Šlágr kola pro Motor, rozhodly přesilové hry

Jan Tajzler • 27.11.2019

Vsetín zajížděl v rámci šlágru kola na horkou půdu českobudějovického Motoru. Zaplněná Budvar aréna zprvu nesledovala příliš atraktivní hokejovou podívanou, jaká by se dala dle tabulkového postavení obou celků očekávat. Nakonec však mohli být domácí příznivci spokojeni. O osudu šlágru kola totiž rozhodly přesilové hry. Oba celky měly shodně po šesti, jenže zatímco Vsetín nevyužil jedinou přesilovou hru, Motor se radoval hned třikrát. Valaši se porážku na ledě lídra tabulky pokusí odčinit již v sobotu, kdy v rámci moravského derby vyzvou na domácím ledě Přerov.

CHANCE LIGA - 26.kolo st 27.11.17:30
Madeta Motor České Budějovice
5:0(1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Z. Doležal (Pýcha, R. Přikryl), 35. Holec (Karabáček, R. Přikryl), 36. Gilbert (Suchánek), 49. Karabáček (Pýcha, R. Přikryl), 60. J. Veselý (Prokeš). Rozhodčí: Jechoutek, Maršálek – Kotlík, Zídek. Vyloučení: 6:6, navíc Pavel (CEB) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6244. Střely na branku: 30:21. Průběh utkání: 5:0.

Madeta Motor České Budějovice: Klouček – Pýcha (C), Plášil, Vydarený (A), Suchánek, Allen, Pavel – Christov, Venkrbec, Holec – Karabáček, R. Přikryl, Z. Doležal – M. Novák (A), J. Kloz, Gilbert – Babka, Prokeš, J. Veselý – Beránek.
VHK ROBE Vsetín: Bláha – Slováček (A), Teper, Kudělka, Hunkes, J. Drtina (A), Jeřábek, Ondračka – Jonák (C), Kucharczyk, D. Tůma – Procházka, Rehuš, Dostálek – L. Volf, Pechanec, Gorčík – Hořanský, Šilhavý, Vítek.

Valaši začali na jihu Čech statečně a v samotném úvodu utkání se dostal do slibné příležitosti Dostálek, když z pravého kruhu trefil tyč Kloučkovy branky. Následně se do kotouče opřel vsetínský obránce Kudělka, puk se od zadního mantinelu odrazil na hůl Jonáka a ten zakončoval z voleje, Klouček se však stačil včas přemístit. Vsetín si díky své aktivitě vybojoval i početní výhodu, ve které mohl znovu poslat zelenožluté do vedení Dostálek, ale Klouček jej vychytal.

Motor se do šancí dostal až díky vyloučení vsetínského obránce Drtiny. Nejprve předvedli přímočarost do vsetínské branky Veselý s Gilbertem, avšak první dvě vážnější příležitosti Motoru vsetínský brankář ustál. K otevření skóre vedla povedená kombinace Jihočechů, kterou zakončil přesnou střelou z vrcholku levého kruhu Zdeněk Doležal. Motor byl po vstřelené brance aktivnějším týmem, ale v závěru první části připustil početní výhodu Vsetína, která však využitá nebyla. Vzápětí Gilbert putoval na trestnou lavici znovu a Vsetín si přenášel část početní výhody i do startu druhé třetiny.

České Budějovice s přehledem ubránily zbývající část vsetínské přesilovky a na startu druhé třetiny zaměstnaly vsetínského brankáře Bláhu, ten si však s prudkými střelami v podání Gilberta i Pýchy poradil. Domácí se o možnost náporu připravili svou vlastní nedisciplinovaností a nabídli Valachům dvě po sobě jdoucí přesilové hry. Zelenožlutí však v početních výhodách nikterak nezářili a modrá čára pro ně byl zablokovaná pevnou defenzívou Motoru.

Následovala dlouhá pasáž, která nepřinášela příliš atraktivní hokejovou podívanou, jež by odpovídala šlágru kola. Zlom přišel krátce po polovině základní hrací doby, kdy Motor zahrával přesilovou hru, vyloučení Drtiny ještě nepotrestal. Avšak zanedlouho Jihočeši v početní výhodě uspěli, střelu Přikryla Bláha pouze vyrazil a vsetínská obrana nedokázala pokrýt dorážejícího Miroslava Holce. Motor krátce poté odskočil do tříbrankového náskoku, David Gilbert sice v prvním úniku na Bláhu nevyzrál, ale jen o pár vteřin později slavil úspěch po střele z pravého kruhu, když zamířil přesně k tyči. Po dvou třetinách měl Motor otěže zápasu pevně ve svých rukou.

Domácí tým pokračoval v úvodu třetí třetiny v aktivním výkonu, vynutil si hned dvě přesilové hry. V té první byl blízko ke vstřelení čtvrté branky Gilbert společně s Veselým, ale tento závar ještě vsetínská obrana ustála. Třetí z pěti početních výhod využil Motor zásluhou Václava Karábáčka, jenž se orientoval v předbrankovém prostoru po střele Pýchy a podobně jako u druhé branky, i tentokrát vsetínská obrana svému brankáři vůbec nepomohla.

Vsetín se ve zbytku utkání snažil alespoň o čestnou trefu, ale nedopomohla mu k tomu ani šestá početní výhoda v utkání. Naopak poslední slovo měl domácí Motor, konkrétně Jan Veselý, jenž si najel s kotoučem do mezikruží a vymetl pravý růžek Bláhovy svatyně. Motor tak zcela ovládl šlágr kola a demonstroval své výrazné postavení na čele tabulky Chance ligy.

Václav Prospal (ČEZ Motor České Budějovice): "Výborný výkon podal Milan Klouček v brance, který nás výrazně podržel v prvních třiceti minutách zápasu. Dodal nám sebedůvěru. Zápas jsme rozhodli ve speciálních formacích. Dokázali jsme ubránit výbornou přesilovku Vsetína a sami jsme dokázali v početní výhodě třikrát skórovat."

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): "Odehráli jsme solidně první třetinu, ale bohužel jsme si nepomohli v přesilovkách. Druhá a třetí třetina už byly jasně v režii Motoru. Někteří hráči byli zbytečně ustrašení. Proti takovému soupeři se tak hrát nedá. Domácí vyhráli zcela zaslouženě a také poměr ve skóre odpovídá."