnáctou sekundu, Vsetín vyslal první střelu na Šmída a ta hned skončila gólem. Úpěšným zakončovatelem byl Radovan Somík. Domácí jako by ze sebe nemohli shodit deku značky Lasselsberger, jejich souhra vůbec nefungovala. Navíc v 6. minutě musel Antoš odpykávat dvouminutový trest. Vaka sice Šmíd ještě dokázal vychytat, jenže těsně před Antošovým návratem na led se před brankáře Slavie probil Dubec a našel skulinku mezi jeho betonama. Slávisté se do tempa dostávali velmi pomalu. V 11. minutě měl na holi kontaktní gól Stümpel, to by ovšem musel trefit branku, která po zákroku Čechmánka proti Tomicově střele zůstala téměř odkrytá. O minutu později mohli domácí Stümpelovo zaváhání napravit v přesilovce. Červenobílí sice uzamkli Valachy v obranném pásmu, ale v bráně stála nepřekonatelná překážka s jmenovkou Čechmánek. Skóre se naopak opět měnilo na druhé straně, V čase 17:50 zapomněli beci Slavie na mezi kruhy číhajícího Němce, který dostal přihrávku od Vaka a neomylně zavěsil.

Do druhé části vstoupila Slavia v brance s Hronkem v brance a její výkon byl diametrálně odlišný. Blýskání na lepší časy dokumentovala již akce dvojice Hruška - Beránek, po níž se prohlížel videozáznam. Hlavní rozhodčí sice rozpažil, přesto radost fanoušků domácích na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 22. minutě našel Pálffy před brankou osamoceného Tomáše Žižku, který si na rozdíl od kolegů v útoku se zakončením věděl rady. O tři minuty později putoval na trestnou lavici Vak a umožnil tím Slavii ještě znásobit svůj tlak. Korunovat gólem ho mohl Kadlec, Čechmánek se však stihl včas přemístit. Gólmana hostí překonal ve 28. minutě, již při hře pět na pět, až Jaroslav Špaček, který napřáhl z pravého kruhu a trefil přesně. Vzápětí mohlo být dokonce vyrovnáno. Tváří v tvář Čechmánkovi se ocitl Pálffy, bohužel pro domácí svoji střeleckou smůlu však neprolomil. Počínaje polovinou zápasu se na ledě přiostřilo a trestné lavice byly v permanenci. Pražané v rozmezí 32. - 36. minuty hráli dokonce čtyřminutou přesilovku a vyrovnání viselo ve vzduchu, jenže pokaždé narazili na vynikajícího Čechmánka. Po čtyřiceti minutách tak svěřenci Antonína Stavjani stále drželi jednogólový náskok.

Hosté se v závěrečném dějství trochu vzpamatovali a Slavii na rozdíl od druhé třetiny do takového tlaku nepouštěli. Ve 46. minutě se osmělili i k nebezpečnému útočnému výpadu a Hronek si po dlouhé době připsal ostrý zákrok. Slavia se nakonec vyrovnání dočkala. V 52. minutě spustila kolotoč před Čechmánkem Vašíčkova formace a právě po přihrávce jejího centra se prosadil bekhendovou kličkou Žigmund Pálffy. Domácí se s vyrovnáním nechtěli spokojit, v poslední minutě se jim naskytla dokonce dvojnásobná přesilovka, tu ovšem předčasně ukončil faul Antoše a utkání tak dospělo do prodloužení.

Nastavený čas trval necelou minutu. V čase 60:55 vyrobil za brankou fatální chybu Novák, k puku se dostal Radivojevič, naservíroval ho Selingrovi a Hronek byl bezmocný. Vsetín tak splnil svůj cíl odvézt si ze Sazka Areny dva body, naopak Slavia zanechala opět rozpačitý dojem a porážku s Plzní příliš neodčinila.

Jiří Kalous (Slavia): "Vůbec se nám nevydařil vstup do utkání a celá první třetina. Přestože jsme chtěli hlavně neinkasovat, dostali jsme gól hned z první střely. Celá třetina byla špatná. Tým ale bojoval a nakonec se mu podařilo vyrovnat, řadu dalších šancí jsme však nedokázali proti výbornému vsetínskému brankáři proměnit. Hrubka v prodloužení poté darovala hostům dva body."

Jan Neliba (Vsetín): "Věděli jsme, že uspět na Slavii, která minule doma prohrála, bude těžké. Využili jsme ale ospalosti domácích a šli do vedení, které pro nás bylo asi až příliš vysoké. Do druhé třetiny nastoupila úplně jiná Slavia, dostala nás pod tlak a jen díky Romanu Čechmánkovi jsme se udrželi ve hře. Ve třetí části jsme měli nějaké šance, ale s remízou jsme nakonec byli celkem spokojeni. Prodloužení je otázka štěstí a my jsme rádi, že jsme získali i druhý bod, který nás ještě nechává ve hře o play off."