Prostějov ve šlágru kola porazil Vsetín

Tomáš Petr Marek • 15.02.2023

Středeční utkání nabídlo fanouškům klání mezi Vsetínem a domácím Prostějovem. Po třech letech byli diváci svědky výhry Prostějova proti Valachům za 3 body na domácím kluzišti výsledkem 5:2.

CHANCE LIGA - 47.kolo st 15.2.18:00
LHK Jestřábi Prostějov
5:2(2:1, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Ostřížek (Hašek, Pěnčík), 19. Burian (Jáchym, Ostřížek), 31. Slanina (Malák), 48. Maruna (Jáchym, Jandus) - 3. Říha (Bláha), 53. Berzinš (Smetana, Rob). Rozhodčí: Kostourek, Micka – Otáhal, Roupec. Vyloučení: 3:3.  Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.  Diváci: 1342. Střely na branku: 22:29. Zblokované střely: 11:16. Vhazování: 29:22. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.

LHK Jestřábi Prostějov: Pavelka – Poledna, Kubeš, Malák, Bartko, Staněk, Pěnčík, Valenta – Maruna, T. Jáchym (A), Jandus – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Slanina, Venkrbec (C), Jansa – Veselý, Vlach, Illéš
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Česánek, Říha, Hryciow, Voženílek, Smetana (A), Ondračka – Jonák (C), Bērziņš, Rob (A) – Hořanský, Klhůfek, Holec – Jenyš, Přikryl, R. Půček – Berger, Š. Bláha, Číp – Lichanec

Z počátku byly oba týmy velmi vyrovnané, ale v pásmu se začal více usazovat Vsetín. Nejnebezpečnější šanci měl Illéš, který z první minul bránu a hned v protiútoku prostřelil domácího Pavelku Jiří Říha, jenž vymetl horní růžek po nahrávce Štěpána Bláhy. Na druhé straně mohl bleskurychle srovnat Bartko, který se dostal před branku hostů, ale minul. Hra se po tomto gólu přesunula do obranného pásma zelenožlutých, ale pohotový Maxim Zhukov dokázal vzdorovat náporu domácích. Vsetínští chvílemi vyjížděli do svého útočného pásma, ale žádná ze šancí nebyla nijak nebezpečná. Pro radost domácích fanoušků v polovině prvního dějství srovnal na 1:1 střelou z první David Ostřížek. Jestřábi se začali hnát pro otočení skóre na svou stranu a už mnohokrát to zavánělo gólem. Po pár minutách se hra začala přelévat ze strany na stranu a šancí se na obou stranách začalo kupit. Mnohokrát se Prostějov dostával do samostatných úniků, ale obránci Valachů vždy dokázali pohotově zasáhnout. 2 minuty před koncem periody šel pykat Luboš Rob za hákování. Po pouhých 16 vteřinách přesilovou hru využil Vilém Burian po skvělé kombinační hře s Jáchymem a Ostřížkem a po velkých šancích v předchozích minutách tak zaslouženě poslal domácí do vedení 2:1.

Začátek druhého dějství více seděl domácím jestřábům. To přerušil hákováním bývalý hráč Vsetína Matouš Venkrbec a dal naději hostům srovnat. Blízko k tomu byl po střílené nahrávce Berzinš, ale puk poslal pouze okolo tyče ven. Početní výhodu Valaši nakonec nevyužili a skóre tak bylo stále příznivější pro domácí Prostějov. Zajímavá situace vznikla 15 minut do konce třetiny kdy se puk dostal do brankoviště Vsetína a kotouč propadl vsetínskému brankáři mezi bruslí a tyčí. Zhukov byl velmi pohotový a věděl kde puk má. Skvělý výkon také předváděl další bývalý hráč hostů Jaroslav Pavelka, který si počínal velmi jistě. Jan Slanina poslal ranou do horního rohu svěřence Aleše Tottera do dvoubrankového vedení 3:1. Příležitost na další navýšení dostal Prostějov po vyloučení Petera Lichance za vražení na hrazení. Poodskočit Vsetínu se Jestřábům nepodařilo, a tak domácí stále měli výhodu dvou branek. Blízko vstřelení branky byl Roman Vlach, ale trefil pouze horní tyčku. Prostřední třetina se dohrála už v naprosté pohodě.

Hosté se ujali tlaku v obranném pásmu Prostějova ze začátku poslední dvacetiminutovky a snažili se zmenšit jejich ztrátu. Jestřábi naopak výborně bránili a nepouštěli Vsetín k nebezpečným šancím. Prostějov se i často dostával do útoku a snižoval tak pravděpodobnost na dotáhnutí. Ve 47. minutě zvětšil náskok domácích Jan Maruna na 4:1 obtočením kolem branky a poslal puk mezi betony Maxima Zhukova. Naděje Vsetína upadaly víc a víc, i když jim byla nabídnuta přesilová hra. Elitní formace Valachů dokázala sice obstřelovat bránu Pavelky, ale puky létaly mimo a nebo do výstroje brankaře domácích. Početní výhodu hosté nevyužili. Ale záhy na to, byla potrestána prostějovská střídačka za špatné střídaní a zelenožlutí tak měli další příležitost na snížení. Snížit dokázali 8 minut před koncem díky teči Danielse Berzinše, kdy střelu Ondřeje Smetany ztečoval přímo mezi nohy Pavelky, který nestihl zareagovat. Vsetín začal být po téměř celém zápase aktivnějším celkem, ale času bylo méně a méně. V 57. minutě dokázal opět skórovat po šťastném odrazu Jan Maruna a pojistil tak vítězství Prostějova 5:2.

Aleš Totter (LHK Jestřábi Prostějov): "Oba týmy se pohybují v klidných vodách a na hře to bylo znát, protože nebylo tolik soubojů a hrálo se uvolněně. Hodně důležité bylo, že jsme otočili na 2:1. Pak se střídaly šance na obou stranách, ale my jsme zvýšili na 3:1. Následně škoda nevyužitých šancí, ovšem ve 3. třetině jsme už rozhodli. Bojovali jsme o první šestku a teď můžeme zabojovat i o první čtyřku, abychom začínali play-off doma."

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): Doplníme později