Smrtící přesilovky Frýdku-Místku rozhodly o vyrovnání série, rozhodne pátý zápas

Jan Tajzler • 24.03.2016

Vsetínští hokejisté si poprvé v druholigové historii mohli vychutnat pocit zaplněného Lapače a vsetínský stadion znovu připomínal doby největší slávy. Co však slávu ani zdaleka nepřipomínalo, byl výsledek první třetiny. Frýdek-Místek během prvních deseti minut využil tři přesilové hry, naopak Vsetín ve své vlastní početní výhodě inkasoval. Skóre první třetiny se zastavilo až na stavu 0:5 z pohledu domácího Vsetína. Valaši měli v utkání celkem čtyřikrát možnost hrát ve dvojnásobné početní výhodě, ale ani v jedné z nich se nedokázali prosadit. Korigovat stačil Vsetín díky brankám Žáka a Ostrčila, ale to bylo vše. Následuje tak rozhodující utkání finálové série, které je na programu v sobotu od 17:00 v hale Polárka.

2. liga - F4 čt 24.3.17:30
HC Frýdek-Místek
2:6(0:5, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Žák (Ostrčil, Vávra), 37. Ostrčil (Hrazdira) – 2. Franek (Kowalczyk), 7. Chmielewski (Cienciala, Káňa), 8. Klimša (Samiec, Piecha), 10. Meidl (Cienciala), 20. Franek (Chmielewski), 55. Piecha (Klimša, Samiec). Rozhodčí: Dědek, Čech – Skopal, Reich. Vyloučení: 7:12. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 5400 (vyprodáno). Střely na branku: 29:31. Průběh utkání: 0:5, 2:5, 2:6.

VHK ROBE Vsetín: Hromada (21. Plšek) – Tesařík, Vrba, Ambruz, Ostrčil, Žák, Hryciow, Řezáč, Nedbálek – Vaněk, Vávra, Zúbek, Kolařík, Slováček, Kajaba, Finsterle, Hrazdira, Dvořák, Vítek, Daněk.
HC Frýdek-Místek: Šimboch (Daneček) – Dresler, Krutil, Foltyn, Kowalczyk, Fišera, Matyáš ,Kvapil, Polák – Franek, Piecha, Klimša, Samiec, Chmielewski, Schwarz, Káňa, Cienciala, Meidl, Luka, Jaroš, Christov.

Do úvodu čtvrtého finálového utkání nastoupil domácí celek poněkud vlažně a soupeři hned ve 2. minutě nabídl přesilovkovou hru. Frýdek se nenechal dvakrát pobízet a z hole Tomáše Franka přišla první branka. Vystřelil přímo z před brankového prostoru a s touto střelou si už domácí gólman nedokázal poradit. Frýdek dal Valachům po minutě šanci na srovnání skóre, a to když Jakub Matyáš zahákoval domácího hráče a vysloužil si tak dvě minuty. Domácí si ale s touto přesilovkou nevěděli rady a hostům se dařilo osvobozovat.

V 7. minutě přišla pro domácí další chladná sprcha. František Zúbek si vysloužil dvě minuty za podražení a Frýdek měl opět příležitost navýšit. Toho také využil. Aron Chmielewski dostal přihrávku od Davida Cienciala a od pravé tyčky dostal kotouč za přemísťujícího se Hromadu. Frýdek ale ještě neměl dost. Neuběhlo ani půl minuty a kotouč přistál na holi Davida Klimši, který se dostal před Hromadu, který nebyl nijak bráněný, a blafákem poslal kotouč do horní části branky.

Přesilovkovou hru, o kterou se domácím postaral hostující Tomáše Káňa, Valaši ale podcenili. Při vhazování po Hromadově levici se dostal Radek Meidl ke kotouči a z mezikruží prostřelil překvapeného Hromadu.

Valaši se ale nakonec začali tlačit do útoku, o čemž svědčí i četnost vyloučení na straně hostí. Ti totiž nabídli domácím hned dvě přesilovky 5 na 3. Valachům ale nepřálo štěstí a ani při takovéto početní výhodě Šimbocha neprostřelili.

Poslední tečku za první třetinou tak udělali opět hosté. Tomáš Franek využil nepřehledné situace před Hromadou, který si myslel, že má kotouč ve své moci, a okamžitě poslal svůj tým do už pětibrankového vedení.

Druhé dějství vypadalo o dost vyrovnaně a hlavní bylo, že se i domácí tlačili více do útočného pásma. Stálici ve vsetínské bráně, Petra Hromadu, navíc nahradila domácí dvojka Lukáš Plšek. Valaši si také zahráli další početní výhodu 5 na 3, ve které se jim ale opět nedařilo. Ve 24. minutě se navíc do úniku dostal Radek Meidl. Valaši ale měli hodně štěstí, a tak se kotouč pouze dotkl horní tyčky vsetínské branky a s tím už si Lukáš Plšek poradil.

Nedáš, dostaneš. Tak tímto heslem se Valaši řídili, když hned minutu po nepovedeném úniku Meidla, dostal Michal Žák přihrávku na levý kruh, a odtud poslal nechytatelnou ránu na bezmocného Šimbocha.

Ve druhé třetině byli domácí ten aktivnější celek, a také se jim podařilo nenabídnout soupeři žádnou přesilovku. Domácí navíc dokázali využít tlaku, který si vybudovali, a připravený Radim Ostrčil se napřáhl od modré čáry a posílil tak jiskřičku naděje domácího celku, 5:2.

V posledním dějství očekávalo 5400 fanoušků, že se Valachům ještě podaří otočit tento zápas ve svůj prospěch. Hostující gólman byl ale jiného názoru a poslední třetinu si už perfektně pohlídal. Pro domácí navíc nastala nepříjemná situace v 55. minutě, když Martin Piecha využil nepozornosti vsetínské obrany, dostal se před Lukáše Plška, a neměl problém vzít mu čisté konto.

Valaši tedy poprvé ve finále na domácím ledě nenašli recept na Frýdek-Místek a série se naposledy stěhuje do haly Polárka, kde se rozhodne o tom, kdo bude mít šanci zahrát si o 1. ligu, a pro koho sezóna skončí.

Jiří Juřík (HC Frýdek-Místek): Já bych chtěl klukům poděkovat za perfektní výkon, který dneska předvedli, a jsme rádi, že se série vrací zpět do Frýdku.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): Nezvládli jsme první třetinu, udělali jsme tam zbytečné fauly. Soupeř tak dal tři branky v přesilovce. V předešlých zápasech se Frýdku v přesilovkách moc nedařilo, a možná jsme měli i trochu štěstí na odskakující puky. Dneska se to prostě odráželo k nim. Samozřejmě za stavu 0:5 se zápasem něco dělat je složité. Jsem rád, že jsme to odehráli aspoň takto, že jsme ty poslední dvě třetiny hráli solidně a za ty se stydět rozhodně nemusíme. Velice mne zklamalo, když na nás někteří lidé pokřikovali, že jsme zápas prodali. Proti tomu se chci důrazně ohradit. Od začátku sezony za něčím jdeme, kluci odvádějí skvělou práci. Za kluky dám ruku do ohně, nikdo z nich neměl ani myšlenku něco prodat. Teď máme před sebou ještě pátý zápas, a já věřím tomu, že se společně dáme dohromady a v sobotu pojedeme do Frýdku se pokusit uhrát třetí bod. Žádná poraženecká nálada tady nebude. Musíme na pár věcech zapracovat a nehrát tolik v oslabení. Hlavní pro nás bude začátek utkání.